ikinci silivri kusatmasi3 225 

5 Ağustos’ta Silivri’de neler olacak?

İzmir’deki Casusluk Davası’ndan ara karar geç saatlerde çıkacağı için sonucu veremiyorum.

Tutuklular, avukatlar ve yakınları için her zaman tahliye umudu vardır. Umarım içeride kimse kalmaz. Ama zor görünüyor. Kaldı ki tutuklu ve dışarıdan yargılanan askerler için istikbal yok. Dava sonuçlanıncaya kadar terfi edemeyecekler. Zaten böyle bir beklentileri de yok. İzmir’i önümüzdeki yazıya bırakıp, Ankara’ya dönelim. Yargıtay’da devam eden Balyoz duruşmalarına bayram tatili sebebiyle ara verildi. 12 Ağustos’ta devam edecek. Silivri’de yaptırılmayan savunma başkentte gerçekleşiyor. İddianamede “hayatın olağan akışına aykırılıklar”  tek tek çürütülüyor.

Ankara duruşmalarına ilgi az. Aileler dışında kimse yok diyebiliriz. Demirbaşımız Müyesser Yıldız sabahın erken saatlerinden duruşma bitene kadar tüm gelişmeleri takip ediyor. Ajandaları dolduruyor… “Yaz abla günün birinde polislere lazım olur…” diye takılıyorum. Odatv davasında 16 ay tutuklu kalan Müyesser’in on-onbeş yıllık ajandalarına polis el koymuştu… O’nun aklı bir taraftan İzmir’de,  “vekaletin bende” desem de İzmir’e gidemediği için kahroluyor. Diğer taraftan 5 Ağustos’u düşünüyor. Birlikte gideceğiz. Yüz binlerin geleceği Silivri duvarlarını nasıl aşıp da duruşma salonuna gireceğiz bilmem. En başından beri takip ettiğim için karar anında orada olmanın hakkım olduğuna inanıyorum.

Koca Silivri Ovası… TOMA’lar eşliğinde sıkılacak gaz ve tazyikli suya karşı gitmeden önlem almak şart. Güvenlik önlemleri beş katına çıkarılmış. Dolayısı ile içeriye girmek, tarihe tanıklık etmek bir avuç şanslıya kısmet olacak.

Jandarmanın yanı sıra  “Gezi’nin şanlı savaşçıları!” olan çevik kuvvet polisleri yerlerini alacak. İşin ilginç yanı iki taraf da antrenmanlı. Habercilere, kameramanlara çok iş düşecek. Tabii penguencilere de… Kısaca herkes görevini yapacak.

Peki ya mahkeme heyetinin kararı ne olacak? Bir dönem Adalet Bakanlığı yapan AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin “Gezi eylemlerine katılanlar müebbet hapisliktir”  dediğine göre Silivri’den adalet beklemek safdilliğin ötesini aşar. Daha önce yazmıştım. En ağır cezaların çok önceden verildiğini. Üstelik tutuksuz yargılananlar için aynı gün tutuklama kararları da çıkacaktır. Lakin bu beklenildiği gibi 5 Ağustos günü gerçekleşmeyebilir. Dedik ya tecrübe ile sabit. Daha önce yaşadık. Esas hakkında mütalaanın açıklanması beklenirken, heyet taktik geliştirip savunma safhasına geçmişti. Ağustos sıcağı, üstelik ramazan, on binleri orada uzun süre tutmak mümkün değil. Bana göre heyet savunma yapmayan 59 sanıktan son sözlerini alma faslına geçecektir. Kararı bir ya da iki gün sonra kalabalık iyice dağıldıktan sonra açıklayacaktır. Benimkisi tahmin. 5 Ağustos Türk hukuku için milattır. Tarihe tanıklık etmek için heyecanla yola düşen herkesi selamlıyorum. Mutlaka orada olunmalıdır.

5 Ağustos düşüncelerine dalıp gitmişken Nefise Aslan’ın yüreğimi kanatan sözleriyle irkildim. Yaşadıklarını  “Ödülü Balyoz Oldu”  isimli harika kitaba aktaran Aslan, Gazi Hasan Basri Aslan’ın eşi. 16 yıl hapis cezası verildi kocasına. Ve Mamak’ta yatıyor. Her yıl olduğu gibi Genelkurmay Karargahının Şehit ve Gazi birimi bayram münasebetiyle Nefise Hanım’a çikolata, kızına da oyuncak göndermiş. Sanırım protokol böyle. Ama Aslan’ın küçük kızı  “Ben oyuncak değil, babamı istiyorum…” diye isyan etmiş. Haksız mı?  “Bunu yazın, herkes duysun”  derken  “Ben de kocamı istiyorum” sözleriyle yarama kızgın yağlar döktü. Babalarını bekleyen yavrularımızın gözlerinden öpüyorum.

Yavuz Selim DEMİRAĞ - 03 Ağustos 2013 - Yeniçağ

Son Yazılar