ilkeryucel225

Anti-emperyalist olmak Atatürk devrimlerini savunmanın ön koşuludur!

Pazar söyleşilerimizin bu haftaki konuğu Türkiye Gençlik Birliği Genel Başkanı İlker Yücel.

Türkiye'nin en büyük gençlik örgütünün başkanı olan Yücel'le TGB'nin son dönemde gündeme damgasını vuran çuval eylemlerinden Silivri çıkarmasına, TGB'nin örgütlenme faaliyetlerinden Fatih Hilmioğlu'na destek eylemine ve gelecek dönem planlarına kadar birçok konuyu konuştuk.

*** *** ***
Şenol ÇARIK >>> Türkiye’nin en büyük gençlik örgütü TGB’nin genel başkanısınız, kamuoyu sizi eylemlerinizden tanıyor ama, biz yine de söyleşimize sizi biraz daha yakından tanıyarak başlayalım.

İlker YÜCEL >>> Karşıyakalıyım. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi mezunuyum. Şimdi Gazi Üniversitesi’nde Yakınçağ Tarihi üzerine yüksek lisans yapıyorum. Beşinci Mehmet Reşat, İttihat ve Terakki, Cumhuriyet dönemi süreci ve kadroları, gençlik hareketi tarihi üzerine çalışmalar yapıyorum. Atatürk’ün Bütün Eserleri çalışma grubunda bulunma fırsatım oldu. Kuruluş sürecinden itibaren TGB’de çalışıyorum. İki yıldır da Genel Başkanlık görevini sürdürüyorum.

Şenol ÇARIK >>> Hemen en güncel gelişmeyle başlamak istiyorum. 13 Aralık’ta Silivri kapısına on binlerce yurtsever dayanmıştı. 18 Şubat günü de yine Silivri için çağrıda bulunuyorsunuz. Bu sefer de büyük bir kalabalık bekliyor musunuz?

İlker YÜCEL >>> 13 Aralık Ergenekon davasında mütalaa günü olduğu için özel bir çalışma yürütmüştük. Şimdi ise okullarımızın kapalı olması ve duruşmanın özelliği dolayısıyla yaygın bir kampanya yürütemedik, ama yine de oradaki vatanseverlerin yalnız olmadığını göstermek için çok sayıda TGB yöneticisiyle birlikte Silivri’de olacağız.

tesekkurler_tgb

“ÇUVAL HAKİMİYET KURMA ARACIDIR!”

Şenol ÇARIK >>> Yabancı güçlerin askerlerini her gördüğünüz yerde protesto ediyor ve kafalarına çuval geçirme eylemleri yapıyorsunuz. Neden böyle bir eylem tarzını seçtiniz?


İlker YÜCEL >>> Anti-emperyalist olmak Atatürk devrimlerini savunmanın ön koşuludur. Bugün Türkiye adım adım emperyalizmin denetiminde federasyona götürülmektedir. Aydınlanma değerleri tasfiye edilerek cemaat diktatörlüğü kurumsallaşmaktadır. Vatandaş mürit olmaktadır. Ortaçağa ait değer yargıları topluma hakim olmaktadır. Buna etnik ve mezhepsel bölünme süreci diyebiliriz. Aktarmaya çalıştığımız sürece bağlı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri, Tayyip Silahlı Kuvvetleri haline getirilmektedir. TSK kendi ilkelerini savunamaz duruma getirilirken Suriye’ye ve bölge ülkelerinin üzerine sürülecek piyon durumuna getirilmeye çalışılıyor. Sıcak paraya bağımlı ekonomik yapı toplamda emperyalizmin denetimini sağlamlaştırmakta ve direnç odaklarını pasifleştirmektedir. Mehmetçiğin kanı satılırken ülkemizin en kritik bölgelerine emperyalizmin füzeleri yerleştirilmektedir. Ankara’yı ele geçiren kuvvetler şimdi de ülkemizi Ortadoğu’nun jandarması yapmaya çalışarak ateşe atmaktadır. Çuval emperyalizmin hakimiyet kurma aracıdır. Dünyanın her yerinde çuvalla özgüven kırar ve ezilen ulusları aşağılar. Biz vatansever ve devrimci gençler buranın Anadolu olduğunu, burada ABD çuvalının hükmünün geçmeyeceğini gösterdik. Hatırlarsanız ABD komutanlarından birisi TSK’ya çuval geçirdiklerinde bunun acısı Türklerden bir nesil çıkmaz demişti. Bırakın bir nesli bir kaç sene geçmedi. En sonunda NATO bile eylemlerimiz karşısında açıklama yaptı. İlim ve marifet yoksunu ‘deyvitoğlu’nun memurları da NATO’dan özür dileyerek TGB’yi hedef aldı. Gaziantep’te ‘sokağa çıkmayın, çuval tehlikesi var’ uyarısı yapıldı.

Bizimle uğraşmanın hesabı daha bitmedi. Burası Kurtuluş Savaşı’nın verildiği topraklar, yine geldikleri gibi gidecekler.

nato_polislerinin_ruyalarina_girecegiz_tgb

“MARMARİS GÜVENLİK ŞUBE MÜDÜRÜ’NE VATANSEVERLİK DERSİ VERECEĞİZ!”

Şenol ÇARIK >>> Bu eylemlerden birisini en son Marmaris’te yaptınız. Üyelerinize karşı polisin tutumunu ise sert bir dille protesto ettiniz. Sizi bu kadar sinirlendiren neydi?


İlker YÜCEL >>> Her devlette emperyalizme uşaklık yapan işbirlikçiler vardır. Anlaşılan bu Marmaris’te daha çok. Orada TGB’ye mesaj vermek istediler; ‘sizi ezeriz’ dediler. Biz de ‘sizin rüyalarınıza gireriz’ dedik. Mayasında Bursa Nutku bulunan bir genci baskı susturabilir mi? Bu büyük milletin vatansever gençlerini ezmeye çalışmanın hesabini soracağız. Marmaris’in Güvenlik Şube Müdürü her kimse TGB’lilere alçaklık yaparak yükseleceğini düşünüyorsa, evet AKP iktidarında bu mümkündür, ama bu dönem çok yakında bitecek. O’nu vatanseverlik derslerine sokup, kafasına işbirlikçi olmanın karaktersizliğini öğreteceğiz ki yarın çocuklarından utanarak yaşamasın.

“BEN’İN ‘BİZ’ OLDUĞU YER…”

Şenol ÇARIK >>> Türkiye’de şu anda en çok tartışılan ve en fazla eyleme imza atan gençlik örgütüsünüz. Bunu nasıl gerçekleştiriyorsunuz?


İlker YÜCEL >>> TGB’nin inisiyatifli, geniş birliklerden oluşması bunu sağlıyor. Atatürk devriminin birikiminden kopmaması, emekçilerin çıkarlarını savunması, anti-emperyalist olması; kısacası doğru siyasi hat, maceracılık yerine adım adım güç toplama çizgisiyle birleşince başarı geliyor. TGB ‘ben’in ‘biz’ olduğu yerdir. Özgüven ve cesaret en belirgin özelliklerimizdendir.

tgb8

Şenol ÇARIK >>> Böyle bir dönemde en önde mücadele eden gençlik örgütüsünüz. Peki, sizinle aynı kulvardaki diğer kurum ve kuruluşlardan destek alıyor musunuz?

İlker YÜCEL >>> 19 Mayıs’ta hatırlarsanız TGB biraz yalnız kalmıştı. Gençliğin kudretli bir şekilde yıllar sonra ilk kez kitlesel bir güç olarak siyasi sahneye çıkması açısından çok önemli bir eylemdi. 29 Ekim’de ise bildiğiniz gibi bütün vatansever kuvvetlerle birlikte çalıştık. Ulusta barikatları yıkan irade birlikte çalıştığımız iradedir. TGB’nin en büyük şanslarından birisi kendisinden önceki kuşakların tecrübesiyle birleşebilmesidir.

“BEYAZ RUSYA’DA BİLE VARIZ!”

Şenol ÇARIK >>> Kaç üyeniz ve kaç şubeniz var?

İlker YÜCEL >>> Kağıt üzerindeki başvurular 100 bini aşmış durumda ama, harekete geçirebildiğimiz ve temas ettiğimiz arkadaş sayısı 20 bin civarında. 76 il merkezinde 80 ilçede TGB bulunuyor. Ayrıca 20 ülkede TGB temsilcilikleri kuruldu. En son geçtiğimiz hafta Beyaz Rusya TGB temsilciliği kuruldu. Yurtdışında yaşayan TGB’liler şimdi tamamı İngilizce, Fransızca, Almanca ve Arapça olacak bir site hazırlıyorlar.

Şenol ÇARIK >>> Bazı çevreler sizin İşçi Partisi gençlik örgütü olduğunuz yönünde propaganda yapıyor. Hatta bazı yayın organları haberinizi verirken “İşçi Partisi’nin gençlik kolu TGB” ifadesini kullanıyor. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

İlker YÜCEL >>> TGB’nin yönetim kademesinde İşçi Partili ve CHP’li arkadaşların olduğu doğrudur. Parti kültürü almış ve örgütlenme çalışmasında daha önce bulunmuş arkadaşlar TGB’ye çok şey katıyor. Bunun yanında başka birçok partiden ve kendisini sağ görüşlü olarak tanımlayan binlerce arkadaşımız bizimle birlikte çalışıyor. TGB temel ilkelerine ters olmadığı sürece siyasi partilerle eylem düzleminde bir araya gelebilir. Gerici gazeteler TGB’yi bölmek için ‘İşçi Partisi’nin gençlik kolu’ veya ‘CHP’nin provokasyon örgütü’ gibi nitelemelerde bulunuyorlar ama, şu ana kadar başarısız oldular. Ne mutlu ki TGB’liler büyük bir uyum ve disiplinle çalışıyorlar.

bu_topraklarda_mustafa_kemaller_yenilmez11

“CHP TABANI ATATÜRK ALERJİLİLERİ ALKIŞLAMAZ!”

Şenol ÇARIK >>> Adana’da CHP’nin ‘Adalet Mitingi’ne aktif olarak katıldınız ve siz de bir konuşma yaptınız. Ardından bazı yayın organlarında “CHP merkezinde TGB’yle ortak eylem yapma krizi çıktı” , “CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan uyarıldı” şeklinde haberler çıktı. CHP’de size tepki var mı gerçekten?


İlker YÜCEL >>> O mitingin görüntülerini herkesin izlemesini rica ederiz. TGB anons edildiğinde miting alanında çok büyük bir coşku oldu. Dikkat edin AKP medyası CHP’nin TGB, ADD, İşçi Partisi, Milli Anayasa Forumu, Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu ve Cumhuriyet Kadınları Derneği gibi direnç odakları ile yan yana gelmesini istemiyor. CHP tabanı ise bu birlikteliği istiyor. Sıkıntı şu ki bazı isimler AKP politikasının aynısını CHP içinde dillendirebiliyor. Bence esas rahatsızlık yaratanlar onlar. Denemesi bedava; bir CHP mitinginde önce Sayın Bülent Tezcan anons edilsin sonrada Atatürk alerjili bu isimler anons edilsin, bakalım hangisi daha çok alkış alacak? CHP Genel Merkezi TGB’yi değil de Genç Sivilleri çağırsaydı bu eleştirileri yapan çapsızlar hiç rahatsız olmazdı.

“FATİH HOCA İÇİN BÜYÜK BİR EYLEM YAPIYORUZ!”

Şenol ÇARIK >>> Önümüzdeki dönem TGB neler yapacak?


İlker YÜCEL >>> Özgücümüzü büyütmeye devam edeceğiz. Üniversitelerde başta YÖK Yasa Tasarısı olmak üzere öğrenci hayatını ve bilimsel eğitimi ilgilendiren her konuya müdahil olacağız. Üniversitelerde çok yoğun bir topluluk faaliyeti örgütleyeceğiz. Bunun yanında 13 Aralık’ta Silivri’de yaptığımız gibi bu mafya-tarikat rejiminin içi kof bir Amerikan rejimi olduğunu teşhir etmeye devam edeceğiz. 23 Şubat’ta rejimin katletmeye çalıştığı Fatih Hilmioğlu için Adalet Bakanlığı önünde büyük bir eylem yapacağız. 2 Mart’ta YÖK Yasa Tasarısı’na karşı Milli Eğitim Bakanlığı önünde olacağız. 3 Mart’ta Devrim Kanunlarını selamlayacağız. 16 Nisan’da askeri casusluk palavrasına karşı İzmir’deki dev buluşmaya katılacağız. Nisan sonunda ilan edilecek Milli Merkez’in en aktif unsuru olacağız. Ve... 19 Mayıs… Büyük sürpriz…

Şenol ÇARIK >>> Bu arada yeni bir belgesel hazırladınız değil mi?

İlker YÜCEL >>> Evet, ismi ‘Ankara’ya Doğru…’ Herkesten ricamız yeni filmimizi edinip, oradan verdiğimiz mesajı incelemesidir. Belgeselimizde şu an bu satırları okuyan herkes var...

Şenol ÇARIK >>> Size bu güzel söyleşi için çok teşekkür ederim. İşiniz gerçekten çok. Kolaylıklar dilerim.

İlker YÜCEL >>> Ben de size çok teşekkür ederim.

Söyleşi : Şenol ÇARIK (Muhalif Gazete) - 17 Şubat 2013
http://www.tgb.gen.tr/

Son Yazılar