ufuk soylemez225

Ankara’da ve Çankaya’da kime oy vereceğiz?

Yerel seçim tarihi yaklaştıkça gerek Aydınlık okurları, gerek Ulusal Kanal izleyicileri

gerekse birçok yurttaşımızdan yoğun bir biçimde yazılı - sözlü soru ve mesajlar alıyorum.

Atatürk’te Birleşenlerin, sandıkta da birleşmelerine yönelik çağrımızın, “kuvveden fiile” geçirilmesi konusunda, bizlerden görüş ve eğilimimizi açıklamamız isteniyor.

Hatırlanacağı üzere 23 Ocak 2014 tarihinde bu köşede “Milli Merkez ne yapacak?” başlığı ile bir yazım yayınlanmıştı.

Milli Merkez Yürütme Kurulu’nun aldığı ilke kararı uyarınca, yerel seçimlerin özelliği gereği, yurt genelinde tek bir partinin ve adaylarının desteklenmesi yerine, her il veya ilçede kazanma şansı olan, Atatürkçü, millici, yurtsever adayların desteklenmesi gerektiğini açıklamıştım.

Adaylar yöresine ve yerel koşullara göre farklı partilerden olabilirler. Önemli olan Atatürk’te Birleşenlerin, Sandıkta da birleşmesidir.

Ben Başkent Ankara’da yaşayan ve Ankara’nın kalbi Çankaya’da oturan bir seçmenim. 31 Mart sabahına yine AKP ile uyanmak istemiyorum. Bölücü - gerici - gayrı milli politikaların ve her türlü hukuksuz - baskıcı ve yolsuz iş ve işlemlerin ceberrut temsilcisi bu iktidarın öncelikle yerel seçimlerden başlayarak, milletin başından defedilebileceğine inanıyorum.

Bu nedenle parti ayrımcılığı veya parti taassubuna kapılmadan gerçekçi ve doğru bir yerel seçim tercihi yapmaya çalışıyorum. CHP Ankara Büyükşehir adayı Sn. Mansur Yavaş’ın, bizim de savunduğumuz “sağ - sol demeden” Atatürk’te Birleştik” diyenlerin, sandıkta da birleşmeleri için uygun bir isim olduğunu düşünüyorum.

Çankaya’da ise, önceki Belediye Başkanının, AKP’ye karşı etkili ve cesur bir duruş sergilemediği, Milli Merkez’in birleştirici ve kucaklayıcı tavrına uzak ve soğuk davrandığı ve Belediye hizmetlerinde de yetersiz kaldığı düşüncesindeyim.

Bu nedenle, Çankaya ilçesinde, Milli Merkez’in savunduğu, ilkeleri en açık bir şekilde destekleyen, millici, Atatürkçü bir yurtsever olan İP adayı, şahsen tanımaktan mutlu olduğum, Prof. Dr. H. Zafer Kars’ı desteklemeyi düşünüyorum.

Ankara’da Mansur Yavaş, Çankaya’da Zafer Kars!

Çankaya seçmeni bilinçlidir, Atatürkçü’dür, yurtseverdir, demokrattır ve millicidir. Böyle bir öneriye olumlu yaklaşacaktır.

Çankaya’da milli - Atatürkçü, AKP iktidarı ile cesur ve kararlı bir mücadeleyi göze alabilen, yetişmiş, kariyer sahibi bir bilim insanının kabul ve ilgi göreceğini tahmin ediyorum.

Ülke genelinde, diğer il ve ilçelerdeki adayları kişi bazında, tek tek analiz etmemiz ve görüş vermemiz tahmin edersiniz ki hem kolay değil, hem de doğru değil.

Her bilinçli yurttaş, vatansever ve Atatürkçü yukarıda belirttiğim ilkeler doğrultusunda, hareket edecek, kendi ilinde, yöresinde ve ilçesinde, sandıkta birleşerek gereğini yapacaktır.

Nitekim, Bitlis’te, laiklik karşıtı gayrı - milli ve anti demokratik politikaların uygulayıcısı AKP ile, bölücü ve kürtçülerin temsilcisi BDP arasında bir tercih yapmak istemeyen yurttaşlar tam da bu anlayışın güzel bir örneğini ortaya koymayı başardılar.

Kürtçülük ve bölücülük ile laiklik karşıtlığı ve yobazlık arasında sıkışan Bitlis’li seçmenlere 5 siyasi parti (DP, CHP, DSP, MHP, BBP) yerel seçime ortak adayla gideceklerini açıklayarak, milli bir demokratik seçeneği yarattılar.

31 Mart sabahı AKP’siz güzel bir güne uyanmak istiyoruz.

Ardından gelecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de, Milli Merkez bu anlayışını, çok daha etkili ve yaygın bir şekilde sürdürecektir.

Özetle ben ve benim gibi düşünen Milli Merkezciler, Ankara’da Mansur Yavaş, Çankaya’da Zafer Kars demeyi düşünüyorlar.

Bugünden açıklıyorum!

Ufuk SÖYLEMEZ - 04 Mart 2014 - Aydınlık

Son Yazılar