abdul gizli anlasmayi aciklamalidir225 

“Abdullah Gül, ABD ile bağıtladığı '2 sayfa 9 maddelik gizli anlaşma'yı açıklamalıdır!”

İşçi Partisi Genel Başkanvekili Hasan Basri Özbey, bugün Ankara’da bir basın toplantısı yaparak, Abdullah Gül’ü ABD ile bağıtladığı gizli anlaşmayı açıklamaya davet etti. Özbey, özetle şunları belirtti:

ABD İLE 2 SAYFA 9 MADDELİK GİZLİ ANLAŞMA!

Abdullah Gül, Dışişleri Bakanı olduğu dönemde, 2 Nisan 2003 günü ABD Dışişleri Bakanı Powell ile Ankara’da “2 sayfa 9 maddelik gizli bir plan yaptığını” itiraf etmiştir.

Bu gizli anlaşmanın yapılmasından bir buçuk ay sonra Vatan gazetesi yazarı Sedat Sertoğlu’na yaptığı açıklamada şunları söylemiştir:

“Şimdi senin oturduğun koltukta (eliyle koltuğa vurdu) ABD Dışişleri Bakanı Powell oturuyordu. Onunla 2 sayfalık 9 maddelik bir plan üzerinde anlaştık. Ama ben her yaptığımı kalkıp açıklayamam ki.. Powell Suriye’ye giderken de benimle konuştu. Gizli olan bir sürü gelişme var.”

(Vatan, 24 Mayıs 2003).

“ORTADOĞU’DAKİ BÜTÜN REJİMLER DEĞİŞECEK”

Abdullah Gül aynı görüşmede ABD’nin komşumuz Irak’ı işgalini destekledini açıklamaktadır. Aralarında ülkemizin de bulunduğu “Ortadoğu’daki bütün rejimlerin değişeceğini” söylemektedir.

Gül’ün gizli anlaşma itirafı, 24 Mayıs 2003 günü Vatan gazetesinin birinci sayfa manşetinden yayınlanmıştır.

Anlaşma yazılıdır; 2 sayfa 9 maddedir.

Ve anlaşma gizlidir.

Gazetenin Abdullah Gül’ün ağzından verdiği birinci sayfa başlığı ise yapılan gizli anlaşmayı özetlemektedir:

“Ortadoğu’daki tüm rejimler değişecek.”

Böylece Abdullah Gül, ABD’nin Haçlı Seferi diye tanımladığı Büyük Ortadoğu Projesi’nde görev aldığını açıkça itiraf etmektedir.

Abdullah Gül, bu itirafını başka açıklamalarında da tekrarlamıştır. Örneğin Radikal gazetesinin 14 Mart 2006 günlü birinci sayfa başlığı şöyledir:

“Gül: BOP içinde ABD ile birlikte hareket ediyoruz”

Gül, alt başlıkta, BOP’un amacını “İslam ülkelerine özgürlük ve demokrasi getirmek” olduğunu belirtmektedir.

17 Temmuz 2003’te Filistin Dışişleri Bakanı Nebil Şaat ile görüşen Abdullah Gül, Amerika ziyaretini açıklamaya çalışırken, 2 Nisan 2003’te Powell ile yaptığı anlaşmaya ilişkin önemli bir ayrıntıyı da itiraf etmiştir.

Açıklama şöyledir:

“Tezkerenin reddinden sonra Powell’in Türkiye’ye yaptığı ziyarette bölgede yapılması gerekenleri beraber kararlaştırdık”.

13 Mart 2006 günü AKP’nin Kızılcahamam toplantısında milletvekillerine verilen brifingde konuşan Abdullah Gül;

“Biz İran’ın nükleer programıyla ilgili olarak BOP kapsamında ABD ile birlikte hareket edeceğiz. Amacımız İslam ülkelerine özgürlük ve demokrasi getirmek” demiştir.

ABD tarafından NATO toplantılarında duvarlara yansıtılan ve Türkiye’yi bölünmüş olarak gösteren bu BOP haritasının oluşturulmasında ABD ile birlikte hareket ettiklerini şöyle açıklamıştır:

“ABD ile ilişkilerimiz önemlidir. Dünyanın süper gücünün gündem maddeleri bizim de gündem maddelerimizdir. Aramızdaki işbirliğinin stratejik boyutta olmasının anlamı, bu meselelerde ulaşılması gereken hedeflere ilişkin görüşlerimizin örtüşmesidir”

(19 Ocak 2007).

GİZLİ ANLAŞMANIN İÇERİĞİ VE UYGULANMASI!

Abdullah Gül’ün ABD ile yaptığı 2 sayfa 9 maddelik gizli anlaşmanın içeriği, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek tarafından 13 Temmuz 2003 günü kamuoyuna açıklanmış ve 16 Temmuz 2003 tarihinde bütün milletvekillerine ayrı ayrı gönderilen mektupla bildirilmişti.

Aradan geçen süreçte, o tarihte açıklanan bu gizli anlaşmanın maddelerinin uygulanmış ya da uygulanmakta olduğunu görüyoruz:

1. Türk askeri Irak’ın kuzeyinden çekilecek, sınır harekâtlarına son verilecek ve PKK’ya askeri harekât için ABD’den izin alınacak (1)

Türk askeri Kuzey Irak’tan çekildi. Sınır ötesi harekâtlara son verildi.

ABD izin vermediği için operasyon yapılamadı.

2. Türkiye’ye ambargo ve askerî yaptırım tehdidi (2)
Türk askerinin başına çuval geçirildi.

3. ABD’nin İran ve Ortadoğu harekâtlarına aktif destek ve katılım (3)

Abdullah Gül İran’a karşı “ABD ile birlikte hareket ettiklerini” ve “olumsuz bir tablo çıkarsa İran’a kapıların kapatılacağını” birçok kez belirtti (Radikal, 14 mart 2006).

Ülkemize füze kalkanı ve patriotlar yerleştirildi.

ABD ve Erdoğan-Gül yönetimi, işbirliği halinde, bu desteği sağlamak için Türk Ordusuna Şemdinli olayından bu yana operasyonlar yürütüyor.

4. Türk ordusunun asker ve silah gücünde indirim (4)

Profesyonel ordu vb ile indirim için çalışmalar başladı.

Türk Ordusunu imha amacıyla, Ergenekon, Balyoz, 28 Şubat vb adlarla tertipler düzenlenip komutanlar tutsak alındı.

5. Irak’ın Kuzeyinde kurulan Kukla Devlet, Türkiye tarafından resmen tanınacak (5)

Fiilen tanındı. Resmen tanınma aşamasına gelindi.

6. PKK/KADEK elemanlarına geniş kapsamlı af ve PKK’nın yasallaştırılması (6)

PKK, Meclise sokuldu, muhatap alınıp meşrulaştırıldı, yasallaştırılması süreci hızlandırıldı.

Açılıma uygunluk adıyla KCK tahliyeleri devam etmektedir.

AKP-PKK koalisyonu kuruldu.

Apo’ya ve PKK’ya af gündemde.

“Barış”, “Çözüm” yalanlarıyla yürütülen açılım sürecinde ülke bölünme aşamasına getirildi.

7. Güneydoğu belediyelerine özerklik ve federasyona geçiş (7)

Kamu Reformu ve Yerel Yönetim Yasaları ile belediyeler özerkleştiriliyor. Federasyon hazırlanıyor.

Güneydoğu Belediyeler Birliği, AB Fonlarından ve AB ülkelerinden doğrudan para alıyor, doğrudan ilişki kuruyor. Bunun yasal dayanağı olarak “İkiz Sözleşmeler” Meclisten geçirildi.

Bütünşehir Yasası vb yasal düzenlemelerle Güneydoğu Belediyeleri fiilen özerkleştirildi.

Federasyon planı uygulanıyor.

Bölünmenin Anayasası yapılmak isteniyor.

8. Kıbrıs’ta Denktaş devre dışı bırakılacak, Annan Planı küçük değişikliklerle uygulanacak ve Ege’de Yunanistan’ın taleplerine esnek tavır alınacak (8)

Denktaş KKTC Cumhurbaşkanlığı’ndan uzaklaştırıldı. Annan Planına teslim olundu. Ege’de esnemeler başladı. Onay verilen AB Müzakere Çerçeve Belgesi ile Türkiye’nin bazı sınırlarının “İhtilaflı” olduğu kabul edilerek, bu “Sınır İhtilafları”nın ve “İhtilaflar” kapsamında Ege sorununun Lahey Adalet Divanı’na götürülmesinin önü açıldı.

9. Ermenistan’a yönelik kısıtlamaların kaldırılması (9)

Hazırlıklar gündemde. Ermenistan hava koridoru açılarak 70 bin Ermenistan vatandaşının Türkiye’de kaçak çalışmasına olanak yaratıldı.

ABD İLE HİZMET SÖZLEŞMESİ VE KAPSAMI!

Türkiye 10 yıldır bu anlaşmanın uygulanmasıyla bölünmektedir.

Gizli anlaşmanın kanıtı, bizzat Abdullah Gül’ün itirafıdır. İtiraf çok açık ve somuttur; belgelenmiştir ve yalanlanmamıştır.

Dışişleri bakanları anlaşma yapamayacağına göre, bu anlaşma, hukuken bir hizmet sözleşmesi niteliğindedir.

Bu gizli sözleşmeye göre, “Ortadoğu’daki tüm rejimlerin değişeceğini” yine Abdullah Gül, ABD’nin sözcüsüymüş gibi ilan etmiştir (Vatan, manşet, 24 Mayıs 2003 ve Radikal, 14 Mart 2006). ABD’nin Haçlı Savaşı’nı haklı gösterme çabası içindedir. Müslüman milletlerin yaşadığı ülkelere karşı ABD saldırganlığının hizmetinde olduğunu itiraf etmiştir. ABD’nin BOP planı kapsamında rejim ve haritası değiştirilecek ülkelerden biri de Türkiye’dir. Ve Abdullah Gül, bu plana gizli sözleşmeyle bağlanmıştır..

Gül ile ABD arasında 2 Nisan 2003’te bağıtlanan 2 sayfa 9 maddelik gizli anlaşma, Damat Ferit ile İngiltere arasında 12 Eylül 1919’da bağıtlanan 2 sayfa 7 maddelik gizli anlaşmaya tekabül etmektedir. (10)

Bir yabancı devletle gizli sözleşme yapan kimse, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı olamaz. Dahası bu eylemi de “vatana ihanet” suçu kasamındadır.

ANLAŞMA DEĞİL HİZMET SÖZLEŞMESİ!

Abdullah Gül, 2 Nisan 2003 günü Powell ile yaptığı “2 sayfa 9 maddelik gizli anlaşma”nın içeriğini açıklamak zorundadır.

Hukuki açıdan yaptığı iş, devletler arasında anlaşma değil, Abdullah Gül’ü bağlayan bir “hizmet sözleşmesi”dir.

İKTİDAR KOLTUKLARINI İŞGAL EDENLERİN ABD İLE SÖZLEŞMELERİ BÜYÜK TEHDİT!

Tayyip Erdoğan’ın da bizim saptadığımız 36 ayrı açıklamasında, ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi’nde görev yaptığı da dikkate alınırsa, iktidar sahipleri, ABD’nin sözleşmeli personeli durumunda olduklarını itiraf etmektedirler.

ABD ile Türkiye Cumhuriyeti kanunları çiğnenerek yapılan BOP kapsamındaki görev tanımları, Türkiye’nin açısından büyük bir tehdittir.

Türkiye, Tayyip Erdoğan-Abdullah Gül yönetiminden kurtulmak zorundadır.

AÇIKLA!

Abdullah Gül ile ABD arasında sözleşmeye bağlanan “gizli plan”, 10 yıldır uygulanmaktadır.

Bu gizli anlaşma, yasal olarak Hükümete sunulmamıştır; TBMM tarafından onaylanmamıştır ve Cumhurbaşkanınca imzalanmamıştır.

Abdullah Gül’ü Türkiye’nin geleceğini tehlikeye atan bu “2 Sayfa 9 maddelik gizli planı” Türk milletine açıklamaya çağırıyoruz.

Abdullah Gül;

Anlaşmanın içeriğini ve yasal dayanağını açıklamalıdır.

Dışişleri Bakanlığı;

a) Abdullah Gül’ün sözünü ettiği 2 sayfa 9 maddelik bu anlaşmanın içeriğini,

b) 2 Nisan 2003 tarihinde yapılan Abdullah Gül-Powell görüşmesinin tutanağının bulunup bulunmadığını, varsa görüşme tutanağı içeriğini açıklamalıdır.

TBMM Başkanlığı;

a) İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in, Gül-Powell anlaşması hakkında TBMM Başkanı ve milletvekillerine yazdığı 16.07.2003 tarihli mektuba,

b) İşçi Partisi Genel Sekreteri Mehmet Bedri Gültekin’in, aynı konuda TBMM Başkanı ve milletvekillerine yazdığı 09.02.2005 tarihli mektuba yanıt vermelidir.

Başbakanlık;

O tarihte Dışişleri Bakanı olan Abdullah Gül’ün sözünü ettiği anlaşmasından bilgileri bulunup bulunmadığını açıklamalıdır.

Genelkurmay Başkanlığı;

Abdullah Gül ile Powell arasında kabul edilen 2 sayfa 9 maddelik gizli anlaşmanın, bilgileri dâhilinde olup olmadığını açıklamalıdır.

Hasan Basri ÖZBEY - 02 Temmuz 2013 - İşçi Partisi
http://www.ip.org.tr/

Dipnotlar :

1. Türk askeri Irak’ın kuzeyinden çekilecek, sınır harekâtlarına son verilecek ve PKK’ya askeri harekât için ABD’den izin alınacak. Irak’ın kuzeyinde bulunan bütün Türk birlikleri ve Türk ordusuna bağlı özel kuvvetler, Türkiye sınırları içine çekilecek. Türk ordusu bundan böyle hangi gerekçeyle olursa olsun, sınır ötesi harekâtta bulunmayacak. PKK/KADEK’in Türkiye egemenlik alanı dışında takip ve bastırılması harekâtlarına son verilecek. Ayrıca PKK/KADEK’e karşı Türkiye Devletinin egemenlik alanı içinde yapılacak askeri harekâtlar için ABD askeri makamlarına bilgi verilecek.

2. Türkiye’ye ambargo ve askerî yaptırım tehdidi: Eğer Türk Silahlı Kuvvetleri, PKK/KADEK’e karşı ABD askeri makamlarına bilgi vermeden ve izin almadan harekât yapacak olursa, ABD hükümeti, Kürt halkına karşı şiddet kullanıldığı ve soykırım uygulandığı çerçevesi içinde uyarıda bulunma hakkını kullanabilecek. Bu durumda ABD gerekli gördüğü ambargo ve silahlı müdahale gibi siyasal ve askerî yaptırımları saklı tutacak.

3. ABD’nin İran ve Ortadoğu harekâtlarına aktif destek ve katılım: Türkiye, ABD’nin İran’a ve diğer Ortadoğu ülkelerine karşı uygulayacağı sınırlı askerî harekâtlara, ABD’nin talep etmesi halinde şartsız olarak üs ve taşıma kolaylıkları sağlayacak, askerî birlik verecek. Türk birliklerinin üst komuta yetkisi, ABD komutanlığında olacak.

4. Türk ordusunun asker ve silah gücünde indirim Türk ordusunun asker sayısı ve silah kuvveti, ABD’nin uygun bulduğu sayı ve kabiliyete indirilecek. Özellikle tank ve ağır silahların miktarı düşürülecek, savaş uçağı sayısı sınırlanacak. Bütün silah ve cephane bundan sonra ağırlıklı olarak kısa menzilli taktik savunma kavramına (belgede “konsept” deniyor) göre ayarlanacak. Türkiye’de bulunan ABD ve NATO irtibat subaylarının görev alanları ve yetkileri genişletilecek.

5. Irak’ın Kuzeyinde kurulan Kukla Devlet, Türkiye tarafından resmen tanınacak: Irak’ın kuzeyinde kurulmuş olan ve sözümona “Kürdistan” adı verilen kukla devlet, resmen ilan edildikten sonra, Türkiye tarafından da resmen tanınacak. Türk devletinin kukla devletin kuruluşunu “savaş nedeni” sayan Millî Güvenlik Siyaset Belgesi ve bu yöndeki politika ve kararları kaldırılacak. (Kuzey Irak -“Kürdistan” sınırları içinde kalacak olan ve özellikle Kerkük, Musul ve Süleymaniye’deki Türkmenler, ABD tarafından güvenli bir şekilde başta Bağdat ve diğer Güney Irak şehirlerine nakledilecek. ABD yetkilileri göç edecek olan tüm Türkmenlere iş olanakları sağlayacak).

6. PKK/KADEK elemanlarına geniş kapsamlı af ve PKK’nın yasallaştırılması: Abdullah Öcalan ve diğer dört lideri dışında bütün PKK/KADEK yönetici ve elemanlarına geniş kapsamlı af çıkarılacak. Etnik grupların yasal siyasete katılmaları önündeki bütün yasal kısıtlamalar ve engeller kaldırılacak. Af yasasıyla bağlantılı olarak PKK/KADEK’e yasal siyaset düzleminde yer alma olanağı sağlanacak, hapiste veya dağda bulunan yöneticilerin siyasal mücadeleye katılmaları için gerekli hukukî ve siyasal önlemler alınacak ve uygulanacak.

7. Güneydoğu belediyelerine özerklik ve federasyona geçiş: Kamu Reformu Yasası ve yeni Yerel Yönetim Yasaları hızla çıkartılarak, Türkiye’deki Kürt nüfusun yoğun olarak yaşadığı şehir ve kasabaların belediyelerinin özerkleşmesi süreci kararlı olarak yürütülecek. Türkiye, dört yıl içinde uygulanacak bir planla, üniter devlet yapısını terk ederek, federasyona geçecek.

8. Kıbrıs’ta Denktaş devre dışı bırakılacak, Annan Planı küçük değişikliklerle uygulanacak ve Ege’de Yunanistan’ın taleplerine esnek tavır alınacak : KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, “Arafat modeli” denen uygulamayla devre dışı bırakılarak, Kıbrıs’ta Annan Planı bazı küçük değişikliklerle hayata geçirilecek. Ege kıta sahanlığı konusunda Türkiye, Yunan doktrinine daha esnek davranacak, Türk jetlerinin uçuş alanı daraltılacak, sık sık ortaya çıkan “it dalaşı” sorunu Yunanistan rahatsız edilmeden çözülecek.

9. Ermenistan’a yönelik kısıtlamaların kaldırılması Türkiye’nin Ermenistan ile ilişkileri normalleştirilecek ve iyileştirilecek. Sınır ticaretinde Ermeniler lehine düzenlemeler yapılacak. Ermenilerin Türkiye’ye gezilerindeki bazı kısıtlamalar kaldırılacak.

10. Damat Ferit ile İngiltere Arasında 12 Eylül 1919’da bağıtlanan 2 sayfa 7 maddelik Gizli Anlaşma

 

iki sayfa dokuz maddelik abdye baglilik sozlesmesi abdul gul

Son Yazılar