akp fasizmi225 

Erdoğan'ın sivil milisleri!

16'ncı gününe giren büyük halk direnişinde, eylemcilere sopalarla saldıranların, AKP döneminde yeniden yapılandırılan Gladyo’nun sivil ayağı olduğu ortaya çıktı.

İzmir, Antalya, Ankara, Adana ve Rize’deki eylemlerde ortaya çıkan ve Çevik Kuvvet’in çevresinde halka saldıran grupların “polis” olduğu iddia edildi. İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay da İzmir’de Çevik Kuvvet’in arkasında yer alan eli sopalı kişilerin sivil polis olduğunu açıkladı. İzmir Valisi Mustafa Toprak ise “Eli sopalı kişiler sivil polis olamaz” dedi.

Aydınlık’ın askeri kaynaklardan edindiği bilgiye göre “polis” diye açıklanan soplalılar, polis değil. Bu kişiler, Gladyo’nun sivil ayağından ve  sivil polislerce yönetiliyor.

FETHULLAH YETİŞTİRMESİ NİZAM ALEMCİLER!

Eli sopalılar, AKP Gençlik Kolları ve Büyük Birlik Partisi’nin gençlik örgütü Nizam-ı Alem ve Alperen Ocakları olarak bilinen yerlerde örgütleniyor. Tayyip Erdoğan’ı İstanbul ve Ankara’da karşılayanlar içindeki “Ya Allah Bismillah Allahu Ekber” sloganları atanlar da bu grubun mensupları.

Çoğunlukla Fethullah’ın yurtlarında yetiştirilen genç gruplar Nizam-ı Alem Ocakları’na yerleştiriliyor. Polis’in haber elemanı olarak çalıştırılan gençler, bu tür toplumsal olayların yanı sıra, doğrudan eylemlerde de kullanılıyor. Hırant Dink cinayetinde yer alan Erhan Tuncel, Yasin Hayal ve Ogün Samast ile Malatya Zirve Katliamı’nı gerçekleştirenler de aynı grubun adamları.

ÖZEL GÜVENLIKÇİLERDEN DE TOPLADILAR!

Aydınlık’ın Hükümet’e yakın kaynaklardan ulaştığı bir başka bilgiye göre de, eylemcilere karşı kullanmak üzere yine Hükümet’e yakın bazı özel güvenlik şirketlerinden 5’er, 10’arlı gruplar halinde adam toplandı. Özel Güvenlik şirketlerinin yeterliliğini Emniyet denetliyor.

Çoğunlukla emekli polislerin kurduğu özel güvenlik şirketlerinin Emniyet ile çok yakın irtibatı bulunuyor. Bazı özel güvenlik şirketlerinin Gladyo’nun sivil eylemlerinde kullanılmak üzere yakın dövüş ve silah eğitimi almış eleman sağladığı belirtiliyor.

MERKEZ EMNİYET İSTİHBARATI’NDA!

Türkiye’de “Gladyo”nun devlet içindeki operasyon merkezi, 1990’lı yıllardan itibaren adım adım Emniyet teşkilatının içine kaydırıldı. “Gladyo”, MİT ile irtibatlı olarak ancak özellikle Emniyet İstihbarat Dairesi merkezli olarak örgütlendi. Bu yeniden yapılanma süreci Tayyip Erdoğan iktidarı döneminde büyük ölçüde tamamlandı. Ancak Emniyet içindeki cemaat yapılanmasını kumanda edemeyen Tayyip Erdoğan, Hakan Fidan’ı Müsteşarlık makamına getirerek MİT’i kendisine doğrudan bağlı bir yapılanma olarak Gladyo’nun tepesine oturtmaya çalışıyor.

Fikret AKFIRAT - 14 Haziran 2013 - Ulusal Kanal

Son Yazılar