yikilacaksin fasist225 

Çapulcu Ha?

Topluma dayatmalarından yaka silken halkın, yüz binlerin meydanlara akmasını bir türlü sindiremedi.

TV’lerdeki konuşmalarının her satırı; “Bana karşı çıkmak, ha” saplantısıyla tehdit içeriyor, adeta Kasımpaşalı narası atıyor.

Artık ünü “Bay Zorba” sıfatıyla dışarıya taştı.

Lakin hâlâ kendisini demokrat, baskıya, dayatmaya dayalı yaptırımlarını demokrasi gereğidir sanan Bay Zorba:

…..milyonların ayağa kalkmasına, geceli gündüzlü eylemlere kalkışmasındaki asıl sorunun hâlâ Gezi Parkı’ndaki ağaç kıyımı sanıyor..

Oysa, bilinçaltındaki, “benden büyük yok” diye özetlenebilecek tek adam saplantısını dışavuran, “yaptım, oldu” anlayışına karşı…

….ulusal bir tepki olduğunu kavrayamadı, sindiremedi ve ….kişiliği gereği yine ağzını bozdu:

76 milyonun başbakanıyım diyor ya, palavra!

Meydanları, sokakları dolduran milyonlara; sözlükteki karşılığı, yağma yoluyla başkasının malını alan, talancı “birkaç çapulcu” diye saldırıyor, hakaret ediyor.

Oysa, Cumhuriyetin temel öğelerini yağma yoluna özgü davranışlarla talan eden kim? Aynaya baksın görecek: Çapulculuğun ustası işte o!

*** *** ***
 
Üstelik alıngan da… Ne demekse, “Diktatörlük kanımda yok” diyor ve böylece tek vatan, tek lider sloganına soyunan kişilerin diktatör olup olmadığı ya da olmayacağının kan tahlilleriyle saptanabileceğini içeren söylemiyle bilimde yeni bir çığır açıyor!..

Ne var ki aslında açtığı devir; ileriyi hedefleyen bu ülkeyi geriye dönmeye zorlayan son on yıl.

Topçu Kışlası mı dediniz diye soruyor (Hürriyet’in Yeter Söz Milletindir sütununda) Kemal Arı.

RTE’nin asıl hedefini sergilemek, halkı bu yönde aydınlatmak amacıyla muhalefetin açıklamadığı gerçek; Topçu Kışlası yerine Taksim düzenlemesi…

….tarihe saygı, yaya alanlarının açılması arkasına gizlenen bir büyük yalan!

Asıl amacı: “Mürteciliğin ve irticanın simgesi Topçu Kışlası’nın yeniden yapılması; o kışlayı topa tutan, irticanın ve mürtecilerin yolunu kesen Hareket Ordusu ve modern Türkiye kavramına geçişe bir itirazdır!”

Kışlanın tarihi gerici bir kalkışmanın merkezidir.

Kışla; 31 Mart gericilik ayaklanmasında “Şeriat isteriz” diye sokaklara dökülen softaların, alaylı askerlerin “Mektepli subaylara ölüm” diye tekbirler getirirerek ölümüne üzerlerine yürüdükleri, gördükleri yerde çağdaş eğitim görmüş subayları tepeledikleri yer…

Kuşku yok RTE, Topçu Kışlası’nı ihya ederek 100 yıllık hesabı görmeyi amaçlıyor.

Orada AVM’ler, büyük bir müze söylemleri; mürteciliğin ve irticanın anıtını yapma amacının örtüsü.

Fakattt… Bu girişimiyle 31 Mart’tan arta kalan mürteciliği ve irticayı yaşatmaya çalışan, mürteciliğin ve irticanın günümüzdeki temsilcisi sıfatıyla anılmaya elbette itirazı olamaz.

*** *** ***
 
Polisinin gazına, sıktığı tazyikli suya aldırış etmeden Taksim Meydanı’nı; Ankara’da, İzmir’de, çoğu illerde caddeleri, alanları dolduran çapulcu dediğin insanlara gözlerini çevir de bir bak!

Kadınlı erkekli genç insanlar ….Bu görkemli kalabalık, İslam gelenekleriyle yoğurmaya çalıştığın dinci nesillerden değil… Demokratik kavramlar içinde, çağdaş bilimle eğitim gören görmeyi sürdüren, sürdürecek olan; demokrat bir ülkede özgür yaşamak isteyen insanlar bunlar…

“Türk genci; devrimlerin ve Cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.

Bunları güçsüz düşürecek en küçük ya da en büyük bir kıpırtı ve davranış duydu mu; ‘Bu ülkenin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adalet örgütü vardır’ demeyecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla; nesi varsa onunla kendi yapıtını koruyacaktır.”

Mustafa Kemal Atatürk, Bursa, 5 Şubat 1933

*** *** ***

Medyayı sustalı maymuna, üniversiteyi türbanlıya, bağımsız yargıyı bağımlıya dönüştürdü… Orduyu da özele…

Oyu yükseldikçe; var mı bana yan bakacak diye burnu Kafdağı’nda, koltuğunda otururken…

…bir de baktı malın gerçek sahibi… Koltuğunu devirecek güç… Gürül gürül sokaklardan meydanlara akıyor.

Hayırlara vesile!

Cüneyt ARCAYÜREK - 04 Haziran 2013 - Cumhuriyet

Son Yazılar