sinirimizda nato kabul edilemez karlov2

Sınırımızda NATO kabul edilemez!

Rusya Federasyonu’nun Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov,

Ukrayna, Kırım, ABD’nin Karadeniz’e olan ilgisi ve Türkiye ile ilişkiler konusunda konusunda net mesajlar verdi.

Batı’nın Ukrayna’da bir değil birkaç hesap peşinde olduğunu dile getiren Karlov, ABD ve AB’nin 45 milyonluk Ukrayna pazarının peşinde olduğunu vurguladı, “Ukrayna’nın sanayisi, tarımı ne olacak, bu konular Batı ülkelerini ilgilendirmiyor. Jeopolitik amaçları da var” dedi.

“Ukrayna yönetiminin belli kısmı CIA ajanı gibi görünüyor” değerlendirmesini yapan Karlov, Ukrayna’nın NATO üyeliği konusunda ise “Bizim için kesinlikle kabul edilemez” diye konuştu.

Karlov, Ukrayna krizinden Suriye sorununa, Montrö’den Karadeniz’e, Kırım’dan terörle mücadeleye, doğalgazdan ekonomik işbirliğine kadar geniş bir çerçevede Aydınlık’ın sorularını yanıtladı.

Deniz KAHRAMAN >>> Türkiye’de ilk göreviniz. Siz aslında Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti uzmanısınız...

Andrey KARLOV >>> Daha önce Kuzey Kore’de görev yaptım. Gerçekten çok özgün bir ülke. Bütün meslektaşlarıma Kuzey Kore’yi ziyaret etmelerini öneriyorum.

Deniz KAHRAMAN >>> Dışa açılma işaretleri var mı?

Andrey KARLOV >>> Evet, ama sürecin daha başındalar. Toplumun dışa açılıma uyum sağlaması uzun bir zamanı alacaktır.

Deniz KAHRAMAN >>> Özellikle son devlet başkanlığı seçimi bağlamında Ukrayna’da yaşanan gelişmelerin perde arkasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Andrey KARLOV >>> Petr Poroşenko’nun devlet başkanı seçilmesi daha önceden beklenen bir gelişmeydi. Zaten kimsenin kuşkusu olmadı. Bunu doğru yöne gidilen bir adım olarak değerlendiriyoruz.

Diğer yandan, seçimlerin ideal bir şekilde, bütün demokratik normlara ve hükümlere göre yapıldığını da söylemiyoruz tabi. Seçimlerden önce demokratik reformların başlatılması gerektiğine, askeri operasyonlara son verilmesi gerektiğine, federasyon yapısı üzerine yeni anayasa çalışmaların yapılmasının daha mantıklı olacağına inanıyorduk. Devlet başkanı seçildi ama Ukrayna parlamenter bir sistemle mi, yoksa başkanlık sistemiyle mi yönetilecek belli değil.

Deniz KAHRAMAN >>> Moskova hangisini tercih eder?

Andrey KARLOV >>> Ukrayna’nın bağımsız, federatif bir devlet olmasından yanayız. Ülkenin yeni anayasa sürecinde ülkenin tüm bölgelerinin çıkarlarını gözönünde bulundurulması gerektiğinden yanayız. Tabii ki, Ukrayna’nın bütün komşu ülkelerle dost olmasını istiyoruz.

Deniz KAHRAMAN >>> Donetsk’te federalizm yanlıları ile Ukrayna ordusu arısındaki çatışmalarda ölü sayısı artıyor. Bu çatışmaların sona erdirilmesi için devreye girecek misiniz?

Andrey KARLOV >>> Çatışmalar sadece Donetsk’te değil, Lugansk ve başka bölgelerde de sözkonusu. Yüzlerce kişi hayatını kaybetti, hatta bine yakın rakamdan bahsediliyor. Korkunç tarafı ise çatışmalarda ölenlerin sivil halk olması. Hatta kadınlar, son bilgilere göre çatışmalarda yaralanmış çocuklar da var.

Bütün bunlar, Ukrayna’nın istikraszılığına yol açıyor. Ukrayna’nın bölgenin büyük ülkelerinden biri olması tabii, bölgeyi de etkileyebilir. Nisan’da Cenevre’de yapılan toplantı sonucunda çıkan bildiriyi destekledik. Ondan sonra da Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) başkanlığını yapan İsviçre’nin yol haritasını da destekledik. Bu iki belgenin en önemli maddelerinden biri, Ukrayna’da askeri operasyonların durdurulmasıdır. Ukrayna’nın doğu bölgeleri ile diyalog başlatılması istenmektedir. Maalesef, Kiev yönetimi uluslararası toplumun bu tavsiyelerini kaale almadı.

Deniz KAHRAMAN >>> Poroşenko, seçimin ardından yaptığı ilk açıklamada, doğu Ukrayna’daki askeri operasyonlara ilişkin olarak “Operasyonları destekliyorum ancak operasyonların şeklinin değişmesi gerektiğini de düşünüyorum” açıklamasını yaptı.

Andrey KARLOV >>> Poroşenko’nun dile getirdiği açıklamalardan şunu anladım ki, şeklinin değiştirilmesinden operasyonunun daha etkin, ağır silahlarla yapılması gerektiğini düşünüyor. Barışın sağlanması için tuhaf bir yol seçmiş oldu.

Deniz KAHRAMAN >>> Poroşenko, 4 Haziran’da ABD Başkanı Barack Obama’nın yanı sıra AB liderleriyle görüşeceğini söyledi. İlk temasını Batılı ülkelerle yapıyor...

Andrey KARLOV >>> Şaşırtıcı bir husus değil tabi ki. Poroşenko Batı’nın politikasını yönetiyor ve destekliyor. Kendisine destek verenlerle öncelikli olarak biraraya gelecek.

Deniz KAHRAMAN >>> Avrasya coğrafyasında yeni bir denge kurulması sözkonusu olabilir mi?“SSCB’nin dağılmasından sonra çizilen sınırlar, ‘olması gereken şekilde’ yeniden düzenleniyor” yargısı sizce doğru mu?

Andrey KARLOV >>> Doğru mu anladım sizin sorunuzu? Türkiye’de, Rusya’nın eski SSCB sınırlarına dönmek için topraklarını genişletme korkusu mu var?

Deniz KAHRAMAN >>> Hayır, benim sorum şu: Avrasya’da yeni bir denge mi kuruluyor? SSCB dağıldıktan sonra Avrasya’daki dengeler değişti. Bu denge nasıl kurulacak?

Andrey KARLOV >>> Avrasya coğrafyasından değil bütün dünyadan söz ediyoruz. SSCB’nin dağılmasından sonra dünyada tek süper güç kaldı, o da ABD. Belli bir süre içinde, dünya tek bir güç merkezli düzende yaşıyordu. Bu güç dengesi herkesçe hoş karşılanmadı. Şu anda dünyada farklı kutup noktaları, güç merkezleri ortaya çıkıyor. Dünyamız yavaş yavaş çok kutuplu bir düzene gidiyor. Ama bu da Rusya’nın SSCB dönemindeki pozisyonuna sahip çıkıp yeniden iki kutuplu dünya düzenine dönmesi anlamına gelmiyor. Bu sözkonusu değil. Şu anda mesela Çin, Avrupa gibi merkezler ortaya çıkıyor. Tek ülkenin diktatörlüğü altında olmazsak, dünyamız daha istikrarlı olur.

Deniz KAHRAMAN >>> Batı, Ukrayna’da nasıl bir çıkar peşinde. Sorunu sadece, Avrupa’nın enerji güvenliği çerçevesinde değerlendirmek ne kadar doğru olur?

Andrey KARLOV >>> Batı bir değil, birkaç çıkar peşinde. Birinci hedef ekonomiktir. Ukrayna 45 milyon nüfuslu bir pazar. Tabii ki ABD ve Batılı ülkeler, bu piyasaya sahip çıkmak istiyorlar. Ukrayna’nın sanayisi, tarımı ne olacak, bu konular Batı ülkelerini ilgilendirmiyor. Jeopolitik amaçları da var. Ukrayna’yı kendi müttefikleri hatta askeri bir müttefik haline getirmek, böylece üslerini Rus sınırlarına en yakın bir konuma getirmek istiyorlar.

Deniz KAHRAMAN >>> CIA ajanlarını göndermişler!

Andrey KARLOV >>> Sadece göndermediler; Ukrayna yönetiminin belli bir kısmı CIA ajanı gibi görünüyor. Birçok gazeteci bundan söz ediyor.

Deniz KAHRAMAN >>> Somut bir bilgi var mı elinizde?

Andrey KARLOV >>> Somut olarak size isim veremem ama bazı yazılarda bütün bu bilgiler, isimler geçiyor. Diğer taraftan tuhaf rastlantılar görüyoruz. Mesela bir gün CIA Başkanı geliyor: ABD’liler ilk aşamada ziyareti doğrulamasa da ziyaretten bir gün sonra askeri operasyon başlatıldı.

Deniz KAHRAMAN >>> Peki siz Ukrayna krizinde nasıl bir nihai çözüm istiyorsunuz?

Andrey KARLOV >>> Biz Ukrayna’yı güçlü bir federatif devlet, bloklar dışı bir devlet olarak görmek istiyoruz. Sınırlarımızın yakınında ABD’nin taaruz uçakları, füze savar sistemlerini görmek istemiyoruz. Ukrayna’da bütün bölgelerin, bütün halkların çıkarlarının korunmasını istiyoruz.

Deniz KAHRAMAN >>> Ukrayna bu olayların ardından NATO’ya alınırsa Rusya’nın tepkisi ne olur?

Andrey KARLOV >>> Tabii ki olumsuz bir tepki olacaktır, kesinlikle net ve ortada. Üst düzey yöneticilerimiz defalarca böyle bir değerlendirme ifade ettiler. Bu bizim için kabul edilemez.

Yarın: AKP’ye Kırım mesajı! Okurlarımız söyleşinin tamamına http://www.aydinlikgazete.com/ ’dan ulaşabilir.

Deniz KAHRAMAN - 02 Haziran 2014 - Aydınlık

sinirimizda nato kabul edilemez karlov

Son Yazılar