isvec ap secimleri2014 225

İsveç’te ırkçı parti oyları üç kat arttı!

İsveç’te 25 Mayıs Pazar günü yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinden

ırkçı parti olarak bilinen İsveç Demokratları (SD) ve Feminist Girişim (Fi) zaferle çıktı. İsveç Demokratları daha önceki AB seçimlerinde 3,7 oranında olan oylarını yüzde 9.8’e yükseltti.

İsveç Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinde Muhafazakar Parti (M) en fazla oy kaybeden parti olurken, ırkçı parti İsveç Demokratları (SD) oylarını yüzde 6,5 arttırarak en fazla yükselen parti oldu. 2009’ da oy oranı yüzde 3,7 olan Irkçı parti 2014 seçimlerinde oy oranını 9,8’e yükseltti. Sosyaldemokratlar binde 2 düşüş yaşadılar.

İsveç’te ırkçılardan sonra oylarını en fazla artıran parti Çevre Partisi (MP),Yeşiller ve Feminist Girişim (Fi) oldu. Çevre Partisi yüzde 5 artışla 15,3 ve Feminist Girişim yüzde 3,3 artışla 5,3 oy oranı sağladı. Feminist Girişim Sol Parti eski başkanı Gudrun Schyman ile Devrim Mavi isimli bir Türk siyasetçi tarafından kurulmuştu. Parti özellikle, homo, bi ve trans seçmen grupların oylarını çekiyor.

İktidardaki sağ partilerin en büyüğü olan Muhafazakar Parti’nin oylarında büyük düşüş yaşanmasını, parti başkanı ve başbakan Fredrik Reinfeldt sekiz yıllık iktidarın kendilerini yıprattığını öne sürerek açıklamaya çalışıyor.

Bütün partiler Avrupa Birliğine yanlılık yarışı yaparken ırkçı partinin tam tersi bir tutum içinde olması ona puan kazandırdı. İsveç’in AB üyeliği sonrası refah ülkesi olma durumundan hızla kaymaya başlaması, pahalık, işsizlik, konut sorunlarının artışı ırkçı parti tarafından iyi kullanıldı. Hele son yıllarda Romanya ve Bulgaristan gibi ülkelerden gelen dilencilerin her yerde insanları rahatsız etmeye başlaması İsveç Demokratlarının ekmeğine yağ sürdü. Başta Müslümanlar olmak üzere artan göçmen sayısından rahatsız olanlar bu partide buluştu. Öte yandan tüm partilerin SD’yi küçümsemesi, sırt çevirmesi, görmezden gelmeye çalışması, bu partinin yöneticilerinin seçim kampanyaları sırasında ırkçılığa karşı gruplarca şiddetle protesto edilmeleri kendilerine mazlum rolü oynama olanağı da sağlayınca hoşnutsuzların oyları bu partiye kaydı.

İsveç’te partilerin gönderecekleri milletvekili sayısı!

20. Dağılım şöyle :

SOSYALDEMOKRAT İŞÇİ PARTİSİ (SAP): yüzde 24,4 ile 6 milletvekili

ÇEVRE PARTİSİ/YEŞİLLER (MP): yüzde 15,3 ile 3 milletvekili

ILIMLI MUHAFAZAKAR PARTİ (M) : yüzde13,6 ile 3 milletvekili

LİBERAL HALK PARTİSİ (FP): yüzde 9,9 ile 2 milletvekili

İSVEÇDEMOKRATLARI (SD): yüzde 9,8 ile 2 milletvekili

MERKEZ PARTİ (C): yüzde6,5 ile 1 milletvekili

SOL PARTİ (V): yüzde 6,3 ile 1 milletvekili

HIRİSTİYAN DEMOKRAT PARTİ (KD): yüzde 6 ile 1 milletvekili

FEMİNİST GİRİŞİM (Fİ): Yüzde 5.3 ile 1 milletvekili

KORSAN PARTİSİ (PP): yüzde 2

DİĞERLERİ: Yüzde 5,3

Bugün seçim olsa muhalefet kazanacak!

İsveç İstatistik Merkez Bürosu’nun bir araştırmasına göre bugün seçim olsa Sosyal demokratlar, Sol Parti ve Yeşillerden oluşan “Kırmızı Yeşil Blok” yüzde 51,3 oyla hükümet olacak.

“Burjuva Bloğu” adıyla anılan Muhafazakarlar: Merkez, Halk Partisi ve Hristiyan demokratlar ise yüzde 36,8’de kalıyorlar. Kimsenin işbirliği yapmak istemiyor göründüğü ırkçı İsveç Demokratlarının oylarının ise yüzde 8,1’i bulduğu belirtiliyor.

Abdullah GÜRGÜN - 28 Mayıs 2014 - Aydınlık Stockholm

Son Yazılar