gulun isvicrede gizli hesabi var aydinlik2

Cumhurbaşkanı Gül’ün Suç Kaydı MİT’te!

İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey,

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün İsviçre’de gizli hesabının bulunduğunu ve bunun MİT kayıtlarına girdiğini açıkladı.

İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey, dün İstanbul’da düzenlediği basın toplantısında Abdullah Gül hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Abdullah Gül’ün İsviçre bankalarında gizli hesapları olduğunu söyleyen Özbey, bu bilginin bir ABD görevlisi tarafından bir devlet kurumuna ihbar edildiğini belirterek, ihbarı alan devlet kurumunun, bilgiyi resmen MİT Müsteşarı Fidan’a iletmesinin ardından, bilgiyi veren ABD görevlisi Türkiye’den geri çekildiğini açıkladı.

Özbey, Gül’ün gizli hesabının bulunduğu bilgisinin 2010’da devlet kayıtlarına girdiğini belirtti.

‘Bilgimiz kesindir’

Özbey’in açıklaması şöyle: “İşçi Partisi, her zaman gerçeğe bağlı kalmış ve yalnızca doğruları halkımızla paylaşmıştır. Biliyoruz, bilgimiz kesindir. Şüpheye yer yoktur! Mahcup olmayacağımızı bilerek açıklıyoruz! Abdullah Gül Cumhurbaşkanlığı makamında oturduğundan ve Cumhurbaşkanlığına yeniden adaylığı gündemde olduğundan bu bilgiyi kamuoyuyla paylaşmak zorundayız.

‘MİT’e resmen bildirildi’

“Abdullah Gül’ün İsviçre bankalarında gizli hesabı vardır. ABD, Abdullah Gül’ün İsviçre bankalarındaki bu gizli hesabını bilmektedir. ABD’nin Abdullah Gül’ün gizli hesabını bildiği hususu, Türk Devleti kayıtlarına 2010 yılında girmiştir. Abdullah Gül’ün İsviçre bankalarındaki gizli hesabı, Türk Devletinin bir kurumu tarafından Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Hakan Fidan’a resmi olarak ulaştırılmıştır.

Bu bilgi Türk Devletine bir ABD görevlisi tarafından ihbar edilmiştir. İhbarı alan devlet kurumunun, bilgiyi resmen MİT Müsteşarı Fidan’a iletmesinin hemen ardından, bilgiyi veren ABD görevlisi Türkiye’den geri çekilmiştir.

Abdullah Gül’ün görevleri nedeniyle bugüne kadar devlete verdiği mal beyanlarında “İsviçre bankalarında hesap” bilgisi yer almamaktadır.

‘Gül açıklamalıdır’

“Abdullah Gül’den açıklama bekliyoruz. Abdullah Gül, İsviçre bankalarındaki gizli hesabında bulunan paraların kaynağını açıklamalıdır. Abdullah Gül, bu serveti nasıl oluşturduğunu izah etmelidir! Abdullah Gül’ün İsviçre bankalarındaki gizli hesabı olduğu bilgisi MİT Müsteşarı Hakan Fidan’a resmen iletilmiştir. Hakan Fidan, derhal açıklama yapmalıdır.

abdul gul suc kaydi mit

‘Vatana ihanet suçunun izleri’

“Cumhurbaşkanlığı makamında oturan bir kişinin İsviçre’de gizli banka hesabı bulunması normal değildir. Cumhurbaşkanının İsviçre’de gizli banka hesabı olması suçtur! Bu suç, basit, alelade bir suç değildir.

Vatana ihanet suçu kapsamındadır. Abdullah Gül’ün, Dışişleri Bakanı olduğu 2003 yılında, ABD Dışişleri Bakanı Powell ile bağıtladığı 2 sayfa 9 maddelik gizli hizmet sözleşmesi kendi itirafıyla sabittir. Devlet kayıtlarında bulunmayan bu gizli hizmet sözleşmesi dikkate alındığında gizli hesap anlam kazanmaktadır.

Suç kanıtlıdır! Kanıtımız, MİT’teki kayıtlardır!

Kanıtımız, MİT’e bunu resmen bildiren devlet kurumunun kayıtlarıdır.

‘O devlet kurumu suskun kalamaz’

“O devlet kurumunu da derhal açıklama yapmaya çağırıyoruz. Suskunluk suça ortak olmaktır. Siz açıklama yapmasanız da, nasıl olsa aydınlanacak, her şey ortaya çıkacaktır. O zaman sorumlu olursunuz! TBMM derhal olaya el koymalıdır.

Olay soruşturulmalı, MİT’ten bilgi alınmalı ve konu aydınlatılmalıdır. Cumhuriyet Savcıları bunu seyredemezler. Derhal, soruşturma açmak zorundadırlar. Milletvekilleri de derhal üzerlerine düşen görevleri yapmalıdır.”

*** *** ***

Gül reddetti!

İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey’in gündeme getirdiği Abdullah Gül’ün İsviçre’deki banka hesabı konusunda Çankaya Köşkü’nden bir cümlelik açıklama geldi. Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında, İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey tarafından ileri sürülen ‘İsviçre’de bir banka hesabı bulunduğuna’ dair iddia, tamamıyla asılsızdır” denildi.

Aydınlık - 18 Ocak 2014

Son Yazılar