Haber Türk TV Genel Yayın Yönetmeni Yiğit Bulut dün yayınlanan bir programda, "Araştırdım, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 'BOP eşbaşkanıyım' dediği bir ifadeye rastlamadım" dedi.

Oysa Recep Tayyip Erdoğan, 31 ayrı yer ve zamanda 'ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi içinde 'Eşbaşkanlık görevini üstlendiklerini' itiraf etmiştir.


Bu konu, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan AKP'ye temelli kapatma davasında suçlama konusu olmuş ve iddianamede de yer almıştır.

Bir Türkiye Cumhuriyeti devlet görevlisinin, yabancı bir devletin projesinde görev üstlenmesi, bunu defalarca itiraf etmesi akıl alır gibi değil, ama ne yazık ki gerçektir.

Ancak, konu ısrarla basın yayın organlarınca ve bazı gazetecilerimiz tarafından görmezden geliniyor.

Aşağıda  Recep Tayyip Erdoğan'ın 31 ayrı yer ve zamanda 'ABD'nin Büyük Ortadoğu Projesi içinde 'Eşbaşkanlık görevini üstlendiklerini' itiraf ettiği konuşmaları tarihleri ve yerleriyle bulabilirsiniz.


1.KANAL D / TEKE TEK
(16 Şubat 2004)
"Şu anda Amerika'nın da 'BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ' var ya 'GENİŞLETİLMİŞ ORTADOĞU', yani bu proje içerisinde Diyarbakır bir yıldız olabilir. Bunu başarmamız lazım".

2. ÇIRAĞAN SARAYI / ABD-TESEV-ALMAN MARSHALL FONU TOPLANTISI
(25 Haziran 2004)
"Üstlendiğimiz misyon gereği Ortadoğu ve Avrasya ülkelerine yöneleceği…EŞBAŞKANI OLDUĞUMUZ GENİŞLETİLMİŞ ORTADOĞU PROJESİ için…"

3. YENİ ŞAFAK / İSTANBUL NATO ZİRVESİ ÖNCESİ
(25 Haziran 2004)
"GENİŞ ORTADOĞU ve KUZEY AFRİKA ülkelerinin buraya katılması…EŞBAŞKANLAR OLARAK Türkiye, İtalya, Yemen ÜZERİMİZE DÜŞEN GÖREVLERİ YERİNE GETİRMEYE ÇALIŞACAĞIZ".

4. İRAN / BASINA
(28 Temmuz 2004)
"Demokratik ortak olarak GENİŞ ORTADOĞU ve KUZEY AFRİKA PROJESİ içinde, bu projenin EŞBAŞKANLARI ARASINDAYIM".

5. DAVOS / KLAUS SCHWAB'LA SÖYLEŞİ
(28 Ocak 2005)
"Türkiye işlevini BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ içinde, bu bölgede etkin bir şekilde yerine getirecektir. Her görüşmede, attığımız her adımda bunun UYGULAMASINI YAPIYORUZ".

6. ZAMAN / ABD YOLCULUĞUNDA RÖPORTAJ
(7 Haziran 2005)
"Biliyorsunuz GOP, bir alt biriminin EŞBAŞKANLIĞINI ÜSTLENDİĞİMİZ bu proje. Olay sadece Ortadoğu'yu kapsamıyor…Bu konuda yapacağımız çalışmalara komşu ülkelerden başladık. Suriye, Lübnan, Fas, Tunus gibi ülkelere geziler düzenliyoruz. Yakında Cezayir'e gideceğiz, Ürdün'e gideceğiz".

7. ABD / WILLARD OTEL, BASIN TOPLANTISI
(8 Haziran 2005)
"'Sea Island' sürecinde Türkiye, İtalya ve Yemen GENİŞ BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ'NDE BİR GÖREV ÜSTLENDİK ve EŞBAŞKANLIK bu üç ülkeye VERİLDİ".

8. ABD / AMERİKAN DIŞ POLİTİKA DERNEĞİ (FPA) TOPLANTISI
(10 Haziran 2005)
"Biz Türkiye olarak, bildiğiniz gibi, GENİŞ ORTADOĞU ve KUZEY AFRİKA İNİSİYATİFİ ÇALIŞMALARINDA ROL ALDIK. EŞBAŞKAN OLARAK BU SÜRECİ İŞLETMEYE DEVAM EDİYORUZ".

9. ESENBOĞA HAVALİMANI / ABD DÖNÜŞÜ
(12 Haziran 2005)
"Biz BÜYÜK ODTADOĞU PROJESİ'ne bu seyahatte başlamadık. Biliyorsunuz adı değişti, GENİŞ ORTADOĞU ve KUZEY AFRİKA İNİSİYATİFİ olarak belirlendi. Bunun içerisinde Türkiye, İtalya ve Yemen, EŞBAŞKAN OLARAK ÇALIŞMAYA BAŞLADIK".

10. ESENBOĞA HAVALİMANI / LÜBNAN'A HAREKETİNDEN ÖNCE
(15 Haziran 2005)
"GENİŞ ORTADOĞU ve KUZEY AFRİKA İNİSİYATİFİ çerçevesi İçerisinde Türkiye EŞBAŞKANLIK olarak paylaştığı bir GÖREVİ YÜRÜTECEK".

11. ABD / DÜNYA İŞ KONSEYİ (WORLD AFFAIRS COUNCIL) TOPLANTISI
(7 Temmuz 2005)
"TÜRKİYE'NİN AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ'YLE YAPABİLECEĞİ ÇOK ŞEY VAR. Türkiye'nin Sea Island Süreci'nde, GENİŞ ORTADOĞU ve KUZEY AFRİKA
İNİSİYATİFİ'NDE EŞBAŞKAN OLARAK YER ALMIŞ OLMASI BUNDAN KAYNAKLANMAKTADIR".

12. ABD / DIŞ İLİŞKİLER KONSEYİ (CFR) TOPLANTISI
(13 Eylül 2005)
"GENİŞ ORTADOĞU ve KUZEY AFRİKA GİRİŞİMİ İÇİNDE ÖNEMLİ BİR ROL OYNUYORUZ. Amerika'nın Ortadoğu'da oynayacağı önemli bir rol var. ONUN BİR PARÇASIYIZ ve ŞU ANDA ONUN DAHİLİNDE ÇALIŞIYORUZ".

13. ANKARA / AKP MYK TOPLANTISINDAN SONRA BASINA
(16 Kasım 2005)
"Dışişleri Bakanı Gül, Bahreyn'de ABD Dışişleri Bakanı Condellize Rice ile GENİŞ ORTADOĞU ve KUZEY AFRİKE PROJESİ ile ilgili görüşecek. Söz konusu projede EŞBAŞKANLIK GÖREVİ YAPIYORUZ ve YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ".

14. DENİZLİ POLİSEVİ / İŞADAMLARIYLA TOPLANTI
(19 Kasım 2005)
"Eğer bugün GENİŞ ORTADOĞU ve KUZEY AFRİKA PROJESİ'NDE TÜRKİYE EŞBAŞKAN OLARAK GÖREV YAPIYORSA…ŞU ANDA BU GÖREVİ YAPMAYA
ÇALIŞIYORUZ".

15. TBMM / AKP GRUBU
(29 Kasım 2005)
"…Onun için BİZ ŞU ANDA GENİŞ ORTADOĞU ve KUZEY AFRİKA PRJESİ İÇERİSİNDE EŞBAŞKANLIK GÖREVİNİ ÜSTLENMİŞİZ".

16. ATV / SİYASET MEYDANI
(28 Aralık 2005)
"Biliyorsunuz, GENİŞ ORTADOĞU ve KUZEY AFRİKA PROJESİ İÇİNDE EŞBAŞKANIZ, bunun gereği olarak da inisiyatif alma gayreti içindeyiz".

17. TBMM / AKP GRUBU
(21 Şubat 2006)
"…GENİŞLETİLMİŞ ORTADOĞU ve KUZEY AFRİKA İNİSİYATİFİ'NDEKİ rolümüz, EŞBAŞKANLIK GÖREVİMİZ bize özellikle Ortadoğu'da önemli görevler yüklemektedir. Bugüne kadar başlattığımız bütün dış politika hamleleri, bu parametre üzerine kurulmuştur. Az önce bir kaçını hatırlattığım bu girişimler, aynı dış
politikanın, aynı vizyonun tutarlı ve tamamlayıcı parçalarıdır".

18. İSTANBUL ÜSKÜDAR / AKP İLÇE KONGRESİ
(26 Şubat 2006)
"Biz Ortadoğu'da GODKA denilen GENİŞ ORTADOĞU ve KUZEY AFRİKA PROJESİ'NİN İÇİNDE EŞBAŞKANIZ. BİZ ORADA GÖREV İFA EDİYORUZ. BÖYLE BİR GÖREV TÜRKİYE'YE SEÇİLEREK VERİLMİŞTİR".

19. İSTANBUL TUZLA / AKP İLÇE KONGRSİ
(4 Mart 2006)
"BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ'NİN EŞBAŞKANLARINDAN BİRİYİZ".

20. İSTANBUL BAYRAMPAŞA / AKP İLÇE KONGRESİ
(4 Mart 2006)
"BOP'UN EŞBAŞKANLARINDAN BİRİYİZ. BU GÖREVİ YAPIYORUZ".

21. SAİT HALİM PAŞA YALISI / UBS BANK'IN YEMEĞİ
(28 Nisan 2006)
"GENİŞ ORTADOĞU ve KUZEY AFRİKA PROJESİ'NE bundan dolayı GİRDİK".

22. AVUSTURYA
(11 Mayıs 2006)
"BÜYÜK ORTADOĞU PROJESİ'NE, GENİŞLETİLMİŞ ORTADOĞU PROJESİ'NE niye katıldınız, niye bunların içinde yer aldınız diye eleştiriler geliyor. BİZ DE 'OLACAĞIZ' DİYORUZ".

23. ZAMAN / G-8 ZİRVESİ'NE GİDERKEN RÖPORTAJ
(13 Mayıs 2006)
"GENİŞLETİLMİŞ ORTADOĞU ve KUZEY AFRİKA PROJESİ EŞBAŞKANI OLARAK TÜRKİYE'YE BÜYÜK GÖREV DÜŞÜYOR".

24. YENİ ŞAFAK / G-8 ZİRVESİ'NE GİDERKEN RÖPORTAJ
(13 Mayıs 2006)
"Bölgemizdeki gelişmeler karşısında Türkiye olarak üzerimize büyük Görev düşüyor. Bunun için de ABD'ye bir ziyaret planlıyorum…TÜRKİYE, GENİŞLETİLMİŞ ORTADOĞU ve KUZEY AFRİKA PROJESİ EŞBAŞKANI OLDUĞU İÇİN BUNU ABD'YLE KONUŞMAMIZ GEREKİYOR".

25. ESENBOĞA HAVALİMANI / MISIR'A GİDERKEN
(20 Mayıs 2006)
"Ziyaretim sırasında GENİŞ ORTADOĞU ve KUZEY AFRİKA PROJESİ ÇERÇEVESİNDE YAPMAYI PLANLADIKLARIMIZI DA ANLATMA FIRSATINI BULACAĞIZ".

26. TBMM / AKP GRUBU
(30 Mayıs 2006)
"TÜRKİYE, GENİŞ ORTADOĞU ve KUZEY AFRİKA PROJESİ İÇERİSİNDE ORTAK ÜYELİĞE KABUL EDİLMİŞTİR. Bizler bunun için burada bir ortak üyeliği ve ardından da EŞBAŞKANLIK GÖREVİNİ İtalya ve Yemen ile birlikte KABUL ETTİK".

27. ARTVİN
(15 Temmuz 2006)
"Biz Türkiye olarak GOKAP içerisinde yer aldıysak, bunun için bizlere davet yapıldı, bunlar olacak diye BİZ EŞBAŞKAN OLARAK KABUL ETTİK".

28. CNN / LARRY KING SHOW
(27 Temmuz 2006)
"Daha önce GENİŞ ORTADOĞU ve KUZEY AFRİKA GİRİŞİMİ İÇERİSİNDE ZATEN YER ALMIŞTIK. BURADA EŞBAŞKANLIK GÖREVİ ÜSTLENMİŞTİK".

29. CNN TÜRK / "EDİTÖR" PROGRAMI
(6 Kasım 2006)
"BOP İÇERİSİNDE davet edilen ülkeler kimlerdir? TÜRKİYE VAR, Yemen vardı, ÜÇ TANE EŞBAŞKAN VAR".

30. BEYRUT DÖNÜŞÜ
(4 Ocak 2007)
"BİZ GENİŞLETİLMİŞ ORTADOĞU ve KUZEY AFRİKA PROJESİ'Nİ BUNUN İÇİN KABUL ETTİK…Türkiye, İtalya ve Yemen'le EŞBAŞKANLIK GÖREVİ ÜSTLENDİK".

31. ALMAN "SÜDDEUTSCHE ZEITUNG" GAZETESİ / MAKALESİ
(7 Şubat 2008)
"Bu sebeple TÜRKİYE, G-8 ülkelerinin de desteklediği GENİŞLETİLMİŞ ORTADOĞU ve KUZEY AFRİKA PROJESİ İÇİNDE İNİSİYATİF ALMAKTADIR".

16.06.2010 - Ulusal Kanal Haber
http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar