velid muallim2

Suudi terörü Birleşmiş Milletler’e rapor edildi!

Suriye; barışı, çözümü engelleyen ve terörü destekleyen,

2.Cenevre’yi de baltalayan Suudileri BM’ye rapor etti. Suriye heyeti ‘muhalefet’in tüm muhalifleri temsil etmediğini de hatırlattı. Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı dün; Suriye’deki krize siyasi çözüm sağlama ve şiddet ile teröre son verme çabalarının Suudi Arabistan tarafından baltalanmaya çalıştığını ortaya koyan iki raporu BM ve Uluslararası Güvenlik Konseyi başkanına gönderdi.

Bakanlık mektubunda Suudi Arabistan’ın Suriye’de kanların akıtılmasına ve insani durumların iyileştirilmesine engel olmanın yanı sıra 2.Cenevre konferansının çabalarını baltalama amaçlı olarak tekfirci terör grupları arasındaki savaşın durdurulması için bir girişim yürüttüğünü belirtti.

Suudi rejiminin ‘Irak ve Şam İslami Devleti’, ‘İslami Cephe’, ‘Mücahitler Ordusu’, ‘Nusra Cephesi’ ve daha benzeri İslami radikal tekfirciler arasında savaşın durdurulması ve terör eylemlerine devam etmeleri ve uzlaşmalarına çalıştığını belirten Bakanlık aynı zamanda bu tekfircilerin Suriye devletine karşı saflarını birleştirmeleri için gerekli her türlü mali, askeri ve lojistik olanakları temin ettiğinin altını çizdi.

Cenevre 1’e itirazımız az!

Suriye’nin Cenevre’deki resmi heyeti ile ‘muhalefet’ olarak adlandırılan koalisyon heyeti arasındaki dün sabah Birleşmiş Milletler Suriye temsilcisi Ahdar İbrahimi’nin katılımıyla oturum düzenledi.

Oturumda Suriye resmi heyeti; ‘muhalefet’ olarak adlandırılan koalisyon heyetin bulunduğu müdahaleye cevap olarak Suriye Cumhuriyeti’nin 1.Cenevre Deklarasyonunu ‘bazı çekimserlerle’ kabul ettiğini vurguladı. Resmi heyet Suriye’nin 2.Cenevre konferansına Suriye halkının selameti, özgürlüğü ve demokrasisine özlemle katıldığının altını çizdi.

‘Muhalefet’ muhalifleri temsil etmiyor!

Resmi heyet ilk anlardan beri 1.Cenevre bildirisinin masaya yatırılması ve ilk bendinden sonuna kadar bent bent tartışılmasına hazır olduklarını bir çok kez ilan ettiğine dikkat çekti: “Görünüyor ki ‘muhalefet’ olarak adlandırılan koalisyon heyeti 1.Cenevre Deklarasyonunun sadece ve sadece 8. Bendini okudu. Oysa bu bendin öncesi ve sonrası da vardır..” Resmi heyet, herhangi bir konuya ortasından yada sonundan değil de başından başlanması gerektiğine dikkat çekti. Suriye resmi heyeti Suriyelilerin kendi geleceklerini belirleme hakkına sahip yegane taraf olduklarının altını bir kez daha çizerken, Suriye ve halkının geleceğini belirleme kararında Suriye toplumunun tüm bileşenlerini ve kesimlerini temsil eden geniş bir muhalefetin olması gereğine vurgu yaptı.

Resmi heyet; BM dahil tüm tarafların tam bir kararlılıkla sorumluluk üstlenmeleriyle Suriye’nin içişlerine müdahale eden, teröre her türlü destek veren ve 2.Cenevre çalışmalarını sabote etmeye çalışan devletlere karşı bir tutum almaları gereğinin altını çizdi.

Beyhan YILDIRIM - 30 Ocak 2014 - Aydınlık Cenevre

Son Yazılar