merkel ve putin2

ABD-AB hattında Moskova’ya soğuk savaş görüntüleri!

Doğu’ya doğru genişlemek isteyen NATO

ve Ukrayna’yı nüfuz alanı içine çekme gayret ve cehdine düşen Berlin yönetimindeki Avrupa Birliği’nin Kırım cinneti son hız devam ediyor. Her ne pahasına olursa olsun Moskova’nın bölgesel güç olarak kalmasının önüne geçilmek isteniyor.

Hedef, Ukrayna’nın üstünde kontrolü olmayan zayıflatılmış bir Rusya!

Kırım Parlamentosu’nun Moskova’ya bağlanma kararını geçerli saymayan Şansölye Merkel’in başı 16 Mart’ta yapılacak referandum nedeniyle fena ağrıyor.

Gözler oraya çevrilmiş durumda. Putin ve Moskova’yı düşmanca itibarsızlaştırma yarışı zirve yapmış vaziyette. Polonya, Romanya’ya savaş uçakları, Akdeniz’de destroyerlerle Moskova’ya sözde göz dağı veriliyor.

Vizelerin kaldırılması, ticari ilişkilerin dondurulması gibi yaptırımlar pisikolojik baskı adına son hız. Tehditler gırla.

Soru: Batı, Kırım’ı ilhak etmekle suçladığı Rusya’ya savaş açabilir mi?

Angela Merkel: Perşembe günü meclis genel kurulunda Ukrayna kriziyle ilgili yaptığı hükümet açıklamasında: “Askeri müdahale bizim için seçenek değil. Diplomasinin yolunu deneyeceğiz.”

Yorum: Bu açıklama; Batı, Avrupa ve Almanya’nın Rusya’nın Kırım’ı ilhakı karşısında hiç bir şey yapamayacağının itirafıdır.

Korkulan oluyor; Putin, Merkel’in açıklamasında yer alan bu cümle dışında muhtemelen başka hiç bir şeyi kaale almak istemeyecektir.” (Frankfurter Allgemeine, 14 Şubat 2014)

Atlantik’in öte yakası da aynı!

Kırım’ın bir atom savaşını göze alacak kadar değerli olduğuna mı inanacağız?

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Temsilciler Meclisi’nin Dışişleri Komisyonu’nun önceki günkü toplantısında bir soruya bu soruyla karşılık veriyor.

Tercümesi: Amerika savaş rizikosunu göze alamaz.

Wall Street Journal’in haberi: ABD yönetimi ve halkı savaşa ve Rusya ile krizin tırmanmaması için, Kiev’in askeri destek isteğine kesinlikle “Hayır!” diyor.

Bu durumda, Pazar günü Kırım’da yapılacak refarandumu engellemek için Washington’da da son çıkış yolunun şimdilik diplomasi olduğu gözlemleniyor.

Kerry son on gündür 3. kez Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’la (şu satırların yazıldığı saatlerde Londra’da) buluşuyor.

Washington bu buluşmada aynı zamanda Moskova’nın “Bir zamanlar Rusya’ya ait olan şimdiki Ukrayna’da etnik Rusların kötü muameleye tabi tutuldukları” suçlamasına da cevap vermeye hazırlanıyor. Kerry’nin uluslararası bir gözetleme grubunun Ukrayna’ya gönderilmesini önereceği belirtiliyor. Bu adımla Washington’un bölgedeki meşru çıkarlarını tanıma konusunda bir işaret vermiş olması bekleniyor.

Kazın ayağı öyle değil!

Stratejistlere göre Batı diplomasi ile zaman kazanmak istiyor. Moskova’ya soğuk savaş açan Batı boş durmayacak. Ukrayna ve Kırım’ı istikrarsızlaştırmak için büyük çaba içine girecek.

Avrupa Konseyi Dışilişkiler Bölümün’den Rusya uzmanı Stefan Meister’in Alman Dış Politika Strateji Dergisi German Foreign Policy’e (12 Mart 2014) yaptığı açıklamalar uyarıcı nitelikte.

Berlin’e yanlış Ukrayna politikası nedeniyle ağır ithamların da bulunduğu açıklamada, Alman basınına Ukrayna ve Rusya haberciliğinde taraflı davranması nedeniyle ağır eleştiriler de var.

- Berlin ve AB, son yıllarda Rusya’nın yaptığı işbirliği tekliflerini sistematik biçimde göz ardı ederek, Moskova’yı pasif olarak tahrik etti.

- Alman siyaseti ve medyası, Rusya ile krizin tırmanmasında büyük sorumluluk taşıyor.

- Batı, tek taraflı bakıyor. Soğuk savaş metodları kullanıyor. Putin’i kötü adam ilan etti.

- Kırım halkının Pazar günü Rusya’ya bağlanmayı onaylaması halinde, Batılı siyaset ve medya çevreleri, kamuoyunu şimdiden olayların tırmanmasına hazırlıyor.

- Kırım Yarımadası’nın istikrarsızlaştırılmasına başlandı. Batı’nın desteklediği, Ukraynalı faşist militan örgüt Sağ Kanat (pravy sektor) devreye sokuldu.

- Kırım Tatarlarının bir kısmının da harekete geçirildiğinin işaretleri var.

Buna ek olarak Moskova, Selefi Kırım Tatarları kanadı üstünden saldırı başlatılacağını söylüyor.

Bu Selefilerden bazılarının Suriye’de savaş deneyimlerinin olmasına dikkat çekiliyor.

Stefan Meister, Kırım Tatarlarının Suudi Arabistan destekli olmasına, Suudi Arabistan’ın da Batı dünyası ve özellikle Almanya ile dostane ilişkilerine vurgu yapıyor.

Alman stratejistin anlattıklarına Ankara’dan bakıldığında, geçtiğimiz günlerde Şansölye Merkel’in Ukrayna ve Kırım konusunda Erdoğan’ı neden aradığını kestirmek zor değil. Suriye’den sonra Kırım’da da ortaklık görünüyor.

Gönül KENTER - 15 Mart 2014 - Aydınlık

lavrov ve kerry

Lavrov: ABD ile ortak bir vizyonumuz yok!

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’daki gelişmeler konusunda ABD ile ortak bir vizyonları olmadığını söyledi. Sergey Lavrov, Kırım’da pazar günü yapılacak referandumun sonucuna da saygı göstereceklerini belirtti. Referandumda bölge halkına, Kırım’ın Rusya’nın parçası olup olmadığı sorulacak.

Lavrov, Rusya’nın Ukrayna’nın güneydoğusunu işgal etmeye yönelik bir planı olmadığını vurguladı. Rus bakan bu ülkedeki krizin ülkesinin faaliyetlerinin sonucu olmadığını, Ukrayna’da düzenin tesisine yönelik önlemlerin alınmamasının kendilerini kaygılandırdığını söyledi. Lavrov bu açıklamaları, Londra’da Amerikalı mevkidaşı John Kerry’yle düzenlediği ortak basın toplantısının ardından yaptı.

Son Yazılar