gezi direnisi simge225 

Yeni Kuvayı Milliyeciler...

Başbakan Bay Erdoğan’ın kendi yaşam biçimini Ulusumuza dayatmasına, Cumhuriyetimizi dönüştürmeye çalışmasına tüm Yurdumuzda büyük katılımlarla direnildi.

Büyük direniş dik duran adamlarla sürüyor. Cumhuriyetimiz kurulduğundan bu yana böyle bir başkaldırı hiç gerçekleşmedi.

Aynı anda Yurdumuzun her yerinde büyük katılımlarla yürüyüşler yapıldı. Yüz binler “Mustafa Kemal’in askerleriyiz”,“Tayyip istifa” haykırışlarıyla yürüdüler. Güvenlik güçlerinin biber gazlarına, basınçlı sularına, coplarına, gözaltılarına karşı hiç kimse yılmadan, korkmadan başkaldırdı, haykırışlarla yürüdü.Genç kızlar, yiğit delikanlıllar korkmadan,geri adım atmadan polis saldırılarına göğüs gererek yürüdüler. Ne yaptıklarını bilerek, ne istediklerini bilerek başkaldırdılar. Bu gençler belli ki yeni Kuvayı milliyecilerdir. Onlar Kurtuluş Savaşı’nı verenlerin, Cumhuriyeti kuranların, devrimleri yapanların çocukları olduklarını kanıtladılar. Onlarla gurur duyuyoruz.

Başbakan’ın umrunda değil Siyasal yönetim on bir yıldır sürdürdüğü olumsuzluklara, ülkeyi bölme,gerici bir düzen kurma girişimlerine yeni bir halka daha ekledi. Tüm dünya AKP yönetimini ve Başbakan Bay Erdoğan’ı eleştiriyor. Avrupa Parlamentosu, Başbakanı eleştiren bir karar aldı. Başbakan, yakın geçmişte, faşist, baskıcı bir düzen kurmak için yasal değişiklikler yaparken “AB böyle istiyor, Kopenhag kriterleri bunu gerektiriyor” dediği günleri unutarak, “Ben bu kararı tanımam” diyor.Alman Die Welt, Başbakan’ın Taksim’de Topçu Kışlası yapmak inadı için “Osmanlı kışlasının amacı modern İstanbul’dan öç alınmasıdır”; The Washington Post, Ulusumuzun başkaldırısı için “Atatürk kazandı” diyor.

Türk polisi, Başbakan istedi diye kendi halkına, bir düşmana saldırır gibi saldırdı. Olaylarda birisi polis kurşunuyla olmak üzere dört gencimiz yaşamını yitirdi. On iki gencimiz gözlerini yitirdiler. 63’ü ağır olmak üzere on binin üzerinde yaralı var. Bu kayıplar Başbakan’ın umurunda değil. Yaptığı konuşmalarla hâlâ birilerini tehdit ediyor.Kendisine karşı olanları düşman görüyor. Polislerin kurşun da kullanabileceğini söylüyor. Polisleri kutluyor.

Gerici ve bölücü bir gidişe karşı başkaldıran gençler ise “Basınçlı suyuna,biber gazına” diyerek kara güldürü’nün en güzel örneklerini verdiler. Güldürü yazınımızı varsıllaştırdılar. Başbakan Bay Erdoğan ise ülkesinin vatandaşları ile bir inatlaşmaya giriyor. Alanlarda toplama katılımcılarla eylemler yapıyor.Bu başkaldırıdan sonra alanlarda on milyon kişiyi toplasan ne yazar. Üstelik hâlâ gerçek olmadığını bildiği halde,“Camilerde içki içtiler, benim başı örtülü bacılarıma saldırdılar” diye halkımızı aldatarak kışkırtmaya çalışıyor.

Hiç birşey eskisi gibi olmayacak!

Reyhanlı’da alçakça bir saldırı sonucunda yaşamlarını yitirmiş vatandaşlarımız için, “53 Sünni vatandaşımızı katlettiler” diyerek mezhep bölücülüğü yapıyor. Kendisine oy veren vatandaşları, oy vermeyenlere saldırtmaya çalışıyor. Nitekim toplama mitingden sonra eli sopalı, bıçaklı kişilerin tekbirler getirerek, CHP binalarına, vatandaşlara saldırdıklarını öğreniyoruz.

Taksim Gezi Parkı’nda başlayan ve dalga dalga tüm Yurdumuza yayılan direnişin amacı Cumhuriyetimizin kazanımlarına, Türk Devrimine ve Atatürk’e sahip çıkmaktır. Gezi Parkı’nın,Taksim’in polis gücüyle boşaltılmasının hiçbir anlamı yoktur. “Hattı müdafaa yoktur, sathı müdafaa vardır, o satıh bütün vatandır.” Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.

Erol ERTUĞRUL - 22 Haziran 2013 - Aydınlık

Son Yazılar