mahirlerin_olum_yil_donumunde_kamil_dede225

Mahirlerin ölüm yıl dönümünde Kamil Dede Ertuğrul Kürkçü'yü anlattı!

Sivas TGB, 30 Mart katliamının 41. yıl dönümünde THKP-C önderlerinden Mahir Çayan'ın arkadaşı Kamil Dede ile "Gençlik Hareketinin Dünü, Bugünü, Yarını" üzerine sohbet etti.

68 gençlik hareketinin doğru ve yanlışlarının ele alındığı söyleşide gündeme ilişkin de fikirlerini belirten Kamil Dede,

" O dönemki gençlik hareketinin iki dönemini ayırt etmek gerekir. 68 ile 71 çizgileri çok farklıdır. 68-71 arasındaki dönemde biz devrimci gençlerin kitleyle yani halkla bağları çok kuvvetliydi. Dikkat ettiyseniz başarılı eylemlerimizin tamamına yakını bu dönemde gerçekleşiyor. İşçiyle, köylüyle iç içe geçen bir dönem. Taleplerimize ulaştığımız, kitlesel eylemler gerçekleştirdiğimiz bir dönem. 71 sonrasındaki çizgimiz ise, genel olarak o dönemdeki bütün oluşumları kastediyorum, hem nesnel koşulların hem de bizim deneyimsizliğimizin ve heyecanımızın etkisiyle kitle çizgisinden kopuşun gerçekleştiği dönem. Sizler bizden daha şanslısınız. Arkanızda büyük bir deneyim var. Ne yapılması gerektiğini de ne yapılmaması gerektiğini de öğrenebileceğiniz bir gençlik hareketi deneyimi var. Nitekim 68'deki çizgimizi izliyorsunuz ve başarılısınız. Halkın geniş kitlelerinin sizleri bağrına basması tesadüf değil."

Ertuğrul Kürkçü ile ilgili gelen bir soruya ise,

"O zaman ajan değildi. Ancak açın bakın verdiği ifadelere teslim olmuştur. 'Bütün yaptıklarımdan pişmanım, yanlış yaptık' dedi verdiği ifadelerde. Bütün sorgularda hem de. Ben uydurmuyorum bunları açın bakın tutanaklara. Yani mücadeleyi hiçe saydı ve avuca geldi. Bizim bütün arkadaşlarımız, THKO'dan, THKP-C'den, TİİKP'den mahkemelerde hakim sınıfları yargıladılar. Mahir, Deniz, Doğu Perinçek ve diğer arkadaşlarımız bakın bunlara aslan gibidirler. Sehpalarına tekmeyi kendileri vuracak kadar yiğittirler. Doğu Perinçek hala direniyor, teslim olmuyor. Şimdi Silivri'de. Ama Kürkçü itiraf etti. 'Ben yanlış yaptım' dedi. Hani Abdullah Öcalan diyor ya şimdi 'Beni en iyi Ertuğrul anlar, aynı çizgideyiz' diye. Öcalan ne yapmıştı yakalanınca? 'Hem de kameralar karşısında. 'Devletimin emrindeyim, benim annem de Türk'tür' demişti ya, hatırlayalım. O da itirafçıdır. Ondan diyor beni Ertuğrul anlar. Bizim hiç bir arkadaşımız Avrupa'dan paralar alarak yaşamadı. Emperyalizmin oyuncağı olmadı."

Bugün gençliğin en doğru siyasi tutumu alan örgütünün TGB olduğunu sık sık vurgulayan Dede,

"Biz anti emperyalisttik. Haydut Amerikalıları denize döküyorduk. Bugün siz çuval geçiriyorsunuz. Biz elimizde Türk bayrağı, Atatürk resimleri Ankara'ya yürüyorduk. Siz 19 Mayıs'ta geçen yıl binlerce gençle yürüdünüz. Mahir'in yazılarını ve mahkeme ifadelerini okursanız Mustafa Kemal saygısını görürsünüz. Deniz'in ve diğer devrimci gençlerin de öyle. Emperyalizm çağında Mustafa Kemal'i bayrak yapmayanlar yanlış yaparlar " dedi.

Sivas TGB bürosunda yapılan sohbet 8 Nisan Silivri çağrısıyla sona erdi.

Ulusal Kanal - 30 Mart 2013

http://www.ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar