Türkiye'de dengeler değişiyor mu?

(ABD-CHP-AKP)Son günlerde Türkiye'de yaşanan gelişmeleri üst üste koyalım :

Önce AKP'nin icraatları :

1. AKP Demokrasi diyerek Türkiye'de "ulusal" ne varsa "Ergenokoncu" damgası vurarak etkisizleştirmeye çalşıyor.

2. AKP "darbeci" diyerek Anayasayı değiştirmek ve kafasındaki "KARŞI DEVRİMCİ" modele uygun bir anayasa hazırlamaya çalışıyor.

3. Başbakan, kafasındaki KARŞI DEVRİMCİ modele uygun saldırılarla Cumhuriyetin kurucularına saldırarak "kuruluş felsefesini" tartışmaya açmak istiyor (İsmet Paşa-Hitler benzetmesi)

Bu noktada kısa bir soru sorup kısa bir cevap verelim :

Soru 1: AKP'nin bütün bu hamlelerinde ona ciddi sorunlar çıkaran (Anayasa değişikliği paketindeki en kritik maddenin kabul edilmemesi ve Anayasa paketinin Anayasa mahkemesine gönderilmesi gibi) kim?

Cevap 1: CHP ve Deniz Baykal. O zaman ne yapmak gerkiyor? CHP'yi ve Baykalı hareket edemez hale getirmek! Ancak işte tam da bu noktada "öfke kontrolu" sorunu yaşayan AKP ve Başbakan Tayyip Erdoğan çok ciddi bir hata yapmış, KONTROLSUZ GÜÇ kullanmışlardır. Hukuk ve ahlakı hiçe sayan AKP'nin bitirimleri ahlak dışı bir komployla BAYKAL'I köşeye sıkıştırmak sitemişlerdir. Bir hafta önce bizzat başbakan. "Elimizide daha ne kasetler var" derken bu komployu aslında ağzından kaçırmıştır.

CHP'nin adımları :

1. Genel Başkan Baykal iç ve dış gelişmeleri çok iyi takip ederek bu komployu lehine çevirmeyi başarmıştır. (Kasetin orjinal ve montaj olması önemli değil önemli olan bunun bu dönemde AKP'ye yakın dinci bir yayın organından servis edilmesidir.)

2. Baykal Soğukkanlılığını kaybetmeden birkaç gün düşündükten sonra kamuoyunun karşısına geçmiştir.

3. Kendisine yönelik kasetin komplo olduğunu söylerken de bir taşla iki kuş vurmuştur.

-. Bu komplonun sorumlusu olarak AKP'yi göstermiştir.

-. Fethullah Gülen'in bu işten sorumlu omadığının altını çizerek bir taraftan hedef tahtasına sadece AKP'yi koyarken diğer taraftan AKP'nin arkasındaki Fethullah desteğine darbe vurmaya çalışmıştır.

4. Baykal AKP'yi adres gösterirken CHP kurmayları kaset komplosunun sorumlusu olarak CHP'yi böleceği düşünülen Sarıgül hareketini hedef göstermişlerdir. Yani kaset olayı dolayısıyla bir mağdur iki sanık yaratılmıştır.

5. Baykal Türk siyasi tarihinde pek görülmedik biçimde istifa ederek onurlu, mağdur pozisyonunda CHP'nin oylarını patlatmıştır. Burada asıl üzerinde durulması gereken nokta Baykal'ın istifa konuşmasındaki "Pensilvanya" göndermesidir. Baykal bu şifreyle üstü kapalı ABD'nin ABD'den icazet almadan hareket etmeyen Fethullah'ın da artık AKP'yi desteklemeyeceklerini "ima" etmiştir.

İran'a saldırma planları yapan ABD gerçekten de AKP ve Tayyip kartından vazgeçiyor olabilir mi?

ABD ve onun aktörü Fethullah yeni stratejilerini CHP'yi desteklemek olarak belirlemiş olabilirler mi?

CHP, iktidara gelmek için ABD dümen suyuna girer mi?

Kurt politikacı Baykal ABD'nin ve Fethullah'ın desteğini alıp iktidara gelip "ulusal bir hükümet" kurar mı?

Ya da PERİNÇEK'in dediği gibi Baykal ABD'nin komplosuna kurban mı gitmiştir?

Bütün bu soruların henüz tam bir cevabı yok...

Cevabı olan tek bir soru var o da Türkiye'de dengeler değişiyor mu? sorusudur.

Bu sorunun cevabı tartışmasız evettir.

Sinan MEYDAN - 12.05.2010 - Odatv.com

Son Yazılar