bessam abdullah225

Suriye’de yeni bir dönem!

Esad, 50 sene sonra ilk kez yapılacak olan farklı siyasi tercihler

ve geniş katılımlı Devlet Başkanlığı seçimine aday oldu. Şu tarih itibariyle Suriye’nin farklı vilayetlerinden 11 aday başvuru yaptı. Devlet Başkanlığı yardımcılığı koltuğunda Dr. Nejah El-Attar olmasına karşın, Suriye modern tarihinde ilk kez iki bayan aday Devlet Başkanlığı makamını yönetmeye talip.

Dünyanın gözü bu seçimlerde!

Şüphesiz, Suriye’de Başkanlık seçimi dünyanın gündemini işgal etmiş durumda. Malum merkezler Suriye’nin yıkımı için uzun bir zamandır tarihte misaline az rastlanır bir terör savaşı başlattı. Nihai amaç, Suriye’yi haritadan silmek ve yerine etnik ve mezhep kökende şu veya bu devletin istihbarat merkezleri tarafından idare edilen özerk kantonlar yaratmaktı. Bu yıkım projesinin en önemli aktörleri Erdoğan, Davutoğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’dır. MİT yasası Hakan Fidan ve emrinde çalışan elemanların sorgusuz sualsiz, genelde Türkiye, özelde Suriye’de yasal olmayan faaliyetleri için hesap vermeyi engellemek içindir.

İtiraflar Hakan Fidan’a işaret ediyor!

Yaralı veya teslim olan Çeçen ve Özbek tekfiri-dinci mahlûkların paylaştıkları bilgilere binaen Çeçen, Özbek ve Türkmen kökenli terör grupları talimatları Hakan Fidan, Davutoğlu ve bu şahısların emrinde çalışan “koordinatörler” vasıtasıyla aldığı iddia edilmektedir. Suriye BM Daimi Temsilciliği konu ile alakalı Güvenlik konseyine kapsamlı bir rapor sunmuştur. Seçim sürecine giren Suriye’de geniş katılımın engellenmesi, korkunun egemen olması ve seçimin baltalanması için terör eylemleri hız kazanmıştır. Şam’da okullara yapılan ve onlarca öğrenciyi katleden terör ile Humus’ta kalabalık bir çarşıda patlatılan ve onlarca kadın, çocuk ve yaşlıyı parçalayan bombalar seçime gölge düşürmek içindir. Halep’e karşı sürdürülen terör, yüzlerce terörist ile sanayi bölgelerine yapılan saldırılar aynı hedef içindir. Suriye’nin ikinci kalabalık kenti olan ve iktisat merkezi teşkil eden Halep’e karşı sürdürülen bu hain ve zalim terör dalgası Haleplilerin sandık başına gitmesine mani olmak içindir. Korkutulan, sindirilen halkın üzerinden bir müddet sonra siyasi ve basın propagandası devreye sokulacak, böylece katılımın ne denli düşük ve bundan dolayı seçimin meşru olmadığı yaygarası koparılacaktır.

Batı, Esad ile uzlaşmak zorunda kalacak!

Suriye Başkanlık sisteminde kabul edilen, farklı ve geniş katılımlı aday sistemi önümüzdeki dönemlerde Suriye Parlamentosu ve Belediyeler nizamına tatbik edilecektir. Bununla birlikte, Suriye yeni bir siyasi döneme intikal edecektir. Batı ve mahalli şürekâları, Suriye’de çıkarlarını temsil etmeyen hiçbir demokratik temayül ve sistemi kabul etmeyecektir. En büyük arzuları, Suriye’yi Batı’nın feleğinde uydu yapmak ve geleneksel dostları Rusya, İran ve Çin’den uzak tutmaktır. En büyük sorunları bu seçimden büyük bir destek alarak tekrar seçilecek olan Esad. Bu durum en nihayet Batı’yı Esad ile uzlaşmaya mecbur bırakacak. Esad’ın zaferi besledikleri ve güvendikleri terör gruplarının çözülmesi, dağılması ve yok edilmesine ivme katacak. Suriye haziran seçiminden sonra yeni doğacak ülkesi ve milletinin ulvi maslahatlarını el üstünde tutan demokrasiyi tesis etme mücadelesini verecektir. Bu demokrasi Emperyalizme ve her türlü gerici yobaz oluşumlara karşı kararlı bir mücadele içinde olacak, sosyal adalet ve özellikle üreten köylü, işçi ve memur emekçilerin ekonomik kalkınmasını amaç edinecektir.

Seçimi büyük bir halk desteği ile kazanması kesin gözüyle bakılan Esad’ın özel siyasi, iktisadi ve sosyal bir programı var. Bunu daha sonraki yazılarımızda detaylı olarak işleyeceğiz. Bu projeler Suriye ve bölge halkları için yeni bir çığır açabilir. Ama şüphesiz önümüzdeki yeni çağda demokrasiye katiyen iman etmeyen Suudi Vahhabizm, Erdoğanizm ve sahadaki tekfiri-karanlık mahlukları için yer olmayacak. Erdoğan’ın kendisini Esad’ın seçim zaferine alıştırması ve demokrasi için iyi bir emsal teşkil etmeyen terör gruplarından uzak durması hayrınadır.

Önemli Not :

Şam Stratejik Araştırmalar Merkezi adına bendeniz, Türkiye Masası Başkanı Prof. Dr. Mehmet Yuva ve Merkezimizin emekçileri adına Dünya, Türkiye İşçi Sınıfı ve Aydınlık gazetesi emekçilerinin birlik, dayanışma ve mücadele günü 1 Mayıs’ı kutluyoruz.

Bessam Abu ABDULLAH - 01 Mayıs 2014 - Aydınlık

Son Yazılar