onur_oymen225

"Seyit’in itibarını isterseniz Atatürk’ün itibarını düşürürsünüz!"

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’ün Dersim İsyanı önderlerinden Seyit Rıza’nın itibarının iade edilmesi için hazırladığı kanun teklifini katıldığı söyleşide değerlendiren Onur ÖYMEN,

“Devlete karşı ayaklanmaların itibarını iade ederseniz o zaman devrimlerin mücadele ettiği devletin itibarını yani Atatürk’ün itibarını düşürürsünüz” diye konuştu.

Türkiye’nin NATO’dan istediği patriotlarla ilgili görüşlerini de dile getiren Öymen, “Biz bunları NATO’yu korumak için kullanacağız diyorlar. Peki ateşlenen füzenin üzerinde gideceği adres mi yazılı?” diyerek yapılan açıklamalara tepki gösterdi. Söyleşiye Antalyalıların ilgisi yoğun oldu.

İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi’nin ‘Ortadoğu İle Batı Arasındaki Türkiye’ konulu söyleşisinin konuşmacısı olarak Antalya’da bulunan Eski CHP Genel Başkan Yardımcısı Emekli Büyükelçi Onur Öymen, Türkiye’nin gittiği yeri ‘Otoriter bir din devleti ve Ortadoğu ülkesi olma yolu’ olarak tanımladı.

İMO Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleşen söyleşide son günlerde Yeni CHP içerisinde baş gösteren Dersim İsyanı ve isyanın önderlerinden Seyit Rıza’ya iade-i itibar tartışmalarını gelen soru üzerine değerlendiren Öymen şöyle konuştu;

“Birinci Dünya Savaşı yıllarında İngiltere iki kişiyi görevlendiriyor. Bir tanesi Lawrence. Bildiğiniz gibi bu Lawrence Arap ülkelerini Osmanlı’dan kopartacak, onları bağımsız devletler yapacak, böylece Osmanlı İmparatorluğu’nu küçültecek, gücünü azaltacak. İkincisi Binbaşı Noel. Noel’in de görevi Kürtleri Türkiye;’den kopartmak ve bağımsız Kürt Devletleri kurmak. Hatta bunlar bir avuç kişiyle Sivas Kongresi’ni basmaya kalkıyorlar. Hatıralarında yazıyor; ‘Ben çok uğraştım Kürtleri Türklerden ayırmak için fakat başaramadım’ diyor. Türkiye’nin Lozan Antlaşması’ndan sonraki dönemde büyük devletler Türkiye’nin başına bela açmak için iç ayaklanmaları destekliyorlar, teşvik ediyorlar, finanse ediyorlar, silah veriyorlar. Tam 18 ayaklanma devlete karşı. Bunların bir tanesi Dersim Ayaklanması. Dersim Ayaklanması olduğu sırada Fransızlarla Hatay itilafımız var. Çok kuvvetli bilgilere göre Fransızlar bunu kışkırtıyor. Ve bu ayaklanmayı yapanlarda resmen İngiliz Dış İşleri Bakanına mektup yazıyorlar. ‘Biz Türk Hükümetine karşı ayaklandık. Gelin bizi kurtarın’ manasında. Mustafa Kemal Atatürk gerek yurt içinden gerek yurt dışından gelen ayaklanmalar da kararlılıkla mücadele etmiştir. Şehit verme pahasına. İşte Çanakkale’de yapmıştır. Kurtuluş Savaşı’nda o kadar şehit verdik. Şehit vermeyelim diye Kurtuluş Savaşı’nı durdurmadı. İç ayaklanmalara da karşı böyle yaptı. Şeyh Sait İsyanı’nda da Dersim İsyanı’nda da mücadele etti devlet. Gerçekler ortada. Maalesef bir arkadaşımız öyle bir kanun tasarısı vermiş ama bereket bizim parti meclis grubu reddetmiş bunu. O yüzden çok büyük bir sıkıntıya düşecektik. Yani devlete karşı ayaklanmaların itibarını iade ederseniz, o zaman devrimlerin mücadele ettiği devletin itibarını yani Atatürk’ün itibarını düşürürsünüz. Bunun manası açıktır. Ama bu oyunlara gelmemek lazım” dedi.

1,5 YILDIR AKLINIZ NEREDEYDİ?

Türkiye’nin NATO’dan istediği patriot füzeleri ile ilgili de açıklamalarda bulunan Emekli Büyükelçi Onur Öymen, patriot kelimesinin vatansever anlamına geldiğini kaydederek “Hangi vatanı koruyacaksınız? Türkiye vatanını mı? İsrail vatanını mı? NATO vatanlarını mı? koruyacaksınız?” diye konuştu.

AKP Hükümeti’nin patriotları Suriye’den gelebilecek hava saldırısına karşı kullanılacağını söylediğini belirten Öymen, Suriye’deki ayaklanmaların 1,5 yıldır olduğuna dikkat çekerek şunları kaydetti;

“Türkiye 1,5 yıldır Suriye ile söz savaşı halinde. Oradaki muhalif duruşlu güçleri destekliyor. O zaman 1,5 yıldır aklınıza gelmedi de neden şimdi istiyorsunuz?” diyerek tepki gösterdi.

HANİ TETİKTEKİ PARMAK BİZİMKİYDİ?

Patriotlar ne işe yarayacağı konusunu da değerlendiren Öymen,

” Hakikaten Suriye’den gelen saldırıyı mı önleyecekler? Hükümet uçağımız düşürüldüğünde angajman kurallarını değiştirdiğimizi ilan etti. Patriot füzeleri bizim milli angajman kurallarımıza göre uygulanacaksa Türk sınırını geçmese de sınıra yaklaşan uçakları vuracak. NATO’nun böyle bir politikası var mı? NATO size diyor mu ben size patriot füzeleri vereceğim, nasıl isterseniz öyle kullanın kendi angajman kurlarınıza göre kullanın? NATO Genel Sekreteri ‘patriotları versek bile Suriye üzerinde uçuşa yasak bölgede kullanılmasına izin vermeyeceğiz’ diyor. Hani tetikte bizim parmağımız vardı? Hani biz karar verecektik bu patriotların nasıl kullanılacağına?” şeklinde konuştu.

Patriotlar İran’dan Ateşlenecek Füzelere Karşı İsrail’i ve Kürecik’i Korumak İçin
Patriotların ne işe yarayacağı sorusunu değerlendiren Öymen, Kürecik’ teki radarın korunmasına ve İran’dan ateşlenecek füzelere karşı kullanılabileceği görüşünü dile getirdi.

Öymen şöyle konuştu; “İran’a bir saldırı olursa İsrail’den, ilk yapacağı iş, Kürecik’e saldırmak. Niye, burada gözü kulağı var. Bu radarları köreltirsen Amerikan füzeleri nereye ateş edecek? O zaman bu Kürecik’ teki radarı korumak lazım. Acaba bu patriotların bir görevi bu olmasın? İsrail saldırdı, Amerika da Akdeniz’deki gemilerinden füzeleri yolladı İran füzelerini havada imha etmek için, peki acaba bu patriot füzelerini de bunun için kullanmayı düşünmüş olmasınlar? Türkiye Doğu Akdeniz’den çok daha yakın İran’a. Zaman burada çok önemli. Amerikan füzesinden daha çabuk Türkiye’deki füze gider vurur. Acaba bunun için mi düşündüler?” dedi.

ATEŞLENEN FÜZENİN ÜZERİNDE HANGİ ADRESE GİDECEĞİ YAZIYOR MU?


Türkiye’de ki angajman kurallarının mı geçerli olacağını yoksa NATO’da ki kuralların mı geçerli olacağını sorgulayan Öymen, ‘bu füzelerle İran füzelerini vurma imkanınız var mı? bunlar açıkça konuşulmalı’ diyerek hükümete seslendi.

Hükümetin NATO’yu korumak için kullanacağız açıklamalarını değerlendiren Öymen, “Kalkan ateşlenen füzenin üzerinde gideceği adres yazılı mı? Nereye gittiğini biliyor musun? Bilmiyorsun. Kalktı mı vuracaksın. Muhtemelen İsrail’e gidecek olan füze bu. Yani o bakımdan çok hassa bir noktadayız” diye konuştu.

KUVEYT DE 60 PATRİOTLA NATO’YU MU KORUYACAK?


Patriotların esas görevinin füzelere karşı korunma olduğunu kaydeden Öymen, İran’ın İsrail’e saldırma olasılığının olduğu gibi Körfez Ülkelerine saldırma olasılığının da olabileceğinin altını çizdi.

Petrol zengini Amerika’yı destekleyen Bahreyn, Kuveyt, Suudi Arabistan gibi ülkelerin de telaş içinde olduğunu söyleyen Öymen, “İran’dan gelebilecek bir füze saldırısına karşı ortak savunma yapabilmek için Kuveyt Bahreyn Katar aralarında Birleşik Arap Emirliği adı altında işbirliği anlaşması yaptılar. Tesadüfe bakın ki şu sırada Kuveyt NATO’dan 60 tane patriot sipariş etmiş. Niçin sipariş etmiş acaba durup duruyorken? 60 patriotla NATO’yu korumak için mi?” diye konuştu.

Devrim DÖNMEZ - 25 Kasım 2012 - Ulusal Kanal

Son Yazılar