buyuk vurgun aydinlik25tem13 225 

İşte Büyük vurgun’un belgeleri…

Vurgunun planı 2006’da yapılmış!

Ülker Grubu, 2006 yılında 3. havalimanının yapılacağı Arnavutköy bölgesinden tam 3 milyon 630 bin metrekare arazi satın aldı.

Havalimanı inşaatı, hemen yanına yapılmaya başlayınca arazilerini 326 milyon bedelle TOKİ’ye devreden Ülker, milyarlarca dolarlık kazanç elde edecek

Hükümete yakınlığıyla bilinen Ülker Grubu, 3. havalimanı gündemde hiç yokken havaalanının yapılacağı Arnavutköy bölgesinden tam 3 milyon 630 bin metrekare arazi satın aldı. Havalimanı inşaatı, aldığı arazinin hemen yanı başında yapılmaya, 3. köprü uzantı yolu da arazisinin üzerinden geçmeye başlayınca TOKİ’yle ortaklık sözleşmesi imzaladı. Arazilerini 326 milyon bedelle TOKİ’ye devreden Ülker, imzaladığı ortaklık sözleşmesiyle bölgede yapılacak inşaat projelerinden milyarlarca dolarlık kazanç elde edecek

Gazeteci Bekir Batu, Türkiye gündemini sarsacak Arnavutköy dosyasını tüm yönleriyle araştırdı, gerçekleri AYDINLIK Gazetesi için BELGELERİYLE yazdı. İstanbul’da yapımına başlanan 22 milyar euroluk 3. Havalimanı, en çok Ülker Grubu’nun yüzünü güldürdü. Başbakan Erdoğan’a ve ailesine yakınlığıyla bilinen Ülker Grubu, 7 yıl önce sanki içine doğmuşçasına Arnavutköy’ün kuş uçmaz kervan geçmez bölgesi Dursunköy’den tam 3 milyon 630 bin 821 metrekare arazi satın aldı. Ancak o yıllarda köylülerden kelepire düşürülen arazilerinin başına şimdilerde adeta talih kuşu kondu. Çünkü Kuzey Marmara Otoyol Projesi kapsamındaki 3. Boğaz Köprüsü uzantı yolu bu arazinin tam ortasından geçti, İstanbul’a yapılacak 22 milyar dolarlık yeni havalimanı inşaatı da Ülker’in arazisinin hemen yakınında yapılmaya başlandı.

akp ulkeri ucurdu

Kelepire aldığı arazileri 326 milyon’a TOKİ’ye devretti!

Arnavutköy Dursunköy Bölgesi Karahalil Çiftliği mevkiindeki arazileri köylülerden kelepir fiyata satın alan Ülker, arazinin değerlenmesinden sonra karını daha da katlamak için TOKİ’yle 31 Mayıs’ta hasılat paylaşımlı gelir ortaklığı sözleşmesi imzaladı. Başbakanlık bünyesindeki TOKİ’ye bağlı Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş’ye arazilerini 326 milyon lira bedelle devreden Ülker, söz konusu kurumla hasılat paylaşımlı gelir ortaklığı sözleşmesi de imzaladı. Bu sözleşmeyle sadece arazi tespit değerinden yaklaşık 250 milyon lira kazanç elde eden Ülker, söz konusu arazide TOKİ ortaklığıyla yürütülecek inşaat projelerinden de milyar dolarlık kazanç elde edecek.

Arazileri Holding bünyesindeki Soft Metal ve Giz Ajans topladı!

İşte 3. Havalimanı projesiyle kısa sürede değerlenen Arnavutköy Dursunköy’de Ülker Grubu’nun yaptığı dikkat çeken faaliyetler:

Ülker Ailesi’ne ait Yıldız Holding, Arnavutköy’deki 3 milyon 630 bin 821 metrekare araziyi (3 bin 600 dönüm) kendi bünyesindeki SOFT Metal ve GİZ AJANS isimli iki şirket üzerinden topladı. Merkez adresleri Üsküdar Kısıklı’daki Yıldız Holding olan, Soft Metal Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ile Giz Ajans Organizasyon Reklam Tanıtım Pazarlama Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Arnavutköy Dursunköy Bölgesi’nden tam 14 ayrı parsel satın aldı. 2006 yılında Mart ve Nisan aylarında yapılan arazi satın alma işlemleri, gündemde henüz daha 3. havalimanı ve 3. köprü konusu yokken yapılmaya başladı. Ülker Grubu’na ait 2 şirket, sadece iki ay içinde neredeyse bölgedeki tüm arazileri satın aldı. Arazi fiyatlarının o günlerde düşük olması nedeniyle köylülerden ucuz fiyattan alınan arazilerin toplamı, 3 milyon 630 bin 821 metrekareyi buldu. 14 parselden, 12 tanesini Giz Ajans, diğer 2 tanesini de Soft Metal satın aldı.

İşte satın parseller ve metrekareleri :

Ülker Ailesi’ne ait Soft Metal ve Giz Ajans’ın, Arnavutköy Dursunköy Karahalil Çiftliği mevkiinde satın aldıkları araziler ve parsel numaraları şöyle;

1491 parsel : 4.716 metrekare   (Giz Ajans)

1490 parsel: 796.321 metrekare (Giz Ajans)

1481 parsel : 293.796 metrekare (Giz Ajans)

1083 parsel: 41.700 metrekare   (Giz Ajans)

738 parsel:  402.003 metrekare   (Giz Ajans)

737 parsel: 994.038 metrekare    (Giz Ajans)

304 parsel: 10.950 metrekare     (Giz Ajans)

303 parsel: 8.350 metrekare      (Giz Ajans)

302 parsel: 3.900 metrekare      (Giz Ajans)

301 parsel: 1.700 metrekare      (Giz Ajans)

300 parsel: 644 metrekare         (Giz Ajans)

298 parsel: 164.764 metrekare  (Soft Metal)

296 parsel: 206.523 metrekare  (Giz Ajans)

295 parsel: 701.415 metrekare  (Soft Metal)

TOPLAM: 3.630.821 Metrekare

3 Mayıs’ta Havalimanı ihalesi yapıldı, 2 Mayıs’ta da şirketler feshedildi!

Ülker’in satın aldığı araziler, 3. köprü uzantı yolunun tam ortasından geçmesi ve 3. Havalimanı’nın sadece birkaç kilometre uzaklıkta yapılmaya başlanmasından hemen sonra kısa sürede değerlendi. Arazilerini daha da değerlendirmek isteyen Ülker Grubu, bu kez de TOKİ’yle hasılat paylaşımlı gelir ortaklığı için temasa geçti. 3 Mayıs’ta, 3. Havalimanı’nın ihalesi yapılmadan sadece bir gün önce 2 Mayıs’ta Soft Metal ve Giz Ajans için şirket kapanışı verildi. Bu iki şirket üzerine kayıtlı 3 milyon 630 bin metrekarelik arazinin de TOKİ’ye bağlı Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş’ye devredilmesi için süreç işletildi.

Arazilere değer tespiti yaptırıldı, 2 günde rapor hazırlandı!

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş, Ülker Grubu’na ait arazileri devralmadan önce söz konusu arazinin değerini belirlemek için piyasa araştırması yaptırdı. NOVA Taşınmaz Değerleme ve Danışmanlık A.Ş’ye hazırlattırılan raporda, Ülker Grubu’na ait arazilere KDV hariç 367 milyon 235 bin lira değer biçildi. 27 Mayıs’ta talep edilen ve sadece iki gün sonra 29 Mayıs’ta tamamlanan 36 sayfalık raporda, söz konusu arazilerin 3. Havalimanı yakınında ve Kuzey Marmara Otoyol Projesi bağlantı yolu üzerinde kaldığı için değerlendiğine dikkat çekildi. İnşaat Mühendisleri ve değerleme uzmanları Semih Ardahan ile Onur Kaymakbayraktar tarafından hazırlanan raporda, söz konusu arazinin henüz daha tarla olduğu ve imara açılması durumunda 409 dönümlük bir kamulaştırma alanı ortaya çıkacağına böylece arazinin net alanının 3 milyon 221 bin 784 metrekareye düşeceğine dikkat çekildi. Araziye 367 milyon 235 bin lira değer biçilirken bu rakam KDV toplamıyla birlikte 433 milyon 337 bin lira oldu. Köylülerden metrekaresi sadece birkaç liraya alınan arazilere metrekare fiyatı olarak 150 liraya kadar değer biçildi.

İhaleden 10 gün sonra TOKİ ile protokol imzalandı!

Ülker Grubu ile Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş arasında 31 Mayıs’ta yapılan bir sözleşmeyle Arnavutköy’deki araziler, 326 milyon 773 bin lira bedelle TOKİ’ye geçti. TOKİ’yle yapılan sözleşmenin, 22 milyar euroluk 3. Havalimanı inşaatını alan LİMAK grubu (Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon ortak girişimi) ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) arasında 20 Mayıs’ta yapılan protokolden sadece 10 gün sonra yapılması dikkat çekti.

Ülker’in karı 1 milyar doları geçecek!

Böylece gündemde henüz daha havalimanı konusu yokken, 3. Havalimanı’nın yapılacağı Arnavutköy’deki kuş uçmaz kervan geçmez tarlaları kelepir fiyattan satın alan Ülker’in, yıllar sonra söz konusu arazinin birden bire değerlenmesiyle Yıldız’ı bir kez daha parlamış oldu. Arazilerini 326 milyon değerle TOKİ’ye devreden ve hasılat paylaşımlı gelir ortaklığı sözleşmesi imzalayan Ülker, bu arazide geliştirilecek konut projeleriyle gelirini ileriki yıllarda daha da katlamış olacak. Şuan tarla konumunda olan ve daha sonra imara açılarak üzerinde binlerce konutluk projeler yapılması beklenen araziler, Ülker Grubu’nun yüzünü önümüzdeki yıllarda daha da güldürecek.

Aydınlık - 25 Temmuz 2013

KAPATILAN PARAVAN ŞİRKETLERİN SİCİL BELGELERİ :

 

ulker belge1

ulker belge2

Son Yazılar