beyhan yildirim stefan liebich2 1

Sol Parti Milletvekili Stefan LİEBİCH, Gerilen ABD-Almanya İlişkilerini Değerlendirdi! (1)

‘Amerikalılar büyük yanlış yaptı’

‘İstihbarat örgütlerinin gizli işler çevirmesi şaşırtıcı değil. Ancak milyonlarca yurttaşın, Başbakan Merkel’in telefon görüşmelerinin ABD tarafından dinlenilmesi, kaydedilmesi, ‘artık yeter’ dedirtti’  

Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’nın Almanya’daki yasadışı faaliyetlerini incelemeyi amaçlayan Meclis Araştırma Komisyonu’nun Başkanı Hıristiyan Demokrat (CDU) Clemens Bininnger görevinden istifa ettiğini açıkladı. Yeni başkanın ise Hıristiyan Demokrat (CDU) Patrick Sensburg olacağı duyuruldu. 10 Nisan perşembe günü çalışmalarına başlayan Araştırma Komisyonu’nun Moskova’da yaşayan NSA eski çalışanı Edward Snowden’in ifadesini almak istemesini yanlış bulduğunu açıklayan Binninger: “Muhalefet partilerini temsil eden komisyon üyeleri Snowden’in Almanya’ya çağrılarak ifadesinin alınmasına odaklanmış durumdalar. Oysa Snowden söyleyeceğini söyledi. Açıklamaları soyut kalıyor. Partilerüstü bir anlayışla ilerlemek gerekiyor. Ancak muhalefet için bunu söyleyemem” dedi.

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’nın Alman başbakanları, ülkedeki şirket yöneticileri ile milyonlarca kullanıcının telefon görüşmelerini dinleyip kaydettiğinin ortaya çıkması üzerine gerilen ABD-Almanya ilişkilerini Meclis Dışişleri Komisyonu Üyesi, Sol Parti Milletvekili Stefan Liebich’e sorduk.

Gazetemize Meclis’teki ofisinde skandalı değerlendiren Liebich: “Bizleri dinlemekle ABD, büyük bir hata yaptı” dedi. Liebich, ABD’nin Almanya’daki askeri üslerinden aralarında Pakistan ve Yemen’in de yer aldığı birçok ülkeye insanız hava araçlarıyla (İHA) askeri operasyonlar düzenlemesini de sert bir şekilde eleştirdi. Meclis Araştırma Komisyonu’nun Almanya merkezli İHA saldırılarını da incelemesine kesin gözüyle bakılıyor.

Alman Hükümeti’nin karar vereceğini AB’ye göstermek lazım!

Beyhan YILDIRIM >>> NSA Skandalı nedeniyle bazı Alman milletvekilleri “Almanya’nın egemenliği tehdit altında” diyor. Meclis NSA Araştırma Komisyonu da devrede. Egemenlik krizinden söz edebilir miyiz?

Stefan LİEBİCH >>> Almanya olarak, 1990 yılında ABD, Sovyetler Birliği, İngiltere, Fransa, Doğu Almanya ve Federal Almanya arasında imzalanan ‘2+4 Anlaşmalarından’ bu yana egemen bir ülkeyiz. Almanya, egemen bir ülke olarak hareket etmek zorundadır. Bu noktada hukuki olarak açık kalan herhangi bir sorun yoktur. Almanya’da Alman Hükümeti karar verir, ABD değil! Ancak bunu göstermek gerekiyor. Grup Başkanımız Gregor Gysi’nin bir açıklaması var, diyor ki: “Eğer ABD’nin Berlin Büyükelçiliği’ndeki görevliler Almanya’daki hukuk ve yasalara aykırı davrandılarsa, o zaman sınır dışı edilmeleri gerekiyor. Egemen ülkeler böyle davranırlar. Dostlar arasında da, bu işler böyledir. Başka türlü olmaz.” Mesele çok net bir şekilde ortada. O nedenle dileğimiz, hükümetimizin şunu açık dille söylemesidir: “Amerikan tarafı eğer Alman yasalarına göre hareket etmezse, buna göz yumamayız”. Alman Meclisi’nde NSA Araştırma Komisyonu’nun kurulmasını çok doğru buluyoruz. Geçen yıl, Haziran 2013’te Bundestag’da yaptığım konuşmada [NSA eski ajanı] Edward Snowden’in Almanya’ya gelerek ifade vermesini talep etmiştim. O zaman dikkate alınmadı. Ne zamanki Merkel’in de telefonlarının dinlenildiği ortaya çıktı, o zaman SPD’den dahi siyasetçiler Snowden’in gelmesini talep etmeye başladılar.

‘İHA saldırıları yasadışıdır’

Beyhan YILDIRIM >>> Aydınlık’a konuşan bazı Alman milletvekilleri, “ABD, Almanya’daki üslerini İHA saldırıları için kullanmış olabilir. Üslerde neler olup bittiğini bilmiyoruz. Meclis Araştırma Komisyonu bunu da açığa kavuşturmalıdır” dediler. Bu görüşe katılıyor musunuz?

Stefan LİEBİCH >>> Kesinlikle, evet. Alman topraklarından devletler hukukuna aykırı eylemlerin yapılması kabul edilemez. İHA saldırıları yasadışıdır. Bir ülkeye karşı savaş halinde olunmadığı halde, yargılanmayan insanların öldürülmesi kabul edilemez. Hükümetimizin bunlara ilişkin açıklama yapmasını defalarca istedik. Genelde hükümetimiz Almanya’daki üslerin kullanılarak İHA saldırılarının yapıldığından haberdar olmadığını söylüyor. Bunun böyle olmadığına dair büyük endişelerimiz var. Bu konunun mutlaka açığa kavuşması gerekiyor.

‘Irak işgali yalana dayanıyor’

Beyhan YILDIRIM >>> Amerika-Almanya ilişkileri, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı NSA’nın dinleme skandalı nedeniyle gerilmiş durumda. Aslında bu gerilim 11 Eylül sürecindeki görüş ayrılıklarına dayanıyor. Dönemin Alman Hükümeti’nin Irak savaşı kapsamında çekinceleri vardı. Şu an Alman- Amerikan ilişkilerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Stefan LİEBİCH >>> Evet, inişli-çıkışlı bir ilişki söz konusu. Geleneksel olarak Almanya, yani eski Almanya, ABD ile çok yakın ilişkilere sahip. Batı’nın ve Transatlantik yapının bütün ittifaklarına sımsıkı bağlıyız. Ancak bir düzeltme yapmalıyım.

11 Eylül sürecinde Almanya, ABD ile inanılmaz bir dayanışma örneği sergiledi. Brandenburger Tor’da 100 bin kişinin katıldığı, Sol Parti ve diğer parti genel başkanlarının konuşmalar yaptığı dayanışma gösterileri oldu. Orada şu mesaj verildi: “ABD ile dayanışma halindeyiz. Bu tür bir saldırı asla bir daha yaşanmamalıdır.”

Ancak saldırılara karşı verilmesi gereken tepkiler konusunda, görüş ayrılıkları vardı. Sol Parti olarak anında açıklama yaptık. Dedik ki: “Afganistan’a karşı savaşmak, teröre verilmesi gereken doğru yanıt değildir. Zira El Kaide de, Taliban da ABD’nin saldırısı öncesinde Afganistan’da gizlenmişti. Irak konusunda da ciddiye alınması gereken görüş ayrılıkları vardı. Almanya, yapılan açıklamalardan tatmin olmadı. Çünkü, bugün de herkesin bildiği gibi, askeri müdahale gerekçesi yalana dayanıyordu.

“Irak’ta kitle imha silahları var” gerekçesi doğru değildi. O nedenle Almanya’nın savaşa katılmamasını doğru buluyorum. Ancak Barack Obama’nın ABD Başkanı olmasından sonra ilişkilerde yeniden çok sıcak yakınlaşmalar oldu. Obama’da hemen belli olmuştu. İnsansız Hava Araçları (İHA) yüzünden eleştirilse bile, uluslararası işbirliğinini önemsediği çok açık bir şekilde ortadaydı. Almanya da bundan dolayı çok memnun oldu. İşe şimdi [NSA Dinleme Skandalı’nın ortaya çıkmasıyla birlikte] hayal kırıklığı da o denli büyük oldu.

Burada çok açık bir dille şunu demek gerekir: “Ey Amerikalılar, siz gerçekten büyük bir hata yaptınız.”

Söyleşi : Beyhan YILDIRIM - 13 Nisan 2014 - Aydınlık Berlin

amerikalilar buyuk yanlis yapti1

amerikalilar buyuk yanlis yapti2

Son Yazılar