Daimler Türkiye'de Kime Rüşvet Verdi?

Yurtdışındaki olayların Türkiye'ye olası yansımalarını mümkün olduğu kadar takip etmeye çalışıyoruz. Boğazına kadar reklama ve iktidara batmış  bir medyanın görmek istese de göremeyeceği ayrıntıları duyurmak bize düşüyor.

Kanal 7 bağlantılı Almanya merkezli yolsuzluk araştırmasının Türkiye'de nasıl engellendiği ve zamanın sümeni altına sürüklendiğine şahit olduk, olmaya devam ediyoruz. En son Adalet Bakanı; Almanların Türkiye'de ilgili kişileri sorgulamasına izin vermediklerini açıkladı.


Bu engelleme; ulusal yargı idaresi adına kendi vatandaşını kendi sorgulama hassasiyetinin bir tezahürü olsaydı, alkışlardık ama maalesef sözkonusu olan AKP. Bu irade vatandan çok, kendini ve partisini düşünen bir zihniyetin yansımasından başka bir şey değil.

Yine son olarak CHP'li Kılıçdaroğlu; ABD'li makamların bir GDO'lu üretim yapan tarım şirketinin Türkiye'de rüşvet dağıttığının tespit ettiğini ve bunun araştırılması için savcılığa başvurduklarında savcılığın soruşturmaya gerek olmadığı kararı verdiğini duyurdu.

Açık İstihbarat olarak; 1 Ocakta yayınladığımız , "Bir Milli Güvenlik Sorusu : Erdoğan'ın Servetini Kim Yönetiyor?" ( Bkz. http://www.acikistihbarat.com/Haberler.asp?haber=8631 ) haberi ile ilk defa Erdoğan'ın dillere destan olan servetinin bir uluslararası banka bünyesinde bulunma ve bu bankadaki özel bilgilerin Fransız İstihbarat servisinin eline geçme olasılığıını duyurduk.

16 Martta yayınladığımız ; "HSBC'deki Hırsızlık Erdoğan'a Uzanır mı?" (Bkz. http://www.acikistihbarat.com/Haberler.asp?haber=8713 ) başlıklı yazımız ile bu konudaki soruları derinleştirdik.

Bu çizgi doğrultusunda; okuyucularımızın dikkatini Siemens'a yönelik rüşvet soruşturmasına ve bunun Türkiye'deki uzantılarına dikkat çektiğimizde ise tarih 9 Şubat 2007 idi. (Bkz : Siemens Rüşvet Soruşturması Türkiye'ye Uzanırsa - http://www.acikistihbarat.com/Haberler.asp?haber=6323 )

İsmimizin sayfalardaki yorumlarda bile geçmesine tahammül edemeyenler doğal olarak bu haberleri görmedi; göremezdi.

Zamanında dünya çapında ün yapan Lockheed Martin skandalının ilgili her ülkede üzerine gidilip, Türkiye'de kenarından bile geçilmemesi ; ülkemizin yurtdışı kaynaklı yolsuzlukların aydınlatılması konusunda ne tutarlı bir geçmişe sahip olduğunu gösteriyor.

Hakkında kalpazanlık dosyası bulunan bir kişinin Başbakan; hakkında yolsuzluk dosyası bulunan birinin Adalet Bakanı olduğu bir ülkeden beklenen bir performans bu.

Bu tablo karşısınıza yeni bir "Uzanır mı?" haberi ile çıkmamıza engel değil...

Bu sefer ki "Uzanır mı?" haberimiz ABD-Almanya ekseninden.

ABD Adalet Bakanlığı ; Alman araba üreticisi Daimler'i , 22 ülkenin yetkililerine rüşvet vermekle suçladı. 1998 -2008 tarihleri arasında şirketin yüzmilyonlarca dolarlık ihaleleri garantilemek için milyonlarca dolar rüşvet verdiği iddia ediliyor ve Agence France Press'in haberine göre, Daimler, davayı kapatmak için ABD Adalet Bakanlığı'na 135 milyon Euro ödemeye hazır.

Bu gelişmelerin ABD-Almanya-Fransa-İngiltere çemberinde yaşanan ekonomik savaşlarla yakından ilgisi var elbette. Bizi ilgilendiren kısmı ise farklı.

ABD Adalet Bakanlığı'nın rüşvet dağıtılan ülkeler listesinde tanıdık bir isim var :

Croatia, Egypt, Greece, Hungary, Indonesia, Ivory Coast, Latvia, Nigeria, Serbia and Montenegro, Thailand, Turkey, Uzbekistan and Vietnam.

Adalet Bakanlığı'nın soruşturmasına göre, şirket Rusya'da 64.6 milyon Euroluk satışı garantilemek için Rus yetkililerine 3 milyon Euro ödemiş. Çinlilere ödenen rüşvet miktarı ise 4.1 milyon Euro.

Daimler'in bu rüşvetleri dağıtmak için karmaşık bir paravan şirketler ve insanlar ağı oluşturduğu ve yabancı banka hesaplarına bu paraları aktardığı belirtiliyor.

Ne dersiniz?

Bu rüşvet davası da sizce Türkiye'ye UZANIR MI?

25.03.2010 - Açık İstihbarat
http://www.acikistihbarat.com/

Son Yazılar