tasfiye_harbiyeye_uzandi_aydinlik12mart2013_225

Tasfiye Harbiye’ye Uzandı!

Askeri liseden gelenlere psikolojik baskı!

AKP iktidarıyla birlikte Türk Ordusu’na yönelik sinsi operasyon son olarak Harp Okulları’na kadar uzandı.

Harbiye’den çeşitli baskılar sonucu ayrılmak zorunda kalan Askeri Lise kökenli öğrenciler, yapılanları AYDINLIK’a anlattı

Harp Okullarına askeri liselerden gelen öğrencilerin okuldan ayrılmaya zorlandığı, normal okullardan gelen ve cemaate yakın öğrencilerin ise korunduğu ortaya çıktı.

Aydınlık’a konuşan okullarından ayrılmak zorunda kalan öğrenciler, gelecekte Türk Ordusunu yönetecek kadroların daha okulda tasfiye edilmeye başlandığını belirtiyor.

Harp Okullarından ayrılarak üniversitelere yatay geçiş yapan öğrenciler, Harp Okullarında son yıllarda garip olaylar yaşandığını kaydederek şu bilgileri verdiler:

*** *** ***
Askeri Liselerden gelenlere istifa baskısı!

Okullarda askeri ve normal liselerden gelen iki tip öğrenci var. Askeri liselerden gelenler doğrudan Harp Okullarına devam ediyor. Askeri Liselerden gelen öğrenciler Atatürkçü olarak yetiştiriliyor ve Atatürk konusunda hassaslar. Bu yüzden son yıllarda Askeri Liselerden gelen öğrencilerin üzerine çok baskı yapılıyor. Okuldan kendi istekleriyle ayrılmaları için zorlanıyorlar. Öğrenciler kendi istekleriyle okullarından ayrılırlarsa üniversitelerin belli bölümlerine yatay geçiş yapabiliyorlar. Ama atılırlarsa bu olanakları ortadan kalkıyor. Bu nedenle Askeri Liselerden gelen öğrencilerin büyük bölümü Harp Okulu’ndan kendi istekleriyle ayrılmak durumunda kaldı. Ayrılanların oranı çok yüksek. Okuldan ayrılmaları halinde ödenecek tazminatların düşürülmesi de ayrılmaları kolaylaştırdı. Eskiden çok yüksek tazminat ödenirdi, şimdi bu rakam 30-40 milyara indi.

*** *** ***
Okuldan atmak için notlarla bile oynuyorlar!

En küçük hatalarında ağır cezalar veriliyor. Ailelerle görüştürülmüyor. Öğrencileri çağırıp kendi istekleriyle ayrılmalarını istiyorlar.

'Ayrılmazsan biz atacağız, hakların da yanacak' diye tehdit ediyorlar. Okuldan atmak için notlarla bile oynanıyor.

Bazı arkadaşlar yazılıdan tam not alıyor, ama testte tam tersi oluyor.

Testlerde kurşun kalemle yapılan işaretlemeler silinip yanlış şık işaretleniyor.

Bazı öğrenciler bu durumu gidermek ve gerçek yanıtları silinmesin diye formüller aradı. Tükenmez kalem artı kurşun kalem, başka yöntemler denedi.

Bunu da engellediler. Kurşun kalem dışında her şeyi yasakladılar. Göz kalemi formülü bile düşünüldü.

*** *** ***
Cemaatcilere ayrıcalık!

Okulda belli kişilerin kollandığı açıkça görülüyor. Bunların çoğu askerliğin gerektirdiği koşullara uygun bile değil.

Ne kiloları, ne bilgi birikimleri, ne kapasiteleri müsait değil. Ama bu kişilere özel muamele yapılıyor.

Bazı komutanlar bu konuda çok pervasız. Cemaatçi olduklarını saklamıyorlar.

Cemaatten ayrılmak isteyenlere de baskı yapılıyor, tehdit ediliyor. Örneğin cemaatten kopmak isteyen bir havacı öğrenciyi takım komutanı tehdit etti.

"Biz geçmişte sana çok baktık, bunun bedeli var" dediğini herkes biliyor.

*** *** ***
Yurt dışı geziler!

Öğrenciler gruplar halinde başta ABD olmak üzere çeşitli ülkelere götürülüyor. Bu gezilere gideceklerin seçilmesinde hangi kriterin uygulandığı belli değil. Seçilenlerin büyük çoğunluğu sivil liselerden gelenlerden oluşuyor. ABD'ye götürülenler nedense oralarda nerelere gittiklerini pek söylemiyorlar.

*** *** ***
Kızlara yeni uygulama!

Eskiden denize bayan-erkek beraber girerdi. Şimdi bayan ve erkekler ayrı ayrı girer oldu. Kızların denize girme kıyafetleri bellidir. Şimdi mayonun üzerine haşema gibi bir şort da giyiyorlar. Okul dışına çıkar çıkmaz türban takan kız öğrenciler var. Bu kişilere özel ilgi gösteriliyor.

*** *** ***
Okulun en zekileri, en Atatürkçüleri ayrılmak zorunda kaldı!

Askeri Liselerde öğrenciler çok iyi yetişir. Başarılı olamayacaklar elenir. Harp Okullarında en başarılı öğrenciler şu anda okuldan ayrılmak zorunda bırakıldı. Bunların ortak özelliği de tam anlamıyla Atatürk'ü anlamaları ve Atatürkçü olmaları.

Türk ordusunda sadece generallerin, üst düzey subayların tasfiyesi yok.

Gelecekte Türk Ordusunu yönetecek kadrolar daha okulda tasfiye edilmeye başlandı.

*** *** ***
Işık Evlerinde öğrenciler askeri okullara yönlendirildi!

Aydınlık, aylar önce Fethullah Gülen cemaatinin "Işık Evleri”nde kalan öğrencilerin askeri okullara yönlendirildiğini açıklamıştı. Öte yandan AKP Hükümeti'nin, Harp Okulları'na İmam Hatip Lisesi mezunlarının da girmesinin önünün açmak için mevzuat değişikliği yaptığı öğrenilmişti. Mevzuatla ilgili çalışma yapıldığını AKP Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş açıklamıştı.

Aydınlık - 12 Mart 2013

Son Yazılar