“Abbas yolcudur yolcu”

CHP lideri Deniz Baykal partisinin grup toplantısında konuştu. CHP lideri, bugün Meclis’e sunulan Anayasa paketini eleştirerek “AKP niye bu telaş içinde. AKP’nin iktidarlık dönemi bitiyor. Abbas yolcudur yolcu” dedi.  CHP lideri Deniz Baykal, partisinin grup toplantısında Anayasa paketiyle ilgili eleştirilerini yineledi… Baykal’ın konuşmasından satır başları şöyle:

-Yargının bağımsız olması yerine, yargı siyasi otoriteden emri altına sokulmaya çalışılıyor. Hukuku, siyasetin emri altına almaya yönelik yeni bir zihniyet oluşturulmak isteniyor.

-Kimlerin tutuklanacağına, kimlerin yargılanacağına o karar verir. O sürgüne gönderir. Bunu da adalet kılıfı içinde yapar.

-Biz mütareke adaletini yaşadık. O bir dönemdi. Ama daha eskiye gidersek kendi tahimizde de görürüz. İslam tarihinde yargıya ilk müdehale Emeviler zamanında yapılmıştır. Emevilerde yargıyı kendi siyasi amaçları için kullanmaya çalışmışlardır. Mühalifler sindirilmiştir.

-Bu değişikliğin altında hangi hinoğlu hinliğin yattığını görmeyecekmiyiz.

-Anayasa Mahkemesine raportörler arasından üye seçimi de dikkat edilmesi gereken bir nokta.

-Anayasa Mahkemesi’ne Yargıtay 3 üye seçiyor. ‘Bizden olsun da hukukçu olmuş olmamış önemli değil’

-Hakimler seçim yapacağız diye Andoluda HSYK’ye seçilmek için kampanya yapmaya başlayacaklar.

-12 Eylül’de darbe yapanlar hükümet yetkisini kullanışlarında ‘hukuksuzluk aranamaz’ dediler. Geçmişten hesap sorulamaz diyorsun. Ama bir madde koymuşsun Anayasayı ihlalinden dolayı hesap sorulamayacağını aynen oraya yerleştiriyorsun.

- Bu demokratik, özgürlükçü Anayasanın kamuoyunda pek dikkat edilmeyen önemli bir noktası da budur.

-Mutabakatla bu iş yapılsa iyidir. Çifçiler, esnaf, bunu söylemiştir. Söylenenler haklıdır. Bu Anayasa değişikliğinin içinde köylü yoktur. Esnaf yoktur. Bunca talebi olan gerçek gündemin altında ezilen hiç bir unsur yoktur.

-Bu anayasa değişikliğinin içinde işçi, memur, işsiz yoktur. Kim vardır. AKP hükümeti vardır.

-AKP Anayasa değişikliğini kendisi için yapmıştır.

- Ermeni açılımı yaptık. Ermeni işgalleri sona erdi mi? Ermeniler ’soykırım’ iddiasından vazgeçtiler mi? Hiç birisi yok. Bu kadar gayret gösterdiniz. Bu da bir fiyasko.

-3. fiyasko Anayasa değişikliği fiyaskosudur.

-AKP niye bu telaş içinde. AKP’nin iktidarlık dönemi bitiyor. Abbas yolcudur yolcu.

-’Hukuku, beni yargılayacak olan mahkemeyi ben şimdiden oluşturayım’ telaşıdır bu. İşin gerçeği budur. Millette bunu görüyor.

-AKP bunu kendi çıkarı için yapıyor.

-HSYK, bütün önemli mahkemelerin nasıl oluşacağını belirleyecek.”

30 Mart 2010 - Cumhuriyet Haber Portalı

http://www.turkcelil.com/

Son Yazılar