deniz yildirim tutuklu gazeteci225

İrtica iktidarda!

MGK'nın 24 Haziran 2004 kararları yok hükmünde sayılmış.

Uygulamamak için hükümet göğsünü siper etmiş. Bu süreçte kimsenin başına bir şey gelmemiş. Cemaate istediği herşey verilmiş, hatta emniyet cemaate bağlanmış. Kapatma davası göze alınmış. Bizzat hükümet yetkililerince söylenenler doğru kabul edilirse ortaya çıkan tablo şu olur: "irtica iktidardadır!"

Anayasa Mahkemesi'nin AKP'yi "Cumhuriyet karşıtı fillerin odağı olmaktan" mahkum etmesinin bir "google iddianamesi"ne dayanmadığı, devlet politikası olarak saptanan irtica faliyetlerinin iktidar koltuklarından kollandığı, Emniyet ve yargıda kadrolaştırıldığı, milyar dolarlarla ölçülen sermaye aktarıldığı, yandaş medya yaratıldığı, "Askeri vesayeti" bitirme parolasıyla Cumhuriyet'in kazanımlarının yıkıldığı bir haftalık itiraflarla tartışma götürmez şekilde kanıtlandı.

*** *** ***

Kaç Valiniz oldu?

Abdülkadir Selvi 2 Aralık'taki köşesinde cemaate yönelik şunları yazdı:

"Madem 2004'ten beri bu hükümet sizi bitirmek istiyordu. O zaman sormak istiyorum.

2004'ten önce kaç valiniz vardı, 2004'ten bu yana kaç valiniz oldu?

2004'ten önce kaç milletvekiliniz vardı, 2004'ten bu yana kaç milletvekiliniz oldu?

2004'ten önce ticaret hacminiz neydi, 2004'ten sonra ticaret hacminiz ne oldu?"

*** *** ***

'Odak olmaktan kurtulalım'

"İrticayla Mücadele Eylem Planı" ve onunla birleşen "İnternet Andıcı" davasının asıl hedefi Anayasa Mahkemesi'nin verdiği "AKP irticanın odağı partidir" hükmünden iade-i mahkeme yoluyla kurtarmaktı. İlk mesaj, Org. İlker Başbuğ'un tutuklanmasıyla birlikte Burhan Kuzu'dan, "yeni deliller çıktı" diyerek gelmişti. Ergenekon komplosunda hüküm açıklanmasından sonra AKP girişimi hızlandırmak istedi. Ancak hukukçu kurmaylarının "kararlar henüz Yargıtay'ca onanmadı" gerekçesiyle beklemeye alındı. "Yeni delil" dedikleri aslında "İnternet Andıcı" davasında, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Ergenekon Mahkemesi'ne gönderilen bir yazı ve ekindeki haberdi. Genelkurmay'ın işlettiği "irtica.org" sitesinde yayımlanan "Apronda namaz şov" haberi dayanak gösterildi. Ancak kamuoyunda pek de tartışılmayan o haber Genelkurmay sitesinin değil Cumhuriyet gazetesinin özel haberiydi. İşte "İnternet Andıcı" davasında, AKP'nin kapatma davasının yönlendirildiğine dair tek ve geçersiz kanıt buydu. AKP "özel mahkemesi" üzerinden kendini aklamaya çalışırken, itiraflarıyla kapatma davasına "yeni delilleri" son günlerde yine kendi ağzından sunmuş oldu.

Aslında en gerçek analizi Yargıtay 11. Ceza Dairesi Başkanı Ersan Ülker, veda konuşmasında yaptı.

*** *** ***

'Yeni deliller'

Ersan: "Anayasa Mahkemesi demokratik ve laik Cumhuriyet'e aykırılığın odağı olarak nitelediği iktidar partisinin, iktidar görevini yürütmesinde aykırılık görmemiştir. Anayasa Mahkemesi varlık nedenini gözetmesi gerekmektedir" dedi.

İşte son 10 günde cereyan eden olaylar, itiraflar ve gerçekler AKP kapatma davasının "yeni delilinin" hemde en kuvvetlisinden olanlar değil mi?

Gördükleriniz Aydınlık'ın 10 yıldır yazdığı gerçeklerin 10 günde özetlenmesi değil mi?

Deniz YILDIRIM - 05 Aralık 2013 - Aydınlık

Son Yazılar