Seçim Şifreleri Kimlerin Elinde

Seçim sitemi tartışılmaya devam ediyor. Son Sayfa'dan Neval Kavcar bir süredir yazdığı yazıları devam ettiriyor. Kavcar bu sefer de seçim sistemine girilmeyi sağlayan şifrelerin sistemi kuran şirkette de olduğunu anlattı.

İşte Kavcar'ın o yazısı:

Uzun okumayı sevmeyenler için ilk özet. Milletvekili Hüsnü Çöllü, 22 Temmuz 2007 sonrasında, “Seçim sürecinde, SEÇSIS yazılımını yapan şirket görev almış mıdır? Diye soruyor. Adalet Bakanı M.Ali Şahin “hayır, onlarda şifre yok” diyor. O şirket geçtiğimiz günlerde CHP Genel Merkezine verdiği brifingte, seçim sürecine dahil olduğunu açıklıyor.

Üç perdelik oyun aşağıda. Okuyun. Ve ne olup bittiğine karar verin.

* * *
Günler önce, TBMM sitesinden kaydettiğim CHP Antalya milletvekili Hüsnü Çöllü’nün önergesini, inceleme fırsatını anca bulabildim.

22 Temmuz 2007 sonrasında muhtemeldir ki SEÇSIS hakkında ilk defa önerge hazırlayan milletvekili. Seçimin henüz buğusu tütmekte iken, çok yerinde sorular sormuş, gecikmeli de olsa kendisini kutluyorum. Başbakanın cevaplaması istemiyle hazırlanan önergenin diğer maddeleri de önem arz etmekle birlikte, sadece üç nolu sorusunu ele alacağım. CHP Genel merkezinin kulaklarını çınlatarak elbette.

“Sandık tutanakların bilgisayara aktarılması ve verilerin merkeze iletilmesi, merkezdeki veri girişlerinin ve sonuçların değerlendirilmesi aşamasında kimler görev yapmıştır? Bu işlemlerin tamamı Yüksek Seçim Kurulu personeli ya da kamu görevlilerince mi yürütülmüştür? Bu süreçlerde; SEÇSIS Projesi’nin donanım ve yazılım işlerini yürüten şirket personeli ya da görevlendirdiği kişiler görev almış mıdır? Almış ise hangi aşamalarda, hangi yetki ile ne tür işlemler yapmışlardır?” (Hüsnü Çöllü’nün Önergesi)

Kısaca; CHP Milletvekili, Havelsan a.ş. elemanları, seçim sürecinde görev aldı mı, hangi yetki ile ne tür işler diye soruyor?

Adalet Bakanı M.Ali Şahin Önergeyi, 26 Eylül 2007’de cevaplamış. Verdiği cevap şöyle:

“ Sandık sonuçlarının bilgisayara aktarılmasında, YSK’nun 1800 taşra personelinin yanı sıra kamu kuruluşlarında çalışan 200 memurun görev yaptığı, SEÇSIS projesinde kullanılan donanımı temin eden, yazılımı gerçekleştiren firmaların elemanlarının, bilgilerin bilgisayara girişinde görev yapmadıkları, seçim gününde bilgisayar sistemlerinde çıkabilecek muhtemel sorunlara karşı YSK personeli ile birlikte YSK merkezinde nöbet tuttukları; firma elemanlarının sisteme giriş, veri tabanına ve uygulama sunucularına giriş şifrelerinin olmadığına…” ( M.Ali Şahin’in Önergeye cevabı)

Adalet Bakanı Şahin, yazılımı gerçekleştiren firmanın, seçimin hiçbir aşamasına karışmadığını, zaten ellerinde şifre olmadığını, sadece olası aksilikler için YSK merkezinde nöbet tuttuklarını söylüyor.

Havelsan CHP’ye brifing verdiğinde, keşke milletvekili Hüsnü Çöllü’yü de çağırsalardı. CHP genel merkezinin, böylesine önemli bir konuda, önergelerine verilen cevaptan bihaber olduğu anlaşılıyor.

Son durum nedir? Yazılımı yapan şirket seçimin herhangi sürecinde rol adı mı sorusuna, iktidarın verdiği cevap “hayır.”

Şimdi Havelsan’ın verdiği brifinge dönelim

* * *

YSK Giremediği Alanın Denetimini, Nasıl Yaptı?

Havelsan’ın CHP Genel merkezinde verdiği brifingi, Yalçın Bayer’e gönderdiği satırlarda Algan Hacaloğlu nasıl anlatıyordu?

“Havelsan Genel Müdürü (Prof. Tolga Yarman ve Prof. Sıddık Yarman'ın kardeşi) ile teknik ekibi, CHP Genel Merkezi'nde yapılan (Onur Öymen, ben, Osman Coşkunoğlu, Nesrin Baytok ve Tacidar Seyhan ile bazı uzmanların katıldığı) toplantıda bizlere aşağıda özetlemiş olduğum bilgileri verdiler.

“1- Havelsan (bir ortağı ile beraber) Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ile imzalamış olduğu sözleşme çerçevesinde (geçen genel seçim ve devam etmekte olan dönem itibariyle) ilçe seçim kurullarından çıkan ilçe seçim kurulu çerçevesindeki toplulaştırılmış seçim sonucu verilerini Ankara merkezlerine aktararak Türkiye seçim bölgeleri bazında ve genel olarak toplulaştırmakta ve YSK'ya aktarmaktadır.

2- Bu süreçte iletişim Telekom hatları üzerinden, özel kodlanmış/özel kriptolu elektronik/bilgi işlem ortamında gerçekleştirilmektedir.

3- Havelsan sorumluluğu altında olan ‘aktarma, değerlendirme ve sonuçları toplulaştırma' süreci tümüyle, her noktasında, her türlü dış müdahale ve erişime kapalıdır. YSK ile Havelsan sorumluluk alanı arasında her türlü dışarıdan geçişe kapalı ‘sanal duvar' vardır. YSK hiçbir şekilde bu alana girememektedir. Diğer deyimle, 2007'den günümüze, çok kez gazete haberlerine konu olan ‘yurtiçi veya yurtdışı' kaynakların (Sun Systems'in yazılım programları üzerinden erişim iddiaları da dahil) seçim sonuçlarına müdahale ve değiştirmeleri söz konusu değildir. Havelsan'ın sorumlu alanına (ilçe birleştirme tutanağı hazırlanması sonrasından toplulaştırılan sonuçların YSK aktarmasına kadar tüm alana) kimse girmemiştir. Girebilmesi de mümkün değildir. (Hürriyet – 8 Nisan 2010)

* * *

Olup biten yukarıda yazıyor.

Adalet Bakanı, firma aksaklıklar için nöbette idi derken, Havelsan, YSK ile birlikte seçimin içinde olduğunu açıklıyor.

Ayrıca Havelsan’ın, YSK’dan bile seçimi koruduğu anlamına gelen satırlar mevcut. ”YSK hiçbir şekilde bu alana girememektedir.”

Bu nedir şimdi? Adalet Bakanı Şahin, “firmada şifre yok” diyordu. Şifre kimde yok dersiniz?

Söz burada bitiyor.

* * *
Açıklama: Havelsan A.Ş. nin seçimi yorumlayıp, sonucunu tespit edip, YSK’ya gönderdiği anlaşılıyor. Hangi yetki ile? Adalet Bakanı niçin firma karışmadı diyor? “SEÇSIS Ne Kadar Güvenli?” Sorusuna cevap arıyorken, neler çıktı işin içinden.

13.04.2010 - Odatv.com

Son Yazılar