iste_cumhuriyet_kadini_panzere_karsi_turk_bayragi_29ekim2012_225

8 Mart nasıl anılacak?

Geçen yıl bir mağazanın vitrininde “Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun” yazısını gördüğümde, hah bir bu eksikti, anneler günü, sevgililer gününden sonra  sistem için tüketilecek bir gün daha, dedim.

1977 yılında, Birleşmiş Milletler, 8 Mart’ı “Dünya Kadınlar Günü” olarak tanımlayarak uluslararası gün olarak ilan ettiğinde, grevde yanarak ölen emekçi kadınların anısına hiç yer vermemiş !

Oysa 8 Mart, dünya emekçi kadınlarının canları pahasına verdiği onurlu mücadelenin yıldönümüdür.

8 Mart 1857 tarihinde, ABD-New York’ta bir tekstil fabrikasında 40.000 dokuma işçisi, çalışma koşullarının düzeltilmesi için greve gitmiş, polisin saldırısı ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi ile çıkan yangında 129 kadın işçi hayatını kaybetmiştir.

26-27 Ağustos 1910 tarihinde 2.Enternasyonalde, Alman Sosyal Demokrat Clara Zetkin’in önerisiyle ölen emekçi kadınların anısına her yıl ilkbahar da yapılan günü belirlenmemiş anma, 8 Mart olarak 1921 de Moskova da yapılan 3.Enternasyonalde saptanmış ve aynı tarihte yani 1921 de, Türkiye’de de Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlamıştır.

*** *** ***
Bu yılda yine sistemin kakafonisi içinde, 8 Mart’ı salt kadın erkek cinsiyet eşitsizliğine indirgeyip, soyut kadın hakları bağlamında dillendiren aymazlar mı istersiniz?

Kadınlar anadır, analar kutsaldır deyip kadını illa eve ve analık kalıbına hapsetmek isteyenler mi istersiniz ?

Ortaçağ karanlığına hapsedilen, ağaya, şıha, şeyhe, aşiret reisine köle cariye edilen kadınlar üzerinde, etnik ırkçı siyasetleri ile tepinen hanımağa kadınların ayrımcı bölücü çığırtkanlığını mı istersiniz?

Var olan kadın vekillerin kimin vekili olduğunu sorgulamadan, kaç kadın vekil var, ne kadar olmalı, kota vb.gibi hesaplarla kadına sayısal değer biçenler mi istersiniz ?

Hepsini görmeniz mümkündür, bu 8 Mart’ta da .

Yine emekçi kadınların mücadelesi gözlerden kaçırılacak,

Kadınların eşitlik ve haklarının ancak bağımsız, özgür, emperyalizmin boyunduruğu altında olmayan, gerçekten demokratik bir ülkede mümkün olduğu gerçeğinin üstü örtülmeye çalışılacak.

*** *** ***
Ülkemizde kadınlar, Atatürk ve Cumhuriyet Devrimi sayesinde  kazandığı tüm haklarını birer birer kaybederken,

ABD nin BOP Eşbaşkanı olduğunu ve bu görevi yaptığını söyleyen Başbakanın iktidarında, milletimiz ve ülkemiz ABD çıkarları uğruna; bölünme ile iç savaş, komşularımıza karşı yürütülen politikalar nedeniyle dış savaş tehdidi altında iken.

Evlatlarımız, Mehmetçiğimiz ABD çıkarları uğruna savaşa sürülmek istenirken.

Yugoslavya da gördüğümüz gibi ülkelerin bölünmesinde yani iç savaşta, Irak’ta, Afganistan’da gördüğümüz gibi işgal altında, en büyük zulmü, baskıyı kadınlar yaşamakta iken.

Ülkemizi bölmek, birliğimizi, dirliğimiz bozmak, anayasadan Atatürk’ün Türk Milleti tanımını çıkarmak için, iktidarı ve muhalefeti el birliği ile “Öcalan’la oturdukları masada” bölünmenin “yasal” dayanağını hazırlarken.

Vatan toprakları, Cumhuriyetin birikimi fabrikaları-KİT leri satılan, ordusu tertiplerle esir alınan, Nato üsleri ve patriotlar ile yabancı askerler yerleştirilerek içerden kuşatılan bir ülkede, kadınlar en başta onurlu yaşam hakkını kaybederler.

Vatan namustur, vatan satılamaz, vatan yabancı askerlerin çizmesine  çiğnetilemez, demeden hiçbir kadının hakkından söz edilemez.

Emperyalizm  tarafından iktidar mevzilerinden kuşatılan ülkemizde 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü ancak, emperyalizme karşı mücadele günü olarak anılabilir.

Emperyalizme karşı vatan savunması veren kadınlara,

Vatan için evladını şehit veren kadınlara,

Grevlerde direnen,kadınlara ,

Topraklarını kaybetmemek için 2B ye karşı mücadele eden kadınlara,

Selam olsun, 8 Mart’ları kutlu olsun.

Ayşe MERAL - 07 Mart 2013
http://www.ulusalbakis.com/

Son Yazılar