hugo_chavez_kaybettik225

Yoldaş, büyük devrimci Hugo Chavez hayatını kaybetti...

Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro, Devlet Başkanı Hugo Chavez’in hayatını kaybettiğini duyurdu.

Devrimci lider Venezuela Devlet Başkanı 58 yaşındaki Hugo Chavez hayatını kaybetti. Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro'nun yaptığı açıklamaya göre Chavez, kanser mücadelesine yenik düşerek hayata gözlerini yumdu. Chavez'in ölümü tüm Venezuela halkını derin bir yasa boğdu.

Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ikinci kez yakalandığı kansere bu sefer yenik düştü.

Chavez'in durumunun kötüye gittiği açıklamalarının ardından tüm gözler Devlet Başkanı'na çevrilmişti. Ancak Chavez'den olumlu haber gelmedi. Devlet Başkan Yardımcısı, Chavez'in öldüğünü duyurdu.

Geçtiğimiz aylarda üçüncü kez devlet başkanı seçilen Chavez, hastalığı nedeniyle ocak ayında yapılması planlanan yemin törenine de katılamamıştı.

***********************************
Hugo Chavez'in ölümü sonrasında yapılan İlk resmi açıklama!

Venezuella Devlet Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro, Devlet Başkanı Hugo Chavez’in dün (Salı) öğleden sonra 4:25'te vefat ettiğini açıkladı.

Salı günü akşamı basının karşısına yanında siyasi ve askeri liderle çıkarak bir basın toplantısı düzenleyen Devlet Başkan Yardımcısı Nicolas Maduro,

“58 yaşındaki devlet başkanımız Chavez’in, bugün çok sıkıntılı geçen bir solunum yolu enfeksiyonu kaptığını ve çok zorlu saatlere girildiğini” söyledi.

Maduro yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Chavez 2 yıldır çok zorlu geçen bir hastalıkla mücadeleden sonra vefat etmiştir. 2011’de ilk kanser tanısı koyulduktan sonra bunun Venezuella düşmanlarının bir oyunu olduğunu söylemiştim. Bilimsel bir komite bunun üzerinde araştırma yapıp bunun bir düşman saldırısı olup olmadığını gösterecektir. Şimdi tüm ulusumuz gözyaşlarını tutsun ve liderimizin ölümü sonrasında daha da birleşsin.”

Ordudan da açıklama geldi :

“Ordumuz egemenliğimizi, bütünlüğümüzü ve güvenliğimizi sağlamaya devam edecektir. Başkan Yardımcısı Maduro’ya ve parlementoya sadık kalacağımızı ilan ediyoruz. Tüm halkımız soğuk kanlılığını korumalıdır. “


Arjantin devlet başkanı Cristina Fernandez de Kirchner de Chavez’in ölümü sonrasında tüm programlarını iptal ettiğini açıkladı.

Ulusal Kanal - 06 Mart 2013

http://www.ulusalkanal.com.tr/

***********************************
Venezuela lideri Hugo Chavez'in ölümünün ardından İran'da ulusal yas ilan edildi!

Venezuela lideri Hugo Chavez'in ölümü nedeniyle taziye mesajı yayınlayan İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, sosyalist liderin ölümünün şüpheli olduğunu savundu. Ahmedinejad başkanlığında bugün toplanan bakanlar kurulunda ise Chavez’e saygı olarak ülkede bir gün ulusal yas ilan edilmesine karar verildi.

Ahmedinejad kaleme aldığı taziye mesajında, “Özgürlük ve adalet soyundan olan büyük bir insanın ruhu göklere uçtu ve yokluğuyla dünyayı yasa boğdu. Venezuela, cesur oğlunu ve dünya devrimci ve zeki bir lideri kaybetti. Chavez, milletlerin bağımsızlık ve adalet için çaba sarf ettiği sürece diridir. Özgürlük istemi ölmediği sürece o da ölmeyecek ”diye yazdı.

*** *** ***
Morales : 'O hep yanımızda olacak'

Venezuela'nın sosyalist lideri Hugo Chavez'in hayatını kaybetmesinin ardından açıklama yapan Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, “mücadelemize destek olmak için Chavez hep yanımızda olacak” dedi.

Sosyalist liderin hayatını kaybetmesinin ardından Başkanlık Sarayından ulusa seslenen Devlet Başkanı Evo Morales, Bolivya halkı adına başsağlığı mesajlarını iletirken, “Chavez her zamankinden daha fazla hayatta” diye konuştu.

Başkan Yardımcısı Alvaro Garcia ve bazı kabine üyeleri ile halkın karşısına çıkan Morales buruk bir ses tonu ile yaptığı konuşmasında, “Kardeş Chavez'in ölümü ile hepimiz yıkılmış durumdayız. Chavez, duyarlı bir kardeş, dost bir devrimci, aynı Simon Bolivar'ın yaptığı gibi, büyük vatanı için savaşan bir Latin Amerikalıydı” ifadelerini kullandı.

“O bütün hayatını Venezuela halkının, Latin Amerika halklarının ve dünyadaki bütün antiemperyalist savaşçıların özgürleşmesine adadı” diyen Bolivya Başkanı, “Ölümü canımızı yaktı ama, ona eşlik eden halklar güçlü, cesur ve daha fazla birlik olmalı, çünkü bu özgürleşme süreci sadece Venezuela halkının değil ve bütün Latin Amerika halkları bunu devam ettirmeli" diye konuştu.

Morales, “Bunca yıllık boyun eğdirme, baskı ve yağmanın ardından, Chavez mücadelemize destek olmak için hep yanımızda olacak” derken, sözlerine, “Kendi özgürlüğü, onuru için mücadele eden ve eşitlik çalışan halklar acı çektiğinde, oligarşiler kesinlikle bundan mutluluk duyuyor” diye devam etti.

Bolivya Devlet Başkanı, Chavez'e verilecek en iyi hediyenin birlik olmak ve bütün dünya halklarının eşitliği için mücadele etmek olduğunu söyledi.

*** *** ***
Küba Chávez'in anısına ulusal yas ilan etti!

Venezuela lideri Chavez'in hayatının kaybetmesinin ardından Küba'da ulusal yas ilan edildi.

Prensa Latina'nın Türkçe yayın yapan sitesi, Küba Devlet Konseyi'nin hayatını kaybeden Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez anısına ülkede ulusal yas ilan ettiğini duyurdu.

Küba Devlet Konseyi tarafından yapılan resmi açıklama:

Bolivarcı Venezuela Devlet Başkanı Yoldaşımız Hugo Rafael Chávez Frias'ın ölümünü üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Küba Cumhuriyeti Devlet Konseyi olarak aşağıdaki konuları ilan ederiz:

Bir: 6 Mart günü sabah 06:00 - gece 24:00 arasında resmi yas ilan edilmiştir.

İki: 8 Mart günü ise ulusal yas ilan edilmiştir

Resmi yas gününde ulusal bayrağımız kamu kurum ve ordu birliklerinde gönderde yarıya indirilecektir.

Ulusal yas gününde tüm kamusal etkinlik ve festivaller iptal edilmiştir.

*** *** ***
Küba Dostluk Derneği'nden Chavez için açıklama!

José Marti Küba Dostluk Derneği, Venezuela lideri Hugo Chavez'in ölümü üzerine bir açıklama yayımladı.

José Marti Küba Dostluk Derneği'nin Chavez'in ölümü üzerine yaptığı açıklama:

“Yaşam için ölenlere ölü denmez”, Chávez yaşıyor!

Venezuela halkının ve dünya halklarının yiğit evladı Hugo Chávez dün hayata gözlerini yumdu.

Ülkesinin kaderini başta kahraman Küba halkı olmak üzere dünyanın tüm halklarının emperyalizme karşı eşitlik, özgürlük ve barış mücadelesiyle birleştiren Chávez’i saygıyla anıyor ve Bolivarcı Venezuela Cumhuriyeti Başkan Yardımcısı Nicolás Maduro’nun sözlerini tekrar ediyoruz:

“Kumandan Chávez, nerede olursanız olun, savunduğunuz ve sevdiğiniz bu halk adına teşekkürler, binlerce kez teşekkürler; ki siz o halk için asla ölmediniz. … Sizin bayrağınız, tüm halkla birlikte ve onun desteğiyle şeref ve asaletle taşınacaktır.”

Chávez’in ölümünü kanlı müdahalelerin vesilesi haline getirmek için girişimlerde bulunacak olan emperyalizme karşı kardeş Venezuela halkının yanında olduğumuzu ilan ediyor, ülkemizin tüm ilerici ve yurtseverlerini onun mirasına, büyük insanlık kavgasına sahip çıkmaya davet ediyoruz.

HabersoL - 06 Mart 2013

Son Yazılar