hasan_atilla_ugur225

Suriye, PKK gerçeği!

Terörist başı Abdullah Öcalan’ın yakalanmasını müteakip ABD’nin Irak’ı işgaliyle gelişen durumda PKK terör örgütü Suriye’de Partiya Yetkiya Demokrat (Demokratik Birlik Partisi) çatısı altında teşkilatlanmıştır.

Abdullah Öcalan 1998 yılı sonunda Suriye’den çıkmadan önce kendisine direk bağlı bir yapıya hemen her şeyi emanet etmişti. Mervan Zerki buradaki en yakın adamıydı.

PYD (Suriye Demokratik Birlik Partisi) 20 Eylül 2003’te kuruluşunu ilan etti. Suriye, Türkiye, Irak ve İran Kürtlerinin ulusal demokratik haklarının tanınmasını istedi. Suriye’nin Kürt bölgelerinde yaklaşık 1 buçuk milyon kişi yaşıyor. Buralarda PYD her kuruluş yıl dönümünde PKK, KCK flamaları ve Öcalan posterleriyle kutlama yapmaktadır.

Bütün bu gelişmeler tüm ayrıntılarıyla Türk istihbarat birimlerinin bilgisi dahilindedir. PYD, 14 Kasım 2009’da Brüksel’de Kürt Enstitüsü’nde yaptığı açlık grevi sırasında yayınladığı bildiride Suriye yönetiminin Kürtlere karşı inkar politikası izlediği, çok sayıda PYD’linin yargılanmaksızın hapiste tutulduğundan bahisle Suriye yönetimine baskı yapması için Avrupa Birliği ülkelerine çağrı yapmıştır.

PKK’ya yakınlık iddiası gerçek dışı!


Bütün bu gerçekler gözününe alındığında Beşar Esad yönetiminin PKK’ya ya da daha doğru deyimle PYD’ye yakın olduğu iddiası tamamen gerçek dışıdır. AKP hükümetinin uydurmasıdır. Suriye’de 12 adet Kürt partisi vardır ve bunların hiçbirinin silahlı gücü mevcut değildir. Bunlar ancak siyasi ortamda kültürel haklar ve vatandaşlık için siyasi mücadale ederler. Yani yönetime bağlıdırlar. Yani Beşar Esad ile bu dönemde isyan durumunda değildirler.

2004’te Kamışlı’da meydana gelen olaylarla, Şeyh Muhammed Maşuk El Haznevi’nin öldürülmesinin ardından toplu gösteriler düzenleyerek ön plana çıkan PYD, siyasal ve kültürel hak beklentilerini yeterli bulmayarak federal yapı ve Kürtler için özerklik talebini dile getirmiştir.

Elbette bu oluşum ve taleplerin arkasında PKK ve onun da arkasında Ortadoğu’ya yeni şeklini vermek kararlılığında olan ABD vardır.

İran ve Suriye’de Kürtlere yapıldığı iddia edilen saldırılar bahane edilerek ortak mücadele kararı alan PJAK (Kürdistan Özgür Yaşam Partisi-İran) ile PYD, yaptıkları açıklamalarda İran ve Suriye mevcut yönetimlerine karşı silahlı mücadele çağrısı yapmışlardır. Bu kararı alırken güvendikleri tek güç ABD’dir.

Mızrak çuvala sığmıyor!


Beşar Esad’ı yok etme kararında tetikçilik görevi verilen AKP hükümetinin “Esad PKK’yı destekliyor” iddiası Suriye’ye karşı ABD talimatı ile yaptırılacak bir saldırıyı milletimize meşru gösterme çabasından başka bir şey değildir. Ancak mızrak çuvala sığmamaktadır. Millet gerçeği görmektedir.

Hasan Atilla UĞUR - 18 Aralık 2012 - Aydınlık

Son Yazılar