cenevre gorusmeleri basaktorler2

‘2.Cenevre’nin başarısızlığını isteyenler var’

Suriye krizini sonlandırmak amacıyla 2.Cenevre’de bir araya gelen

Suriye resmi heyeti ile dış destekli koalisyon delegasyonu basın toplantısı düzenleyerek, görüşmelerin tıkandığını açıkladılar. Pazar gününe kadar Cenevre’de kalacak olan Dışişleri Bakanı Velid Muallim başkanlığındaki Suriye heyeti adına açıklama yapan Dışişleri Bakan Yardımcısı Dr. Faysal Mikdat terör sorunu çözülmeden ‘Geçiş Hükümeti’ maddesinin ele alınmayacağını duyurdu.

‘İsrail işgaline direnişin yıldönümü’

Cenevre’deki BM Temsilciliği’nde basın toplantısı düzenleyen Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı, “Bugün Suriye topraklarına ait olan Golan tepelerinin İsrail tarafından işgal edilmesine karşı halkımızın isyanının yıldönümüdür. İsrail, 1967’den bu yana Suriye topraklarını işgali altında tutmaktadır. İşgale karşı direnişte hayatını kaybedenler vicdanlarımızda yaşıyorlar. Buradan söz veriyoruz, işgali sonlandıracağız.”

cenevre gorusmeleri basaktorler

‘Sadece ‘Geçiş Hükümeti’ diyorlar’

‘Muhalifler olarak adlandırılan koalisyon delegasyonunun bir tek gündem maddesi ile 2. Cenevre’ye geldiğini vurgulayan Dr. Mikdat, “Rusya ile her konuda mutabıkız. Sürekli eşgüdüm halindeyiz” dedi. BM İnsani Yardım Sorumlusu Valerie Amos’un Güvenlik Konseyi’nin Suriye’ye insan yardım konusunda harekete geçmesini istemesi, Sergey Lavrov ve Faysal Mikdat tarafından sert bir şekilde eleştirildi. Suriye’nin 1. Cenevre’nin bütün şartlarını yerine getirmeye hazır olduğunu açıklayan Lavrov ve Mikdat, Suriye’deki terör sorunun görmezden gelinmesini kabul edilemez olarak nitelediler. Mikdat, yardım konvoylarının ülkeye ulaşmasını biz de istiyoruz. Ancak terör nedeniyle arzu edilen yardımlar engelleniyor. Sorun burada” dedi.

‘Sistematik engelleme’

Rusya ve ABD’ini girişimleriyle 2. Cenevre’de bir araya gelen taraflara zaman baskısı yapılmasının yanlış olduğunu söyleyen Lavrov, Alman Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile Moskova’da yaptığı ortak basın toplantısında, “Suriye’ye karşı olası müdahaleden bahsedilmesi, bu yönde adımların atılması kabul edilemez. Biz tarafları masaya oturtarak, görevimiz yaptık. Diğer taraflar da anlaşmalara uygun davransınlar. ABD ve Fransa devlet başkanlarının ‘Görüşmeler soruna çözüm getirmeyecek. Ötesini düşünmek gerekir’ türünden açıklamaları bizleri alarma geçirmektedir. Bazı çevreleri sistematik olarak siyasi çözümü engelemeye çalışıyorlar. Suriye yönetimi 1.Cenevre’nin bütün maddelerini, Geçiş Hükümeti’ dahil görüşmeye hazır. Ancak önce ülkede akın kanın durması, terörizmin sona ermesi gerektiğini söylüyor. Taraflara zaman baskısı yapılması doğru değil. Koalisyon delegasyonuna destek verenlerin aklı-fikri rejim değişikliğinde” ifadesini kullandı.

Beyhan YILDIRIM - 15 Şubat 2014 - Aydınlık İsviçre

2cenevrenin basarisizligini isteyenler var

Son Yazılar