erdogan konferansa katilamaz faysal mikdat 

"Erdoğan, Suriye konferansına Katılamaz!"

2. Cenevre’nin mimarları, Rusya ve ABD,

ikinci tur görüşmelerine ivme kazandırmak amacıyla Cenevre’de BM Suriye Özel Temsilcisi ile bir araya geliyor. Faysal Mikdat ise, ‘Olası bir uluslararası toplantıya Erdoğan Hükümeti katılamaz’ açıklaması yaptı.

2. Cenevre görüşmelerinin ikinci turunda Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Ahdar İbrahimi başkanlığında yüz yüze görüşen Suriye heyeti ile ‘muhalifler’ olarak adlandırılan koalisyon delegasyonu somut ilerlemeler kaydedemediler. Suriye heyeti 2.Cenevre’de yine üst düzey bir katılım gösteriyor. ABD, İsrail, İngiltere, Fransa, Suudi Arabistan, Katar, Körfez ülkeleri ve AKP destekli koalisyon delegasyonu da ilk turdaki isimlerden oluşuyor. Askeri cephede herhangi bir gücü kalmayan İstanbul merkezli koalisyon delegasyonunun temsil gücü Suriye resmi heyeti tarafından sorgulanmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanlığı Basın ve Siyasi Başdanışmanı Dr. Buseyna Şaban, buna rağmen Suriye heyetinin Pazar gününe kadar Cenevre’de kalacağını duyurdu. Heyete, Dışişleri Bakanı Velid Muallim başkanlık ediyor.

Cenevre’de önemli Rusya- ABD-BM buluşması!

2. Cenevre’nin mimarlarından Rusya ve ABD, tıkanma noktasına gelen görüşmelere ivme kazandırmak, Suriye krizine kalıcı bir çözüm bulmak amacıyla Cenevre’de BM yetkilileri ile Perşembe günü bir araya geliyor. Görüşmeye BM adına Ahdar İbrahimi, Rusya adına Dışişleri Bakan Yardımcısı Genadi Gatilov katılırken, ABD adına Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman katılıyor. Muallim ve Gatilov, Suriye Dışişleri Bakanı’nın kaldığı otelde heyetler arası bir görüşme gerçekleştirdiler.

‘Suriye ile hemfikiriz’

Gatilov ve Muallim görüşme sonrası yaptıkları basın açıklamasında, 1.Cenevre’nin bütün maddelerinin sıralamasına göre ve tek tek ele alınması gerektiğini vuguladılar. İlk maddeninin terörizme karşı mücadele olduğunu belirten taraflar, iki ülke arsasında terörizme karşı eşgüdümün artarak devam edeceğini söylediler. Gatilov yaptığı açıklamda, “BM’nin terörizme karşı mücadelesini benimseyen devletlerin uluslararası anlaşmalara riayet etmesi gerekiyor. Suriye’de siyasi çözümden yanayız. Terörizm sadece Suriye’ye kan ve gözyaşı getirmiyor. Terörizm, bütün bölgenin belasıdır” dedi. ‘Geçiş Hükümeti’nin de ele alınması gereken önemli bir madde olduğunu açıklayan Gatilov, terörizme karşı uluslararası mücadele konusunda BM’ye yeni bir öneri getireceklerini söyledi.

robert ford eski suriye abd buyukelcisi

ABD’nin Suriye Büyükelçisi Robert Ford

Ford’un ‘muhalifleri’ destekleyen toplantısı!

Öte yandan, Cenevre’de bulunan ABD’nin Suriye Büyükelçisi Robert Ford’un ‘muhalifler’ olarak adlandırılan koalisyon delegasyonuna destek veren basın- yayın kuruluşları ile kapalı bir toplantı yaptığı öğrenildi. Aydınlık’a özel açıklamalar yapan Suriye resmi heyeti üyeleri, Ford’un konakladığı Intercontinental otelinde ikinci tur görüşmelerinin başladığı gün yapılan toplantıda, ABD’li diplomatın basını taktiksel konularda yönlendirmeye çalıştığını iddia ettiler. Koalisyon delegasyonu üyeleri, 2. Cenevre görüşmelerinin birinci turunda, Suriye yönetiminin haklılığını dile getiren uluslararası basının soru ve eleştirileri karşısında kuşatılmışlık duygusunu belirterek tepki göstermişti. irdiler.

faysal mikdat3

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Dr. Faysal Mikdat

Hedefteki Erdoğan!

Suriye resmi heyeti adına basına bilgi veren Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Dr. Faysal Mikdat şu açıklamayı yaptı: “30 Haziran 2012’de imzalanan 1.Cenevre’nin gereği adım adım ilerlememiz gerekiyor. Suriye delegasyonu olarak 1. Cenevre’nin bütün maddelerinin görüşülmesini istiyoruz. ‘Muhalifler’ olarak adlandırılan koalisyon delegasyonu, terörü sonlandırmayı amaçlayan 1. maddeyi görmezden gelerek, 1.Cenevre’nin 8’inci maddesinde, ‘Geçiş Hükümeti’nde ısrar ediyor. Şurası iyi bilinmelidir ki, bölgesel ve uluslararası merkezlerden destek gören terör örgütleri tasfiye edilmedikçe herhangi bir ilerleme olamaz” dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti; “Suriye’de akan kanın durması, teröristlere verilen askeri, siyasi, maddi, manevi desteğin kurutulması için uluslararası toplumun girişimlerini önemsiyoruz. Ancak burada gerçek uluslararası toplumu kastediyoruz. Sizce Tayyip Erdoğan uluslararası toplumun bir parçası olabilir mi? Olası uluslararası toplantıda Erdoğan, Suudiler, teröre destek veren bazı Avrupa ülkelerinin yer alması söz konusu olamaz. Suriye olarak böyle bir toplantıya kesinlikle katılmayız.”

Beyhan YILDIRIM - 14 Şubat 2014 - Aydınlık İsviçre

erdogan suriye konferansina katilamaz

İlgili Haber :

Cenevre’de Suriye’ye destek mitingi!

İP, TGB VE ADD TERÖRÜ LANETLEDİ!

2.Cenevre görüşmelerinin yapıldığı BM Temsilciliği önünde Suriye’ye destek amaçlı kitlesel basın açıklaması yapıldı. Batı, Körfez ülkeleri, AKP destekli teröre ‘Hayır’’ diyen İşçi Partisi, Türkiye Gençlik Birliği ve Atatürkçü Düşünce Derneği yönetici ve üyelerinin basın açıklamasına görüşmeleri izleyen uluslararası basın kuruluşları da ilgi gösterdi. İP, TGB ve ADD yöneticileri Ulusal Kanal ve Aydınlık’ın yanı sıra Suriye, Lübnan ve Venezuela televizyon kanallarına açıklamalarda bulundular. Kitlesel basın açıklamasında İşçi Partisi Uluslararası İlişkiler Sorumlusu Yunus Soner de hazır bulundu. Türkiye Gençlik Birliği İsviçre Başkanı Fırat Erdoğu ise şu ifadeleri kullandı: “Cenevre’den kahraman Suriye halkına ve Devlet Başkanı Beşar Esad yönetimine selam olsun. Suriye ve Türkiye’mizi perişan etmek isteyen ABD emperyalizmine karşı her daim mücadele edeceğiz. Bölge barışını yeniden sağlamak için, Erdoğan- Gül-Gülen iktidarını yıkıp, yeniden Atatürk Türkiye’sini kuracağız. Söz veriyoruz”

esad sevgisi cenevre

İP İsviçre Temsilcisi Kemal Albayrak: “Suriye’nin toprak bütünlüğü, Türkiye’nin toprak bütünlüğüdür. Türkiye’deki terör kampları kapatılmalıdır. Buradan Suriye’nin ve Türkiye’mizin kahramanlarını, bugün Ankara’da TBMM’nin önüne dayanan kahramanlarımızı da selamlıyoruz. Erdoğan Hükümeti verdiği tahribatın hesabını ödeyecektir” dedi.

Fatma ŞAHİNDAL - 14 Şubat 2014 - Aydınlık Cenevre

Son Yazılar