google skynet1

“Skynet” veya bildiğimiz adıyla Google!

Boston Dynamics, Google’ın satın aldığı sekizinci robotik şirketi oldu!

http://www.nytimes.com/2013/12/14/technology/google-adds-to-its-menagerie-of-robots.html?_r=0

Robotik alanında çalışan akademisyenler buna dönüm noktası diyor. Önceki yazılarımda Google’ın yapmaya çalıştıklarına değinmiştim.

Şimdi Google’ın resmen satın aldığı şirketlerin listesine bakalım:

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_mergers_and_acquisitions_by_Google

Alınan şirketlerin çalışma konularını bir okuyun. “Used as” sütununda “Google X” yazan şirketlerin çalışma alanlarına dikkat edin. Bunun yanında satın almayıp yatırım desteği verdiği şirketlerin listesine şuradan ulaşabilirsiniz:

http://en.wikipedia.org/wiki/Google_Ventures

Şimdi Google X neymiş bir bakalım:

http://www.nytimes.com/2011/11/14/technology/at-google-x-a-top-secret-lab-dreaming-up-the-future.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Google_X

Google’ın gizli laboratuvar kampüsü Google X’te nelerin ar-gesinin yapıldığını, hangi tasarıların konuşulduğunu Google çalışanları bile bilmiyor.

Basın açıklamalarında burada geleceğe dönük uçuk projelerin araştırıldığı bilgisi veriliyor. Bu projelerden bildiğimiz bir kaçına göz atalım:

http://en.wikipedia.org/wiki/Project_Loon

“Balon Projesi”. Tasarının amacı yüksekte süzülen ve kendi enerjisini üreten balonlarla kırsala internet hizmeti vermek olarak sunuluyor.

Ancak asıl amacın elektronik gözetimin kentlerle sınırlı kalmayıp yeryüzündeki her toprak parçasının kamera, mikrofon ve başka yollarla gözetim altında tutulması ve aykırı unsurlar için kaçış alanları, kör noktalar bırakmamak olduğunu kestirmek güç değil.

http://en.wikipedia.org/wiki/Web_of_Things, http://en.wikipedia.org/wiki/Internet_of_Things

Türkçesi “Şeylerin Ağı” veya “Şeylerin İnterneti”; kolunuzdaki saatten tutun, kapınızdaki doğalgaz sayacına, cebinizdeki kredi kartından derinizin altındaki kimlik çipine kadar her elektronik eşyayı tek bir ağa bağlama, denetim ve egemenliği mutlaklaştırma tasarısı. Tasarı elektronik eşyayla sınırlı kalmıyor. Üzerine minik bir RFID etiket yapıştırma yoluyla kuramsal olarak yeryüzündeki her cismi içine alıyor. Tasarının ilk meyveleri mağaza raflarına girdi bile. Ayrı bir şirket, ayrı bir çıkar grubu sandığımız Microsoft’un Xbox One’ı internete sürekli bağlı kalan, evinizi sürekli izleyen ve dinleyen bir aygıt. Ve onbinler bu aygıtı evine sokup üstüne para ödemek için sıraya girdi bile.

Aptalların yarattığı yıkımın bedelini tüm insanlık ödeyecek!

Düşünsel sürece kuşkuculuğun girmediği her yerde kölelik ve azap başlar. Web Of Things tasarısını duyan herkes “Böyle bir şeye neden ihtiyaç var?” sorusunu sorsaydı bugün Google’ın bir arama motoru olarak kaldığı çok daha özgür bir dünyada yaşıyor olacaktık.

http://en.wikipedia.org/wiki/Google_driverless_car

Bu sürücüsüz otomobil projesinin savaş araçları yanında sivil gözetleme, casusluk ve mahremiyet ihlali için kullanılacağını kestirmek güç değil.

http://en.wikipedia.org/wiki/Artificial_neural_network

Türkçesi “Yapay Sinir Şebekesi”. Öğrenen, düşünen ve karar veren bilgisayar ağları olarak özetlenebilir.

Bu ağların şimdilik başardıklarına bir örnek:

http://www.nytimes.com/2012/06/26/technology/in-a-big-network-of-computers-evidence-of-machine-learning.html?pagewanted=all

İşlevleri ve kullanım alanları genel olmakla birlikte, çalışmaları yoğunlaştırıp özelleşecekleri konular arasında askeri, polisiye ve adli kullanımlar olduğunu kestiriyorum. DNA’nızın bir parçasını “suç geni” diye tanımlayarak sizi doğar doğmaz suçlu olarak etiketlemek isteyen kafa, sizi henüz işlemediğiniz suçları işleyeceğiniz yolundaki verileri bahane edip cezalandıracaktır da. Bunun için yasama ve yargı organlarını “bilimsel” olarak ikna etmeleri yetecektir. Yasama ve yargı organları bildiğimiz gibi hep adaleti üstün tutan, çok uluslu şirket lobiciliğine ve tehditlere kesinlikle boyun eğmeyen onurlu kurumlardır.

Google ve bağlı ağlar olan Android, Motorola, YouTube, Picasa, Maps vb.’nin dünya insanlarının çevresine sık örülü bir gözetleme ağı kurduğu ortada.

Buna insansız kara ve hava taşıtlarını, robotları ve bir de bunların ayırt edilemeyen biçimlerini ve daha bilmediğimiz projeleri eklediğinizde ortaya ne çıkıyor, bunu size bırakıyorum.

Bu yazıyı okuyan yüz kişiden doksanı bunları “komplo teorisi” olarak damgalayıp geçer. Zombileşmiş ve düşünmemesi için eğitilmiş bu doksan kişinin çocukları ve torunları insanlık onuru ve haysiyetten bütünüyle mahrum bırakılmış köleler olarak hayatta kalabildiklerini fark ettiklerinde “Dünya bu duruma gelene dek kimse direnmedi mi?” sorusunu soracak ve önceki kuşakları suçlayacaklar.

Uyuyanları uyandırın!

Google bir arama motoru değil, küresel faşizmin markasıdır!

Google’ın hemen bütün üst düzey yöneticilerinin ve Boston Dynamics’in kurucusunun aynı etnik azınlık grubunun içinde olduğunu hatırlatayım.

İpucu vermeye gerek yok, anladınız siz onu…

Nurullah ATAY - 19 Aralık 2013 - BüyükÇöküş
http://cokus.wordpress.com/2013/12/19/skynet-veya-bildigimiz-adiyla-google/#more-556

Son Yazılar