guvenlik konseyi

Rusya Güvenlik Konseyi’ne kimyasal kanıtlarını sundu!

Gerçek suçlular yargılansın’

Fransa Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’ne sunmak üzere hazırladığı tasarı, Rusya’nın itirazıyla karşılaştı.

“Suriye’nin kimyasal silahlarının uluslararası denetime verilmesi ve imha edilmesi aksi takdirde bu ülkeye karşı askeri güç kullanılmasını” öngören tasarıya Rusya sert tepki gösterdi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, önerilerinin geçerlilik kazanabilmesi için “ABD ve destekçilerinin güç kullanımından vazgeçmesi gerektiğini” söyledi. Bunun üzerine Fransa geri adım attı ve Rusya’nın “kabul edilemez” dediği tasarıyı değiştirebileceğini duyurdu.

Associated Press Ajansının resmi bir Fransız haber kaynağına dayandırdığı habere göre, Suriye’deki kimyasal silahların uluslararası kontrol tarafından denetime tabi tutulmasına ilişkin Rusya tarafından ortaya atılan öneri BM nezdinde görüşülmeye başlandı.

Kanıtlar Konsey’de!

İsmi açıklanmayan haber kaynağına göre, söz konusu görüşmelerde Rusya, Suriye’deki mevcut krize askeri bir operasyon ile dışarıdan müdahale edilmesine ısrarla karşı çıkmaya devam ediyor. Moskova, ayrıca, 21 Ağustos günü başkent Şam yakınlarında gerçekleştirilen kimyasal saldırının gerçek faillerinin yakalanarak Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanmalarını talep ediyor.

Rusya’nın Suriye’ye karşı düzenlenecek olası bir askeri operasyonu önlemek adına, Suriye’deki tüm kimyasal silahların uluslararası denetimin kontrolü altına verilmesini öngören teklifi 10’dan fazla ülke tarafından destek gördü.

Russia Today, Rusya’nın Suriyeli terör gruplarının kimyasal silah kullandığına dair kanıtları BM Güvenlik Konseyi’ne sunduğunu duyurdu.

ITAR-TASS Haber Ajansı’na konuşan NATO Genel Merkezi’ndeki bir kaynak, “Suriye’deki kimyasal silahların tasfiye sürecinin NATO tarafından olumlu karşılandığını ve BM’nin bu konudaki tüm girişimlerinin destekleneceğini” bildirdi.

Toplantı ertelendi!

Bu arada Rusya’nın talebiyle önceki gün TSİ 23’te toplanacağı açıklanan BM Güvenlik Konseyi’nin toplantısı ertelendi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Lukaşeviç, Güvenlik Konseyi’nin Suriye oturumunun medyanın iddia ettiği gibi Rusya’nın değil Güvenlik Konseyi üyelerinin isteği üzerine ertelendiğini açıkladı.

Lukaşeviç, Rusya Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde yayınlanan yazılı açıklamasında, bazı medya organlarının BBC’ye dayandırarak, Rusya’nın teklifiyle 10 Eylül’de yapılması planlanan BM Güvenlik Konseyi’nin Suriye oturumunun Rusya’nın isteğiyle ertelendiğine ilişkin verdiği haberlerin Moskova’nın dikkatini çektiğini vurguladı.

Lukaşeviç, Rusya’nın bu oturumu teklif eden taraf olduğunu, Güvenlik Konseyi’nde Suriye dosyasının görüşülmemesi kararının ise Konsey üyelerinin isteği üzerine alındığını kaydetti.

Rusya’nın önerisiyle çağrılan Güvenlik Konseyi’nin acil toplantısı önceki gün yapılacaktı. Ancak oturum belirsiz bir tarihe ertelendi.

Aydınlık - 12 Eylül 2013

Son Yazılar