omer osi suriye kurt ulusal girisimi baskani225

'Suriyeli Kürtler Vatanını Savunacak'

Suriye Halk Meclisi’nde Ulusal Uzlaşma Komisyonu Başkanı ve Suriye'deki Kürtlerin Ulusal Girişimi Başkanı Ömer OSİ,

ülkedeki krizden çıkmak için yönetimin başlattığı siyasi reform programı doğrultusunda diyalog ve uzlaşmanın iki temel dayanak olduğunu vurguladı.

Suriye Tabipler Birliği’nin ‘Ulusal Diyalog Nereye? Kürtler ve Son Gelişmeler Işığındaki Rolleri’ başlığıyla Lazkiye’de düzenlediği sempozyumda konuşan Osi, Halk Meclisi’ndeki Ulusal Uzlaşma Komisyonu’nun, hükümetin hayata geçirmekte olduğu siyasi programa girmeye hazır olduğunu belirttiğine işaret etti. Osi komisyonun, kapsamlı ulusal diyaloga zemin hazırlamak için illerde yan komiteler oluşturmaya hazır olduğunu kaydetti.

‘Suriye entrikaları alt etti’

Suriye'ye karşı Kürt bileşenini kullanma planlarının çöktüğünü öne süren Osi, Suriye’de ki Kürtlerin tam anlamıyla yurtsever Suriyeliler olduklarını, Suriye'nin güvenlik ve istikrarının onlar için kırmızı bir çizgi olduğunu ifade etti. Suriye'nin yaklaşık yetmiş yıldır izlediği ulusal politikanın faturasını ödediğine işaret ederken, tüm bu süre içinde Arap rejimleri tarafından bir dizi komplo ve entrikaya maruz kaldığını, hepsinin de üstesinden gelmeyi başardığını söyledi.

Türkiyeli kürtleri uyardı!

Suriye Arap ordusu kahramanlarının teröre karşı gösterdiği mücadele ve ulusal sorumluluğunu öven Osi, dost ülkelerin Suriye ve halkından yana tutumlarının da takdire şayan olduğunu ekledi. Osi, Türkiye hükümetinin Suriye ve halkına yönelik tutumlarının, nizami olmayan bir ordu aracılığı ile dolaylı savaş niteliği taşıdığını ifade etti. Osi, Kürtleri Tayyip Erdoğan hükümetinin vaatlerine inanmamaya çağırırken, Erdoğan’ın tüm bu vaatleri seçim yatırımı olarak verdiğini söyledi.

Halep’te kimyasal yalanı!

Aynı sempozyumda konuşan İnsan Hakları Örgütü Ulusal Meclis Temsilcisi Avukat İbrahim Veli İsa ise Suriye de yaşayan Kürtlerin en büyük örgütlenmesi olan ve PKK’nın Suriye kolu olarak bilinen PYD’ye ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Halep’in Şeyh Maksud mahallesinde Kürtlere karşı kimyasal silah kullanıldığına dair iddiaya ilişkin “Bu haber kocaman bir yalandır. Gerçekle uzak yakın hiçbir ilişiği yoktur. Böylesi haberler medya yalancılığının tipik özelliğini taşır. Amaç, kışkırtma ve yalan üzerinden rant elde etmektir” dedi.

İbrahim İsa, “Şeyh Maksud olayı, PYD (PKK’nın Suriye kolu) saflarında bir birliğin Kürtlerin genel yönelime aykırı olarak mahalleyi ÖSO teröristleriyle gasp etme girişimidir. Bu girişim öncelikle Kürt halkına zarar verdi, vatan savunmasındaki kararlı tutumumuzu kara bir leke sürmek anlamına gelen bu girişim dış güçlerin özellikle Erdoğan’ın Halep üzerinde uzun zamandır süren oyunlarının bir parçası olarak ortaya çıktı. Bu gelişme karşısında PYD ve tüm Suriyeli Kürtlerin tutumu Şeyh Maksud mahallesinden her türden silahlı gücün çıkartılması ve mahallenin silahlı halk milislerine teslimi istendi. Şeyh Maksud halkı teröristlerin barbarca sürdürdükleri katliama karşı sesiz kalmayacağını, mahalle temizlenene kadar mücadele edeceğini” dile getirdi.

'Bölünme kürtlere yaramaz’

İsa,  “Suriye’nin ölünmesini isteyen dış güçler her türden baskıyı yapmakta kuklalarına da mali-askeri destek vererek terörü kışkırtmaktadır. Bu süreç Suriye Kürtleri içinde ciddi tehlikeler taşımakta. Emperyalistlerin uydusu olacak küçük devletlerin Suriye’sinde hiç kimse huzur bulmayacaktır. Marjinal kimi güçlerin dış desteklerle teröre katılmaları hiçbir şeyi belirlemez. Kürt halkı Suriye vatanın bütünlüğünü ve kendi haklarını savunacaktır. Bunun için de Kürt bölgesine Kürtlerin onaylayacağı bir vali atamasının yapılması çok önemlidir. Bu adımlar Suriye birliğin pekiştirecek ve vatan savunmasına dinamik katacak önerilerdir. Yönetimin bu noktada yapması gerekenler bulunmaktadır” diye konuştu.

Ömer ÖDEMİŞ - 12 Nisan 2013 - Yurt Gazetesi

*********************************************************
İlgili Haber :

Suriyeli Kürt lider Ömer Osi’den ABD’ye ve Erdoğan’a: Kürtleri kullanamayacaksınız!

Suriye Kürt Ulusal Girişimi Başkanı Ömer Osi, önceki gün Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile Kürt lider Meşal Temo suikastı konusunda bir görüşme yaptı. Osi, Cumhurbaşkanının çağrısı üzerine yapılan görüşmede, Esad’ın bütün Suriye halkına, özellikle Kürt halkına ve Temo’nun ailesine taziyelerini bildirdiğini söyledi.

Osi’nin belirttiğine göre, Esad, menfur suikasttan duyduğu büyük üzüntüyü ifade etti. Esad, Kürt halkının Suriye’nin ulusal birliğine bağlı olduğuna ve suikastın, dış güçlerin kışkırtmalarına rağmen Kürtlerle Suriye halkı ve yönetimi arasında bir ayrılığa yol açmayacağına inancını dile getirdi. Esad, “bu tür tertiplerle uğraşanların hezimete uğradığını tarihin gösterdiğini, ber kez daha tertipçilerin hezimetini dosta düşmana göstereceklerini” belirtti.

Görüşmeden sonra sorularımızı yanıtlayan Osi, “Bütün Suriye halkına, bütün Kürt halkına, Temo’nun ailesine ve arkadaşlarına, doğduğu Dıvbasi Köyü halkına başsağlığı diliyorum. Bu, bir fitnedir. Suriyeli Kürtlerle Suriye’nin halkçı, anti emperyalist yönetimini ayırma çabasıdır. Eli kanlı silahlı şebekelerin işlediği bu menfur suikast, 7 aydır haklarını barışçı yollarla almaya çalışan Kürt halkının olgun tavrını hazmedemeyenlerin kışkırtıcılığıdır” dedi.

‘BOP’çular rahatsız oldu’

Kürt halkının demokratik hak ve taleplerini ulus çatısı altında ve her türlü dış müdahaleye karşı durarak, içte hiçbir şekilde şiddete başvurmadan elde etmekte olduğunu ifade eden Osi, “Kürt halkı, devrim gibi reformlar yapan Cumhurbaşkanı Esad ile birlikte yeni Suriye’yi yaratma kararlılığı içindedir. Kürtlerin bu tutumu başta ABD olmak üzere Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) güçlerini ve eşbaşkanları Tayyip Erdoğan’ı rahatsız etmiştir. Suriye kürtlerinin vatanseverliğinden rahatsız olan güçler, Suriye’nin anti emperyalist halkçı yönetimiyle arasını bozmak için 7 ay uğraştılar. Bu uğraş Meşal Temo’nun katliyle sonuçlandı. Temo suikastı çevre ülke istihbaratlarının işidir. Tetikçiler onların maşasıdır” görüşünü ifade etti.

Osi daha sonra şunları söyledi: “Bu işin arkasında, lojistik destek veren, eğiten, para, silah sağlayan çevre ülke istihbaratı, ABD’nin emriyle bu menfur suikastı tertipledi. Erdoğan baştan beri Suriye’de bir Libya yaratmaya çalıştı. Bütün çabalara rağmen iç çatışma olmadı. Bilinçli Suriye halkı oyuna gelmedi. Kürtler de dış müdahalelere karşı tavır aldı.

‘Yakamızdan düşün’

Sayın Esad’ın özveriyle rekor denilecek kısa süre içinde gerçekleştirdiği, kör gözlerin görmek istemediği, eski sistemi yepyeni demokratik sistemle değiştiren reform paketi, Kürtlerin demokratik haklarını vermiştir. Ahlaksızca reform paketi hakkında şüphe uyandırmaya çalışan, ‘Zaman kalmadı’ diyen bütün şer güçlerine şu an elimde tuttuğum resmi gazeteyi şamar gibi vuruyorum. Suriye halkı ve Kürtleri artık demokratik haklara sahip. Kürt halkı olarak şer güçlerine ‘Yakamızdan düşün’ diyorum. Haklarımızı kullanmamıza müsaade edin. Mezhep, Kürt-Arap çatışmaları kışkırtarak yaptığınız şey, Sayın Esad liderliğinde karara bağlanarak resmileşen reformları kullanmamızın yolunu kesmektir.

‘İsrail’le tiyatro kandırmıyor’

Buradan bir kez daha Erdoğan’a sesleniyorum: Suriye’de halklarımızı kışkırtacağına, Türkiye’de Kürt halkına zulmedeceğine örnek al; beceremediğin demokratikleşmeyi gerçekleştir. Ülkeni bölünmekten kurtar! Suriye’yi bölmek için çırpınırken, kendi ülkeni parçaladığının farkında değilsin. Evi camdan olan başkasının evini taşlamasın! İsrail’le ortaya koyduğun tiyatro, bölgede artık kimseyi aldatmıyor. Füze kalkanını ülkene yerleştirmek için ortaya koyduğun bu oyun, bölge halkına olduğu kadar kendi halkına merhametsizliktir. BOP’un mimarları ve eşbaşkanı, kendi amaçları için Kürt halkını kullanamayacak. Biz Suriyeli Kürt aydınlar olarak tek vatan çatısı altında halkımıza gerçekleri anlatmaya devam edeceğiz. Olup biteni dikkatle izleyen halkımız, bizimle birlikte hareket edecek.”

10 Ekim 2011 - Aydınlık

Son Yazılar