amerikan bayragi stratejik dusman225

Çin, Beyaz Kitap'ı yayımladı : Emperyalizm tehlikesi hala sürüyor!

Çin Halk Cumhuriyeti, Çin ordusunun stratejik hedefleri ve faaliyetlerini anlatan "Beyaz Kitap"ı yayımladı.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu, emperyalizmin hala bir tehdit unsuru olduğunu vurguladı. Çin yönetimi ilk kez, Silahlı Kuvvetler'deki asker sayısını da açıkladı. Çin ordusunun kara, hava ve deniz kuvvetlerinde 1 buçuk milyona yakın askerin görev yaptığı bildirildi.

Çin Halk Cumhuriyeti, ülkenin savunma politikasıyla iligli olarak 1998 yılından itibaren yayımladığı Beyaz Kitap'ın 8'incisini kamuoyuna sundu.

Beyaz Kitap'ta Çin ordusunun görevi ve Çin'in milli savunma politkası açıklandı.

Çin ordusunun temel felsefesi "Saldırı olmadıkça saldırmayız, ama saldırı olursa da mutlaka karşılık veririz" sözüyle bildirildi.

"Çin, barışçıl ilerlemeyi savunmakta ve hegemonyacılık ve güç politikalarının her türlüsüne karşı çıkmaktadır. Çin hiçir ülkenin içişlerine müdahale etmeyeceği gibi, askeri yayılmacılık gibi bir amacı da yoktur. Çin ordusu milli ilerlemenin güvenliğini sağlayan yegane unsurudur."

"Çin Silahlı Kuvvetleri'nin Farklı Alanlardaki Çalışmaları" başlıklı bölümünde, emperyalizm tehlikesinin sürdüğü vurgulandı. Raporda, Amerika'nın Asya-Pasifik bölgesinde askeri varlığını arttırmasına dikkat çekildi. "Yeni yüzyılla birlikte, hegemonizm ve neo-müdahalecilik artmıştır. Asya-Pasifik bölgesi stratejik önem kazanmış, Amerika bu bölgedeki güvenlik stratejisini yeniden düzenlemeye gitmiştir. Bazı ülkelerin, Asya-Pasifik bölgesindeki askeri varlıklarını arttırması bölgedeki durumu daha da derinleştirmiştir. Çin'in denizaşırı ülkelerdeki çıkarları da tehdit altındadır. "

Beyaz Kitap'la birlikte Çin hükümeti, ilk kez ordusundaki asker sayısını da açıkladı. Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nda 1 milyon 483 bin askerin görev yaptığı bildirildi.

Raporda, kara kuvvetlerindeki 850 bin askerin, donanmadaki 235 bin askerin Beyhay, Donghay ve Nanhay filolarında, hava kuvvetlerindeki 398 bin askerin de Şınyang, Pekin, Lancou, Cinan, Nancing, Guangcou ve Çıngdu'daki yedi bölgesel komuta merkezinde görev yaptığı belirtildi.

Ulusal Kanal - 17 Nisan 2013

Son Yazılar