ihanete perde aydinlik225

Yetki Meclis’te : Gül Yüce Divan’a!

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu :

Gül'ün dokunulmazlığı yok. Yüce Divan'da yargılanabilir!

Kanadoğlu Anayasada Cumhurbaşkanına dokunulmazlık olmadığına ve anlaşmanın Türk askerinin başına çuval geçirildiği döneme denk geldiğine dikkat çekti

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ABD Dışişleri Bakanı Powell ile yaptığı gizli anlaşma nedeniyle Yüce Divan'da yargılanmasına başlanabileceği bildirildi.

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Cumhurbaşkanlığının dokunulmazlığının olmadığını, hemen hakkında soruşturma başlanabileceğini, Yüce Divan'da yargılanabileceğini bildirdi.

Sabih Kanadoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ABD Dışişleri Bakanı Powell ile gizli bir anlaşma imzalamasının, bu anlaşma TBMM'de onaylanmadan anlaşma çerçevesinde işlemler yapılmasının anayasal bir suç olduğunu belirtti.

Kanadoğlu, "TBMM onayı dışında yapılmış işlerden söz ediliyor. İddia büyük, iddia edilen suç büyük. Yüce Divan'da yargılamayı gerektiren bir durumla karşı karşıyayız" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı seçilmesinden ve göreve başlamasından sonra dokunulmazlığının kalmadığını ifade eden Kanadoğlu,

"Anayasada Cumhurbaşkanlığı için dokunulmazlık getirilmemiş. O nedenle olayla ilgili soruşturma hemen başlatılabilir. Meclis konuyu ele alıp sonuçlandırabilir. Şu anda yapılması gereken budur" diye konuştu.

*** *** ***

Türk askerinin başına çuval bu dönemde geçirildi!

Bazı konuların ne kadar gizlenirse gizlensin bir gün açığa çıktığını kaydeden Kanadoğlu, Türk askerinin başına çuval geçirilmesi olayının bu süreçte meydana geldiğine vurgu yaptı.

TBMM izni alınmadan yabancı askerlere Türkiye topraklarının kullandırılmasının suç olduğunu ifade eden Kanadoğlu, bu konuda yapılması gerekenlerin anayasa ve yasalarda çok açık olarak ifade edildiğini söyledi.

*** *** ***

Hukukçu milletvekillerinin görüşleri :

Gizli anlaşmaya atılan imza Türkiye’nin bölünmesine de atılmıştır!

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan:

Bu işin altında imzası olan, bu yasa dışı anlaşmayı uygulayan herkes suç işlemiştir. Buna Başbakan Erdoğan da dahildir. TBMM yetkisini gasp etmişlerdir. Bu anlaşma ile Irak'ta 1,5 milyon Müslüman'ın katledilmesine ortak olunmuştur. Ellerinde Müslümanların kan izi vardır. Bu anlaşma Türkiye'nin bölünmesine giden sürecin nasıl oluşturulduğunun göstergesidir. Bu anlaşmayı imzalayanlar Türkiye'nin bölünmesini imzalamışlardır. Hepsi Yüce Divan'da hesabını vereceklerdir.

CHP Antalya milletvekili Gürkut Acar:

Abdullah Gül ve Hükümet anayasayı ihlal suçu işlemiştir. TBMM'den gizlenerek yürürlüğe sokulması affedilemez. Türkiye topraklarının yabancı askerlere açılması yetkisi sadece TBMM'dedir. TBMM 1 Mart tezkeresini reddederek niyetini göstermiştir. Ama AKP iktidarı TBMM'nin reddettiği bir konuyu gizli anlaşmalarla yürürlüğe sokmuştur. Yüce Divan'lık suç işlenmiştir. Sorumlular derhal görevini yapmalı ve süreç başlatılmalıdır. Görevini yapmayanlar suça ortak olurlar.

Aydınlık - 14 Eylül 2013

abdul iki sayfa dokuz maddelik gizli anlasma

Son Yazılar