stratejik dusman cuval olayi3 225

İşte, medyada yılın ‘en’ Amerikancıları!

Hatırlanacağı üzere, kafamıza çuval geçiren “müttefikimiz” ABD’nin,

ülkemize ve bölgemize yönelik çıkar ve politikalarıyla paralel görüş, yazı ve yorumlarıyla temayüz eden, medyamızın “güzide en Amerikancılarını” seçmek için bir “okur anketi” başlatmıştık.

Bugün, yılın son gününde, okurlarımızdan yoğun bir şekilde gelen isim önerilerini değerlendirerek ortaya çıkan sonuçları sizlerle paylaşma zamanı.

Önceki yazılarımda da belirttiğim gibi; her yılın sonuna gelindiğinde, sinemadan - müziğe, siyasetten - edebiyata kadar hemen her alanda yılın “en”leri seçilir. Anketler, araştırmalar yapılır. En iyi film, en başarılı şarkıcılar seçilir. Tabii işe mizah da karışır ve “en” rüküş giyinenler, “en kötü” filmler vb. de seçilir.

Ben de 2014’e gireceğimiz bugünlerde 2013 yılında medyada gazete, internet ve dergilerdeki yazılarıyla, TV ve radyolardaki yorumlarıyla boy gösteren, en “Amerikancı” isimleri seçmenin ilginç olabileceğini düşünmüştüm.

Şimdi siz değerli, bilinçli ve sorumluluk sahibi okurlarımızdan gelen, gazete ve televizyonlarda sık sık boy gösteren, Amerikan çıkar ve politikalarını büyük bir ustalıkla millete yansıtan, çoğu da “tarafsız” olduğu söylenen,  gazeteci - yazar, akademisyen ve diplomat  görünümlü bu isimlerden kadınlar ve erkekler dalında ayrı ayrı dereceye giren ilk 3’ünü açıklayalım.

Kadınlarda ilk 3 isim şöyle sıralandı;

Amberin ZAMAN
Yasemin ÇONGAR
Şirin PAYZIN

Bu isimler konusunda okurlarımızın büyük ölçüde ittifak ettiklerini söyleyebiliriz.

Öte yandan, Amberin Zaman ve Yasemin Çongar’ın, ABD’li diplomatlarla evlilik yapmış olmaları da başka bir ilginç tesadüf. Şirin Payzın’ı da biliyorsunuz, halk arasında Cnn Kürt olarak tanınan kanalın elemanı.

Erkekler kategorisinde ise, çok daha fazla sayıda ve değişik isim önerisi geldi. Tasnif ve sıralamada zorlandık doğrusu. İşte sonuç;

Cengiz ÇANDAR
Hasan CEMAL
Oral ÇALIŞLAR

Bu 3 ismin, bir de ortak özellikleri var o da geçmişin hızlı solcularından olmaları. Nereden nereye değil mi? Dün solculuk, anti emperyalizm mücadelesi, bugün yılın Amerikancı medya mensubu olmaya aday gösterilmek.

Bu isimlere, Amerikaya Hizmet Vakfı tarafından birer ödül verileceğini umuyoruz. Ayrıca yazılarının ve konuşmalarının bundan böyle daha bir ilgiyle okunacağı ve izleneceğini de tahmin ediyoruz.

Yine geçmişte de vurguladığım gibi, yanlış anlaşılmasın biz bu isimleri “etki ajanı”, “ABD görevlisi”, “İşbirlikçi” vb. gibi sıfatlarla itham edip, onlara karşı yargısız infaz sayılabilecek bir anlayışı aklımızdan bile geçirmiyoruz.

Bizimki sadece bir yeniyıl hoşluğu, espirisi. Kraldan çok kralcı olan, kendi ülkesinin milli çıkarlarına, milli ordusuna ve kurucu değerlerine yabancılaşmış, ilhamı da hikmeti de dış güçlerde ve ABD’de arayan gazeteci ve yazarların kamuoyunda yarattığı rahatsızlığa karşı yapılan eleştirilerin yeni ve esprili bir versiyonunu ortaya koymaktı amacımız.

Yoksa, ister Amerikancı olsun - ister yurtsever, ister Sorosçu olsun, ister Atatürkçü, kendilerine yakışanı elbette kendilerini bilirler. Ama milletin de, okurlarımızın da bu konuda bir diyeceği olmalıydı. İşte bu anketimizle bunun cevabını aramaya çalıştık.

Gelecekte, bu tür okuyucu eğilimlerini ve önerilerini odağımıza almak suretiyle farklı ve eğlenceli bu tür anketleri çeşitlendirmeyi de düşünüyoruz.

Bu sefer seçilemeyen diğer Amerikancı yazar, yorumcu ve medya mensuplarına da üzülmemelerini ve daha çok çalışmaları halinde, gelecekte onların da seçilebileceğini hatırlatmak istiyoruz.

*** *** ***

2014 bir başka olacak!

Çok iyi hissediyor, biliyor ve inanıyorum ki, 2014 yılı laik - demokratik bir hukuk devleti olan Atatürk Cumhuriyetine gönülden bağlı yurtseverler, milliciler, demokratlar ve Atatürkçüler için çok daha iyi ve güzel bir yıl olacak.

Çünkü, o güzelim ezgimizde söylendiği gibi “...aşağıdan yukarıdan yolun sonu görünüyor...”

Ben öncelikle, yurtiçi ve yurtdışındaki tüm Aydınlık okurlarına, gazeteye emek ve katkı veren herkese, mutlu ve başarılı yeni bir yıl diliyorum.

Milli Merkez’e, sağ-sol demeden Atatürk’te Birleştik şiarıyla destek ve katkı veren tüm vatansever ve Cumhuriyetçilerin de yeni yılını kutluyor, gayret, kararlılık ve özverileri için şükranlarımı sunuyorum.

Son olarak da, Türk milletinin varlığına ve Atatürk Cumhuriyetimize kastedenlerin alçakça pusu ve tezgahlarıyla haksızlığa, hukuksuzluğa ve zulme uğrayan, zindanlara konulan asker - sivil tüm Mustafa Kemal’in askerlerine - yeni yılda özgürlüklerine ve yakınlarına kavuşacaklarından emin olarak - bu yılbaşının hapiste geçirecekleri son yılbaşı olması inanç ve dileğimle,

Sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Ufuk SÖYLEMEZ - 31 Aralık 2013 - Aydınlık

Son Yazılar