milli_anayasa_forumu_marmaris03mart2013_225

Milli Anayasa Forumu Marmaris’te Toplandı!

TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk, T.C. Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Yekta Güngör Özden ve İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu’nun çağrısı üzerine

24 Aralık 2011 tarihinde kuruluşu ilan edilen Milli anaysa Forumu’nun 127. Toplantısı dün 03 Mart 2013 (dün) Marmaris’te yapıldı.

Foruma katılan konuşmacılar mecliste dört partinin katılımı ile hazırlanmakta olan anayasanın aslında AKP BDP PKK anayasası olduğunu ve bu anaysanın Amerika’nın dayatması ile yapıldığını idia ederek, CHP ve MHP’nin de bu bölücü anayasaya ortak olduklarını söylediler.

Son konuşmacı olarak kürsüye gelen CHP muğla milletvekili Ömer Süha Aldan ise konuşması sırasında dinleyicilerden CHP’nin neden anayasa komisyonundan kalkmadığı şeklinde tepkiler alması üzerine konuşmasını kısa kesmek zorunda kaldı.

Oldukça kalabalık bir dinleyici grubunun salonu hıncahınç doldurduğu toplantıya konuşmacı olarak; TBMM eski başkanlarından Hüzamettin Cindoruk, CHP eski milletvekili Şahin Mengü, CHP Muğla milletvekili Ömer Süha Aldan, USMER İsranbul Başkanı Haluk Dural ve Emekli Amiral Türker Ertürk katıldı.

Demokratik kitle örgütlerinin yönetici ve üyelerinin büyük ilgi gösterdiği ve yaklaşık 500 kişinin katıldığı toplantıya;

Marmaris Belediye Başkan yardımcısı Halil Gökovalı,
Marmaris Belediye Başkan Vekili Zehra Yüzak,
Beldibi Belediye Başkanı İdris İspirli,
Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin Yılmaz,
TESUD Marmaris şube başkanı Ali İhsan kadayıfçı, TEMAD Marmaris şube başkanı İzzet Karaağaç,
İşçi Partisi Muğla il başkanı Ertan Yıldırım,
CHP Marmaris İlçe başkanı Candan Yürekli,
İşçi Partisi Marmaris İlçe başkanı Hüseyin Erikli,
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Marmaris şube başkanı İsmetullah Aydındağ,
ADD Marmaris şube başkan yardımcısı Turan Sandıkçı,
TGB Muğla il yöneticisi Ersin Eroğlu,
DP Marmaris eski ilçe başkanı Mustafa Balcı.
Yurt partisi İzmir eski il başkanı Emel Işık Üregil,
HEPAR Marmaris ilçe başkanı Tolga Yavuzer,
Marmaris Kent Konseyi Kadın Meclisi başkanı Kadriye Madran,
Marmaris TV Genel Yayın Yönetmeni Gökmen Ulu,
Tüketici hakları derneği Marmaris şube başkanı Mehmet Hasbioğlu katıldı.

Cindoruk; “Siyasi iktidar Cumhuriyete karşı”


TBMM eski başkanı Hüsamettin Cindoruk’un yönettiği forumda, açılış konuşmasını yapan Cindoruk; “Bu Cumhuriyet bu güne kadar bizi getirdi. Bu Cumhuriyetle büyük bir sıkıntı ya da olay yaşamadık. Demokrasi ile ilgili yanlış kararlar alan, meclisleri kapatan, özgürlüklerimizi kısıtlayan darbeler döneminde bile Türkiye Cumhuriyeti yaşadı. Sıkıntı şu; bir siyasi iktidar var Cumhuriyete karşı, bunu söylüyor. Cumhuriyetle kavgası var, itilafı var. Cumhuriyetin yerine ne koyacak? Gün geliyor başkanlık sistemini gündeme getiriyor, gün geliyor dinsel bir devletten söz ediyor. Türkiye’yi adım adım dolaşarak halkımızı aydınlatmaya çalışıyoruz. Türkiye bir anaysa değişikliği sonrası bir rejim değişikliği ile karşı karşıya kalabilir” dedi.

Mengü;”Başbakan’ın konuşması tipik Göbels mantığıdır”

Daha sonra kürsüye gelen CHP eski milletvekillerinden Şahin Mengü’de ünlü düşünür Cicero’nun bir sözünü hatırlatarak,” düşmanını tanırsın fakat haini tanıyamazsın, hainlik insanın içindedir. İşte hainliğin bu kadar bol olduğu bir dönemden geçiyoruz. Biz ulusalcılar uzun zamandır, anayasa görüşmelerinin mecliste değil, Kandil’de, İmralı’da, Oslo’da kotarıldığını söylüyoruz. Bunu söylediğimiz zaman da bize yakın olması gerekenler tarafından sert bir şekilde eleştiriliyoruz” dedi. İmralı tutanaklarının yayınlanmasını bir gazetecilik başarısı olarak değerlendiren Mengü; “Böylece anayasanın İmralı’da kotarıldığını hep beraber gördük. Zaten başbakanın çıldırmasının nedeni de o. Dün başbakanı dinlerken tüylerim diken diken oldu. Göbels’de bir konuşma yapsa aynı böyle bir konuşma yapar. Tipik bir basit Göbels mantığı.

“AKP ve Erdoğan Amerika’nın gangsterleridir”

Üçüncü konuşması Türker Ertürk ise sık sık alkışlarla kesilen konuşmasında, CHP milletvekilleri Nihat Matkap ve Hüseyin Aygün’e yüklendi. Türkiye’nin bir ortaçağ karanlığına doğru gittiğini söyleyen Ertürk bundan en çok kadınların zarar göreceğinin altını çizdi. Ertürk; “AKP iktidarı kadınlara düşmandır, AKP’nin sevdiği kadın tipi, mutfağında aşçılık yapan, çocuğuna bakan, hizmetçilik ve iyi bir kuluçka makinalığı yapan kadın tipidir. Toplumsal sorumluluk içinde olan vatanı için emek sarfeden kadınımıza düşmandır bunlar. Biz kadınlarımızı, başta taç olarak görmek değil, bizatihi baş olmasını istiyoruz.

3 yıl önce terörist ile pazarlık yapmanın şerefsizlik olduğunu söyleyen Bülent Arınç’ın bu gün, 4-5 yıldır Öcalan ve Kandil ile pazarlık yaptığını söylediğini anımsatan Ertürk; “Bu nasıl bir kepazeliktir? Bu nasıl bir söylem ve eylem çelişkisidir?, böyle insanlar Batı’da siyaset yapabilirler mi sanıyorsunuz? Bu tipte insanlar Batı’da alışveriş merkezlerine güvenlik görevlisi bile olamazlar” dedi. Harward ve kadir Has Üniversitesinde dersler veren Amerikalı asker kökenli bir profesörün AKP ve Erdoğan için “bunlar CIA’nın yaratıklarıdır” dediğini iddia eden Ertürk, aynı profesörün bununla da yetinmeyip “AKP ve Erdoğan Amerika’nın gangsterleri” olduğunu söylediğini iddia etti.

Dural; “Amerika’nın bölgedeki planları Türk Ordusu bozmuştur”

Yeni anayasanın temel gerekçesinin Türkiye’den bir toprak talebi olduğunu söyleyen USMER İstanbul başkanı Haluk Dural ise konuşmasında “Amerika’nın geliştirmiş olduğu Büyük Ortadoğu Projesi haritasını hatırlayalım. Harita bir varsayım, derin bir stratejik analiz üzerine inşa edilmiştir. Bizim dış işleri bakanımızın Stratejik Sığlık kitabında dediği gibi değildir olay. Amerika’nın 21. Yüzyıl rüyasının yani dünya imparatorluğunun gerçekleşmesi için kendisine stratejik rakip gördüğü ülkelerin Rusya haricinde hepsinin, yani, Çin, Hindistan, Almanya ve Fransa’nın Ortadoğu ve Hazar denizinden çıkacak olan petrol ve doğal gaza ihtiyaçları olduğu tespiti üzerine bina edilmiştir. Amerika demektedir ki; “bu ülkelerin bölgeden ithal edeceği petrol ve doğal gaz vanasının üzerine ben otururursam onların gelişmelerini geciktirir rakip olmalarını engellerim”. Strateji bunun üzerine kuruludur.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın engellemeleri sonucu Karadeniz’den Kafkaslar üzerinden Hazar’a ulaşamayan Amerika’nın Akdeniz’den Hazar’a açılan bir enerji koridoru açma kararı aldığını söyleyen Dural; “Bu koridor boru hatlarının geçeceği bir yer değil, askeri açıdan savunulabilecek bir toprak parçasıdır koridor. Bu koridorun açılabilmesi için birinci operasyon Kuzey Irak’ta bir Barzanistan inşasıdır. Bu operasyonun 1 numaralı hedefi ise Türkiye’dir. Çünkü bu koridorun açılmasının önünde en büyük engel Türkiye Cumhuriyeti devletinin üniter ve milli yapısı ve güçlü Türk Silahlı Kuvvetleridir. Amerika bilmektedir ki bu koridoru açmak için Suriye’yi tarumar etmek yetmeyecektir. Onan sonra Türkiye ile savaşması gerekir. Bu savaşın galibi bellidir. Bin senedir bu topraklarda bu topraklarda hür yaşayan Türkiye Cumhuriyeti burada muzaffer olacaktır” dedi.

CHP Milletvekiline tepki!

Son olarak söz alan CHP Muğla milletvekili Ömer Süha Aldan ise meclisteki anayasa komisyonundan bulunmalarının gerekçelerini anlatırken, salondan CHP’nin bu komisyonda neden var olduğu şeklinde tepkiler alması üzerine konuşmasını kısa kesmek zorunda kaldı.

İlhan BARLAS - 04 Mart 2013 - Ulusal Bakış
http://ulusalbakis.com/

**************************************************************************
Milli Anayasa Forumu Marmaris'ten İmralı'ya kadar uzandı!

Geçtiğimiz haftalarda Marmaris’te yapılacağı duyurulan Milli Anayasa Forumu dün ilçede yoğun bir katılımla gerçekleşti. Eski Meclis Başkanı Cindoruk’un yönetimiyle yapılan foruma ilgi oldukça büyüktü. Cindoruk, Marmaris’ten mevcut iktidarı eleştirdi.

Yeni yapılan anayasaya karşı “Atatürk’te Birleştik” sloganıyla yola çıkan Milli Anayasa Forumu’nun bu sefer ki durağı Marmaris oldu. 127.toplantısını Marmaris’te gerçekleştiren Forumun konuşmacıları ise oldukça dikkat çeken isimlerdi. Eski Meclis Başkanı Hüsamettin Cindoruk, Profesör Doktor Haluk Dural, Emekli Tuğamiral Türker Ertürk, Cumhuriyet Halk Partisi Eski Milletvekili Şahin Mengü ve Cumhuriyet Halk Partisi Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan. Siteler’de bulunan bir otelde gerçekleştirilen foruma sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile bazı kurum ve kuruluşların başkanları da ilgi gösterdi.

Forumdaki ilk konuşmacı forumu yöneten Eski Meclis Başkanı Hüsamettin Cindoruk oldu. Konuşması sık sık alkışlarla kesilen Cindoruk sözlerine “Türkiye’de tek bir önder vardır, O da Atatürk’tür” diyerek başladı. Daha sonra konuşmasında hem yeni düzenlenen anayasaya hem de mevcut iktidara sert eleştiriler getiren deneyimli siyasetçi ve hukukçu Hüsamettin Cindoruk,Türkiye’nin 4 tarafı denizlerle çevrili ve 8 ülkeye komşuluk eden bir devlet olduğunu hatırlatarak,ülkenin birçok tarihi sürece tanıklık ettiğini, cihan savaşlarına girdiğini belirtti ve yaşanan köklü değişiklikler karşısında Türkiye’nin dimdik ayakta kalmasını bir başarı örneği olarak gösterdi.

"Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni bir devlet projesine ihtiyacı yok" diyen Cindoruk, "Anayasa değişir benim Meclis Başkanlığım dönemimde de değişti fakat değişmeyecek tek şey vardır o da rejimdir" dedi.

Konuşmasını mevcut iktidara yönelik sürdürdüğü eleştirilerle devam ettiren Cindoruk, siyasi iktidarın Cumhuriyetle kavgası olduğunu savundu. Başkanlık ve yarı başkanlık rejimlerinin propagandasının yapıldığını öne süren eski meclis başkanı, hükümetin önemli konularda yaptığı değişikliklere de dikkat çekerek  “Türkiye Cumhuriyeti aşırılıklarla karşılaşıyor” yorumunda bulundu.

Hükümetin İmralı ile yaptığı görüşmelere de değinen Hüsamettin Cindoruk,iktidar tarafından yapılan milliyetçi söylemlere de gönderme yaparak, "Türkiye kimseye ayrımcılık yapmadı, Türkiye hiçbir zaman ırkçı olmadı" şeklinde konuştu.Türkiye’nin savaşı veya barışı tercih ederen bir durumunun olmadığının altını çizen ve  "İmralı'yla görüşmeye gidenlerin gösterdiği tutumu kabul etmek mümkün değil" diyen Cindoruk, İmralı’da tutuklu bulunan Abdullah Öcalan’ın yakalandıktan sonra mahkemeye çıkarıldığında söylediği sözleri hatırlatarak “İmralı bir hapishane orada kesin hükmünü almış biri var, Türkiye’ye karşı işlediği suçları kabul edip, devletim için ne gerekiyorsa yapmaya hazırım dedi, şu an farklı bir tavır sergiliyor, o hapishane sendromu içinde bunu yapabilir,ama asıl ve yazık olan oraya, onun ayağına giden Türkiye Cumhuriyeti Devletidir, tutumudur, o tutumu kabul etmek mümkün değil” dedi.

Hükümeti, İmralı’ya göstediği hassasiyeti Alevilere göstermemekle eleştiren eski Meclis Başkanı  "her alanda gelin bütün hakları eşit paylaşalım" dedi. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan herkesin ırk ve köken ayrımı gözetmeden bir arada olması gerektiğini savunan Cindoruk, “birleştirmek için yola çıkanlar, ayrıştırmak yoluna sapmışlarsa gerçekten devlet tehlikededir, Cumhuriyeti çözmek için bundan büyük tehlike yoktur” dedi.

Son48Saat - 04 Mart 2013
http://www.son48saat.com/

Son Yazılar