Erdoğan'ın Ecdadı Kim?

Tayyip Erdoğan, Yunanistan gezisi sırasında Patrikhane ile ilgili aşağıdaki cümleyi sarfetti :

"Ecdadımı rahatsız etmeyen beni de rahatsız etmez"


Tayyip Erdoğan'ın bu sözleri ; ecdadı olarak kimi algıladığı konusunda kafa işaretleri yarattı.

Erdoğan'ın "padişahlık" zaafı gözönüne alındığında, Başbakan'ın Yunanistan'daki sözlerinde kastettiği ecdadın Osmanlı olduğunu varsaymak yanlış olamaz.

Lakin Erdoğan'ın kastettiği Osmanlı ve padişahları ise , Erdoğan'ın Osmanlı'nın astığı patriklerden haberdar olmadığı anlaşılıyor.
Patrikhane'nin Osmanlı'dan bu yana kapalı tutulan kin kapısı,  ecdadımızın patriklerden nasıl rahatsız olduklarının en somut kanıtı.

Aynı zamanda Osmanlı Patrikhane'yi çok "milletli" Osmanlı sisteminde bir "milletin" temsilcisi olarak bir denge unsuru olarak kullanırken patriğin sistem içinde asla bir devlet başkanı gibi hareket etmesine izin vermedi.

Osmanlı zamanında,  patriğe bir devletin özel armadasını yollayıp, o armada ile kendi ülkesine davet etmesi düşünülemezdi. Bugün ise patrik Yunanistan Devletinin özel uçağını kullanmaktan, AB-D nezdinde devlet adamı muamelesi görmeye kadar, Osmanlı zamanında kellesini götürecek bir çok küstahlığa imza atmakla meşgul.

Ezcümle; Osmanlı , patriğe asla devlet adamı muamelesi yapmadı ve patriği boynuna geçirdiği tasma ile asmayı da bildi. Düşük bir ihtimal ama eğer Erdoğan'ın kastettiği ecdad Atatürk ise; Erdoğan o konuda da yanılıyor.

Mustafa Kemal bırakın Patrikhaneden rahatsız olmamak; ecdadını Erdoğan'dan daha iyi tanıyan bir lider olduğu için, Patrikhane'yi melanet yuvası olarak tanımladı.

Bu durumda geriye Erdoğan'ın tanımına uyan tek bir ecdad kalıyor.

İsmet İnönü

Şaka değil.

1948 yılında Lozan anlaşmasınının çiğnenmesine göz yumarak, bir gecede ABD Devleti'nin adayı Amerikan vatandaşı Athenagoras 'a Türk vatandaşlığı verdirtip Patrikhane'nin başına geçmesine izin veren İnönü idi.

Aynı Athenagoras'ın Heybeliada'yı tam teşekküllü bir ruhban okuluna dönüştürmesine de aynı dönemde gözyumuldu.

1453'de İstanbul'un fethi  ile birlikte tahtından indirilip , Osmanlı'nın elinde "milletbaşı" sıfatı ile bir piyona dönüştürülen ve çıkardığı isyanlar nedeni ile  kendi kapısında asılmaktan çekinilmeyen;

Mustafa Kemal'in Lozan'la birlikte kaymakama bağlı bir makam haline dönüştürdüğü Patrikhaneden bu süreçte rahatsız olmayıp yeniden bitini kanlandıran tek bir ecdadımız oldu :

İsmet İnönü.

Erdoğan'ın bir kaç hafta önce Hitler'e benzettiği İnönü.

Tayyip Erdoğan'ın ecdadı ile ilgili kafası hayli karışık.

Bir gün Hitler dediğini, öbürgün referans gösteriyor.

Belki de daha da kötüsü;  bizim Başbakan ecdadını hiç tanımıyor.

18.05.2010 - Açık İstihbarat
http://www.acikistihbarat.com/

Son Yazılar