lavrov abd ukraynada kiskirtici 

Ukrayna'da Neo-Nazi çeteler ateşkese uymadı!

Önceki gece muhalefet ile hükümet arasında varılan ateşkesi

Neo Nazi çeteleri tanımadı ve saldırıya geçti, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ABD’nin bu çeteleri teşvik ettiği konusunda dünya kamuoyunu uyardı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Batı ve Ukrayna muhalefetinin kendilerini radikallerden ayırmaları ve verdikleri sözleri eylemle desteklemeleri gerektiğini söyledi. ABD’nin Ukrayna’ya karşı yaptırım uygulamakla militanları teşvik ettiğini ifade eden Lavrov, AB’nin Ukrayna’ya yönelik eylemlerini “şantaj” olarak nitelendirdi. Diğer yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, Ukrayna’da yaşananların darbe veya iktidarın şiddet yoluyla ele geçirme girişimi olduğunu açıkladı. Sözcü, bakanlığın sitesinden yaptığı açıklamada, “Militanların geniş şekilde silah kullandığı bugünkü olaylar da bunun hiç şüphesiz açık bir darbe veya iktidarı şiddet yoluyla ele geçirme girişimi olduğunu bir kez daha gösterdi” ifadesini kullandı.

Ateşkesi Neo Nazi’ler bozdu!

Ukrayna’da Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’le bazı muhalif liderler arasında varılan ateşkes, Neo Nazi çetelerinin ateşkesi tanımaması üzerine, Ukrayna güvenlik güçlerine ve kamu binalarına yönelik saldırılarda bulunmalarıyla bozuldu. Çıkan çatışmalarda 20’den fazla kişi hayatını kaybetti. Russia Today televizyon kanalının haberine göre çatışmalarda Neo Nazi çeteleri arasında keskin nişancılar varmış. Yerel televizyon kanalları da, meydanda yerde yatan cesetlerin görüntülerini yayınladı.

Başkent Kiev’deki bazı kamu binalarının protestocuların işgal girişiminde bulunabilecekleri kaygısıyla boşaltıldığı haberleri geliyor. Krizin diplomasi cephesinde de hareketli saatler yaşanıyor.

Dün sabah saatlerinde Kiev’de bulunan Fransa, Polonya ve Almanya dışişleri bakanlarının Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’le görüşme yaptıkları belirtiliyor. Görüşmenin önceki saatlerde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın yakınındaki çatışmalar nedeniyle ertelendiği açıklandı. Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski, Twitter’daki hesabından, sarayın çevresinde kalın siyah duman ve silah sesleri geldiğini, yetkililerin de ‘panik halinde’ göründüklerini aktardı. Kiev’de bulunan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigoriy Karasin ise AB yetkililerinin Ukrayna’dan talepte bulunmalarının uygun olmayacağı uyarısında bulundu.

RT televizyonuna konuşan bir siyaset uzmanı bu insanların kesinlikle protestocu sayılamayacağını ve özellikle ateşkese varıldıktan sonra sağcı çetelerin iyice kendilerini gösterdiğini bildirdi. Salı günü yaşanan ve otuza yakın can kaybına yol açan çatışmalardan sonra dün ulusal yas ilan edildi.

Ülkedeki protestolar geçen Kasım’da Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in AB’yle imzalanması planlanan işbirliği anlaşmasını askıya alıp, Rusya’yla daha yakın ilişkileri tercih etmesinden sonra başlamıştı.

Aydınlık - 21 Şubat 2014

Son Yazılar