nazilere karsi cephede bir rus doktor2

Naziler’i Durduran  Kahraman Rus Doktor Antalya’da!

Rusya, Nazi Almanyası'na karşı kazanılan Büyük Zafer'in 69'uncu yılını görkemli törenlerle kutladı.

9 Mayıs’ın yıldönümünde Türkiye’de de bir kahramanın önünde, bir avuç insan saygıyla eğildi. Bu savaş kahramanı 10 yıldır Antalya’da yaşayan 92 yaşındaki Dr. Valentina Lyatifov’du.

nazilere karsi cephede bir rus doktor3

Valentina Lyatifov ve Maria Kristina Fadeeva

Tıp Fakültesi’ni bitirip cepheye koşan ve binlerce kişiyi tedavi eden Dr. Valentina Lyatifov, göğsünde taşıdığı 8 şeref madalyasıyla, “Ben faşistleri durdurmak için çarpışan kahramanları yaşattım. Savaş dehşetti” diyor.

Lyatifov’un hikâyesini, Antalya merkezli VTV ekranlarında yayınlanan Matruska programı yapımcısı Maria Kristina Fadeeva ekrana taşıdı.

Antalya’da yerleşik Ruslar, 9 Mayıs’ta Lyatifov’u unutmadı. Çiçekleriyle onu ziyaret edip minnet ve saygılarını sundular. Lyatifov, dugularını şöyle ifade ediyor: “Ben savaşın acılarıyla büyüdüm. Ama unutulmadığım için çok mutluyum. Antalya ömrüme ömür kattı. Çalışkan Türkleri de çok seviyorum.

nazilere karsi cephede bir rus doktor1

CEPHEDEN ANTALYA’YA UZANAN HAYAT!

Lyatifov, 1941 de İjevsk’ta hemşirelik öğrencisiyken Naziler Avrupa’ya ölüm yağdırmaya başlamıştı. Tıp fakültesine geçen ve üç yılda mezun olduğunda savaş sürüyordu. Çocuk doktoru olmayı beklerken “Ben savaşa gidip yaraları saracağım ” dedi ve askere yazıldı.

Hemşirelik kursu alıp cepheye koştu. Üzerine büyük bir üniforma veriyorlar. Valentina, o günü unutmuyor: “Ayakkabılar da çok büyüktü. Hep erkekler içindi. Giyindim cepheye koştum. Uçaklar bomba yağdırdıktan sonra askerler yaralıları bize getirdi. İlkyardımı yaptık. Sovyet halkını tedavi ediyordum. Ama Nazi askeri de geliyordu.”

Baltık bölgesinde 2 yıl savaşta yaralıları tedavi ederek, binlerce kişiyi hayata döndürdü. Cephede kendisi gibi doktor olan Azeri Mabud lyatifov ile evlendi. Bakü’ye yerleşti. Çiftin 2 çocukları oldu. Doktor olan kızı Leyla 10 yıl önce Antalya’ya yerleşti. İşte savaş kahramanı da böyle geldi Antalya’ya. Kızı, annesini şöyle anlatıyor: “Antalya’yı çok seviyor. Hala spor yapıyor. Burada 10 yıl gençleşti. Hep gülüyor ve hayata sarılıyor.”

Rusya'nın Sesi Radyosu - 11 Mayıs 2014

Son Yazılar