bolunme anayasasi coktu

Halk 'bölünme anayasası' projesini çöpe atmayı başardı!

AKP'nin iki yıl önce gündeme getirdiği ve halkın 'Bölünme anayasası' olarak adlandırdığı 'Yeni anayasa' planı bozguna uğradı.

Plan 25 ayda fiyaskoyla sonuçlandı. 'Milli Anayasa Forumları' AKP'nin planını bozdu!

Başbakan Erdoğan, 2011 genel seçimlerinden sonra 19 Ekim 2011 günü yeni bir anayasa yapılması için düğmeye bastı. Hukukçuların "Bu meclis yeni bir anayasa yapamaz, ancak anayasa değişikliği yapabilir" uyarısına rağmen muhalefet partileri CHP ve MHP de AKP'nin kuyruğuna takıldı. BDP ise başından itibaren AKP ile ortak hareket etti.

TOBB kampanya yürüttü!

Arkasından iktidara yakın bütün kuruluşlar devreye sokuldu. TOBB, AKP'nin Türkiye'nin bölünmesini amaçlayan anayasa çalışmalarına önderlik etti. Diğer meslek örgütlerini de kullanarak, milyonlarca lira harcayarak illerde yeni anayasa toplantısı yaptı. Bütün çabalara rağmen halk ilgi göstermedi. 5 yıldızlı otellerde yapılan toplantılar başarısız oldu.

'Akil Adamlar' da devreye sokuldu!

Bunlarla eşzamanlı olarak "Akil Adamlar" da harekete geçti. "Öcalanlı açılım" için harekete geçirilen "Akil Adamlar" aynı zamanda "Bölünme anayasası" propagandası yaptı. Gittikleri her yerde protesto edildiler. Etkili olamadılar.

Erdoğan padişah olacaktı, olamadı!

Yeni anayasa ile Başbakan Erdoğan için "Başkanlık sistemi" hedeflenmişti. AKP Başkanlık sistemi için teklifini de sundu. Zaten "yeni anayasa"dan amaçlanan, "Başkanlık sistemi" ve PKK'nın istediği "Eyalet sistemi ve federasyon"du. Ama hesap tutmadı. AKP ve Erdoğan'ın bütün planları çöktü. "Yeni anayasa" ile ilgili olarak belirlenen hedeflerin hiç birisi tutmadı. "2012 yılı Haziran ayına kadar bitirelim" dendi, olmadı. 31 Aralık'a kadar uzatıldı sonuç alınamadı. 18 Kasım günü TBMM Başkanı Cemil Çiçek, "Bir daha toplantıya katılmayacağım" diyerek Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nu fiilen dağıttı.

'Bölünme anayasası' bozgununu halk gerçekleştirdi!

AKP ve Erdoğan'ın girişimiyle "Yeni anayasa" için kurulan Anayasa Uzlaşma Komisyonu ile birlikte "Milli Anayasa Forumları" kuruldu. Türkiye'nin her yerinde "Bölünme anayasası"na karşı kampanya yürüttü. Yurt çapında 180'den fazla toplantı gerçekleştirdi. Toplantılara yüz elli binden fazla vatandaş katıldı. Yönetimleri tarafından Komisyon'a atanan muhalefet partilerinin üyeleri de 25 ay boyunca diken üzerinde oturdu. AKP'ye verdikleri tavizleri daha sonra geri almak zorunda kaldılar.

60 madde de çıkarılamadı!

"Bölünme anayasası" planı çökünce Erdoğan üzerine anlaşmaya varılan 60 maddeyi TBMM'den geçirmek istedi. Muhalefet partileri buna yeşil ışık yaktıysa da halkın tepkisinden korktukları için geri çekilmek zorunda kaldılar. Halkın tepkisi yükselince, meydanlara toplanan milyonlar bu plana itiraz edince "60 maddeyi Meclisten geçirme" planı da çöktü.

'Halkın başarısı'

"Milli Anayasa Forumu" Başkanı, eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun dağılmasıyla ilgili Aydınlık'a bu başarının halka ait olduğunu söyledi. Kendilerinin halka bu işin olamayacağını anlattıklarını kaydeden Cindoruk, "Kurucu iradenin değiştirilemeyeceğini söyledik. Başkanlık sistemi olmaz dedik. Bu noktaya gelinmesinde halkın baskısı var. Daha dün 1500 kişiyle Çanakkale'de toplantı yaptık" dedi.

'Milletvekilini kurtaramayan Meclis anayasa yapamaz'

Bugünkü Meclis'in gücü olmadığını ifade eden Cindoruk, "Tutuklu milletvekillerini bile cezaevinden kurtaramayan bir Meclis anayasa yapamaz. Dokunulmazlık, milletvekili dokunulmazlığı değildir" diye konuştu. Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun dağılmasında halkın direnişinin ve Milli Anayasa Forumlarının büyük rolü olduğunu vurgulayan Cindoruk şunları söyledi: "Halk demokratik bir direniş gösterdi ve bu anayasa macerasını sonlandırdı. Bu iş bitmiştir, geçmiş olsun."

AKP toplantıya katılmadı muhalefet tutanak tuttu!

Anayasa Uzlaşma Komisyonu, AKP katılmayınca dün toplanamadı. Muhalefetin tam kadro hazır bulunduğu toplantıda durum bir tutanakla tespit edildi. Cemil Çiçek'in komisyon başkanlığından çekildiği açıklamasıyla fiilen sona eren komisyonun CHP'li, MHP'li ve BDP'li üyeleri saat 15.00'te toplantı salonunda buluştu. AKP'li üyelerin toplantıya katılmadığı görüldü. Bu durum CHP'li Atilla Kart, Rıza Türmen, Süheyl Batum, MHP'li Faruk Bal ve BDP'li Bengi Yıldız'ın imzalarıyla tutanak altına alındı.

AKP: Anayasa Uzlaşma Komisyonu fiilen bitti!

AKP Anayasa Uzlaşma Komisyonu üyeleri Başbakan'la görüştükten sonra Komisyon toplantılarına katılmama kararı aldı. AKP'li Komisyon üyesi Mustafa Şentop, "Meclis Başkanı istifa etmişse komisyon dağılmış demektir" dedi. 25 ayda 60 maddede anlaşma sağlanabildiğini kaydeden Şentop, "Nafile toplantılar, nafile turlar yapıyoruz. Artık bir komisyon kalmamıştır" ifadelerini kullandı.

Aydınlık - 20 Kasım 2013

Son Yazılar