abd_ortadoguda_kapana_kistirildi225

ABD Kerkük ve Diyala’ya asker göndermeyi teklif etti!

Irak ordusu ile peşmerge arasında Türkmenlerin yaşadığı Tuzhurmatu’da gerçekleşen çatışmanın ardından, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Kerkük ve Diyala’ya Amerikan askeri göndermeyi teklif etti.

Biden’in Irak Başbakanı Nuri Maliki'yi telefonla aradığı, Maliki’nin bu teklifi kesin olarak reddettiği bildirildi.

Irak ordusu ile Mesut Barzani yönetiminin peşmerge güçleri, Şii Türkmenlerin yaşadığı, merkezi Tıkrit olan Selahaddin vilayetine bağlı Tuzhurmatu’da çatıştı.

Barzani, Kerkük, Diyala ve Selahaddin vilayetlerindeki içgüvenlik birimlerini tek çatı altında toplayan Dicle Operasyon Komutanlığı’nın lağvedilmesini istiyor. Fakat Irak Başbakanı Nuri Maliki bu isteği kabul etmiyor. Bu üç ildeki ihtilaflı yerleri Barzani bölgesel yönetiminin sınırları içine katmak istiyor.

Gerginliğin sonuçları, Barzani yönetiminin hak iddia ettiği bölgelerde yoğun olarak yaşayan Türkmenler açısından da önem taşıyor.

'KÜRTLERİN HAMİSİ' BİDEN DEVREDE!

Gerginlikten yararlanmak isteyen ABD yönetiminin konuyla ilgili devreye girdiği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, “Kürt hamisi” olarak tanınan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Irak Başbakanı Maliki ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede Biden’in, Dicle Operasyon Komutanlığı’nın sorumluluk sahası olan bölgeye Amerikan askerleri konuşlandırmayı önerdiği kaydedildi. Ancak Irak kaynakları, bu önerinin Maliki tarafından kesin olarak reddedildiğini bildirdi.

ABD ASKERLERİNİN AMACI!

Amerikan yönetimi, bir süredir Irak’a yeniden asker konuşlandırmak istiyor. Hatta bir kısım özel kuvvet mensubunun bölgeye gönderdildiği ve Anbar vilayetine konuşlandırıldığı ileri sürülmüştü.

ABD’nin asker konuşlandırma isteğinin arkasında iki temel neden var. Birincisi, Maliki yönetiminin Rusya ve İran’ın yanısıra diğer bölge güçlerinin ve Irak’taki çoğunluğun desteğini alarak uyguladığı politika, Irak’ın birliğini hedefliyor. Dicle Operasyon Komutanlığı’na Barzani'nin karşı çıkmasının esas nedeni de bu. Barzani'ye destek veren ABD, Irak ordusunun bölgedeki hakimiyet kurmasını engellemek istiyor.

İkinci neden Suriye. Irak’ın kuzeyinden ve batıdaki Anbar vilayetinden Suriye’ye terörist geçişlerini önlemek için Maliki yönetimin aldığı tedbirler, belli ölçüde sonuç vermiş durumda. ABD özel kuvvetlerinin bölgede konuşlanması, Suriye operasyonu açısından da isteniyor.

GERGİNLİK NEDEN YÜKSELİYOR!


Gerginliğin bugünlerde artmasının esas nedeni, 2013’te yapılması öngörülen yerel seçimler. Irak Hükümeti, aralarında Kerkük’ün de olduğu 15 vilayette 20 Nisan 2013’te yerel seçimlerin yapılmasına karar vermişti. Barzani'nin denetimi altında bulunan Duhok, Erbil ve Süleymaniye’de seçimler yapılmayacak. Ancak Kerkük’te seçimler konusunda özellikle Türkmenlerin kuvvetli itirazları var.

Kerkük’ün nüfus yapısının 2003’ten itibaren değiştirildiğini belirten Türkmenler, 2003 yılındaki nüfus kütüklerine göre seçim yapılması gerektiğini savunuyor. AKP Hükümeti’nin Barzani'nin yanında Maliki yönetimine karşı Irak politikası, Türkmenleri ciddi ölçüde zor durumda bırakıyor. Türkmenlerin resmi temsilcisi olarak sunulan Türkmen Cephesi, AKP politikaları nedeniyle ikircikli bir politika izliyor. Irak’ta en son 2009’daki yerel seçimler, anlaşmazlıklar çözülmediği için Kerkük’te yapılmamıştı.

İKİ ÖNEMLİ GÖRÜŞME!

Bu gelişmeler olurken gerçekleşen üç önemli görüşme dikkat çekti. İlki, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Yunus Demirer’in Mesut Barzani ile Selahattin’deki karargahında ve Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile görüşmesiydi. 19 Kasım günü gerçekleştiği belirtilen Demirer-Barzani görüşmesinde, Türkiye ve Bölgesel Yönetim arasındaki ilişkiler ve Suriye konusunun ayrıntılı olarak ele alındığı belirtildi.

Üçüncü görüşme, dün Irak Devlet Başkanı ve KYB lideri Talabani ile Barzani arasında gerçekleşti.

Fikret AKFIRAT - 21 Kasım 2012 - Ulusal Kanal

Son Yazılar