ufuk soylemez

THY’den Aydınlık’a engelleme!

Berlin’de 14.09.2013 tarihinde gerçekleştirilen Milli Merkez Almanya Temsilciliği’nin kuruluş – hazırlık toplantısına konuk konuşmacı olarak davet üzerine iştirak ettim.

Al­manya’ya gidişte ve dönüşte uçakta yolculara dağıtılan onca gazete arasında Aydınlık gazetesinin bulunmadığını şaşırarak gördüm.

Kabin ekiplerine sorduğumda Aydınlık gazetesinin “yüklenmediğini” biraz da mahcup bir ifade ile belirttiler.

Bayi satışı yani abone, promosyon vb. den bağmışız satışı Aydınlık gazetesinin yarısı hatta üçte biri kadar bile olmayan yandaş, çağdaş, dinci – bölücü ve gayrı milli yayın yapan bütün gazeteler mevcut ama bağımsız ve milli duruşla Cumhuriyet değerlerinden yana yayın yapan en etkili ve önde gelen yayın organı Aydınlık gazetesi yok. Sorduğumda bir de Sözcü gazetesinin “yüklenmediğini” belirttiler.

Diğer gazeteler hatta yandaş olmayan Cumhuriyet gibi gazetelerden bile birkaç tane yüklenmiş oysaki.

Milli havayolumuz okunmayan” ve bayilerde doğru dürüst “satılmayan”, kamu ilanları ile beslenen gazeteleri “saman balyaları gibi” deste deste yolculara dağıtırken, Aydınlık ve Sözcü’yü “akredite” etmemiş anlaşılan.

Kitaptan, gazeteden korkarak onların okunması engellemek, aydınlıktan – demokrasiden korkmak anlamına gelir.

Berlin’de Millerin 10 Mayıs 1933’te tüm muhalif ve sakıncalı gördüğü yayınları, dergileri, gazete ve kitapları y aktırdığı, meydanda bir levha var. Orada TTeinrich Heine’ııin 1820 yılında söylediği bir cümle yer alıyor; “…kitapların yakılması insanların da yakılabileceğinin bir işaretidir” diyor.

THY  yönetimi, tirajı – etkisi Cumhuriyetin kurucu değerlerine ve milli birliğimize bağlılığı ile haklı bir itibara ve oldukça yüksek tiraja sahip olan Aydınlık gazetesinin okurlarının ve yolcularının haber alma haklarının engellenmesinin her türlü etik, adalet, vicdan ve hukuk değerlerine aykırı olduğunu görmeli ve bu partizan, taraflı ve haksız uygulamayı bir an önce sonlandırmalıdır.

Yapılmazsa ne olur? Bizler Aydınlığı okumaya sürdürürüz. Sonra devran döner, keser döner sap döner, gün gelir hesap döner elbet…

Berlin’de de Atatürk’ün evlatları var!

Berlin’de, Milli Merkez Almanya Temsilciliğinin kurulması için ön hazırlık toplantısı yapıldığını söylemiştim. Benim de bir konuşma yaptığım toplantı. Müthiş coşkuluydu. Ağırlığını gençlerin ve kadınların oluşturduğu katılımcılar, Türkiye’deki gelişmeleri son derece yakından büyük bir sorumluluk duygusu ve endişe ile takip ediyorlar.

Artık işçi ve emekçi ailelerin evlatları, mühendis, doktor, hukukçu, işadamı, bilgisayar uzmanı olmuşlar. Yürekleri Cumhuriyetimiz, bağımsızlığımız ve milli birliğimiz için artıyor. Nasıl canlı, nasıl iyi niyetli, nasıl gayretliler anlatılmaz doğrusu.

Almanya Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliği Genel Başkanı Sn. Bülent Demiral, TGB Almanya Genel Başkam Sn. Beyhan Yıldırım, Almanya’daki Atatürkçü yurtseverlerin çok sevdikleri ağabey leri Sn. Yavuz Dedegil, ADD Berlin Başkanı Sn. Olcay Başeğmez ve Sn. Dr. Yusuf Özmen’in özverili ve özenli çabaları özelde Berlin’de genelde Almanya’da yaşayan – çalışan Türklerin ‘Atatürk’te Birleşmelerine” büyük ivme kazandırmış. Kendilerini bir kez daha kutluyor ve teşekkür ediyorum.

Toplantıda; ADD Köln Başkanı Sn. Müseyip Erdoğmuş, IP Berlin Başkanı Sn. Musa Yeşil, CHP Berlin Başkanı Sn. Ekrem Özdemir, Türkiyemspor’un Başkanlarından Sn. Ahmet Erbaş, Hacı Bektaşi Veli Kültür Derneği Başkanı Sn. Aşık Kemteri, Bremen, Köln, Dortmuııd, Nümberg, Stutgart ve tabi ki Berlin’den TGB’li pırıl pırıl Mustafa Kemal’in askerleriyiz diyen yönetici gençler, Türk – Alman işadamları Derneğinden Sn. NuranTaştan, Türk – Alman Akademisyenler platformundan Sn. Dr. Adile Duymaz katıldılar. Çok anlamlı, coşkulu ve kararlı konuşmalar yapıldı.

2013 Aralık ayında Almanya Milli Merkez Kurultayımın çok geniş bir katılımla toplanması ve Almanya. Milli Merkez Temsilciliği’nin oluşturulmasına oybirliği ile karar verildi.

Tabi benim için en güzel sürpriz Ulusal Kanal’ın genç, yetenekli – fedakâr önceki Genel Yayın Yönetmeni Sn. Adnan Türkkan’ın da orada olmasıydı.

Meşhur “Berlin’de hâkimler var” sözünü, ben, “Berlin’de Atatürk’ün evlatları da var” şeklinde kullanmaya karar verdim.

Ufuk SÖYLEMEZ - 17 Eylül 2013 - Aydınlık

Son Yazılar