bu_gelen_devrimin_ayak_sesleri_ileri225

Kartlaşmış Sosyal Demokratlar Üzerine / Devrim: Gerçekçi ol imkânlıyı iste!

Guavera şüphesiz “devrim” için “imkânsız” diyenleri, “ütopya” diyenleri ikna etmek, belki de gaza getirmek için o müthiş cümleyi kurmuştu.

“Gerçekçi ol, imkânsızı iste.”

“İmkânsız” diye sunulan başka bir dünyanın, aslında tek gerçekçi ve olanaklı dünya olduğunu anlatmaya çalışıyor bizlere. Amerikancı diktatörlükler altında inim inim inleyen Latin Amerika halklarına bir yanılsama içinde olduklarını onlara kavratma çabası. Aslında imkânsız denilen zulümden ve baskıdan kurtulma ihtimali, imkânları en büyük olan seçenekti. Sistem, meşruiyetini daim kılmak için rıza üretir ve bazen güzellikle bazense sopayla insanları başka bir dünyanın olanaksızlığına ikna etmeye çalışır. Baskının sömürünün olmadığı ve “ayakların baş olduğu” bir devrim onların kitabında imkânsızdır.

Guavera zekice üslubuyla gerçek olanı bizlere tersten kavratma çabasına girişti. İmkânsız, imkânlıdır. Ne diyalektik ama!

DEVEKUŞU MU?

Acaba devekuşları kafalarını kuma gömdüklerinde ne görürler orada? Muhtemelen “Belki bu seçimlerde CHP, AKP’yi geçebilir.” diye beklenti içinde olan saf aydınlardan daha fazlasını görmüyordur. 2012′de peşi sıra gerçekleşen 19 Mayıs İstanbul, 16 Eylül Hatay, memur grevi, 29 Ekim ve 10 Kasım Ankara kalkışmalarına ve daha yüzlerce irili ufaklı mücadeleye dikkatle bakan aydınlar müştereken şunu tespit ediyorlar: “Bu ülkede bir devrim yoluyla, halk hareketi yoluyla, bir kalkışma yoluyla AKP’yi alaşağı etmenin koşulları oluşmuştur. Hatta bu koşullar oldukça belirgindir. Sorun bu mümkün durumu fiile geçirecek örgütün güçlendirilmesi ve inşasıdır.”

Devekuşları ise bunu reddediyorlar. “Parlemento”, “yargı”, “yasallık” masallarını tekrarlayıp duruyorlar. Mümtaz Soysal ve Ertuğrul Özkök gibiler “Ama ha!” diyorlar. “Aman ha 29 Ekim’i tadında bırakın yoksa cızz yapar” diyorlar. Neymiş, seçim olacakmış da bunlar iktidar olacakmış! CHP’den seçim vasıtasıyla iktidar beklemek, devekuşunun kafası kumdayken semayı seyrettiğini zannetmesi kadar abuk bir beklentidir.

Çünkü Türkiye’de mevcut sistemin sandığı 60 yıldır “Made in USA” damgalıdır ve sandıktan ABD dışında bir seçenek çıkmamaktadır. CHP de bu sandıktan çıksa çıksa AKCHP olarak çıkabilecektir.

Devrim iddiasına “imkânsız” diyen kartlaşmış sosyal demokratları artık başımızdan atalım.

Onların bizleri 60 yıldır yerimizde saydırtan dahası bugünkü duruma kadar gerileten “parlementer” stratejilerini reddeddelim.

Bugün, onca kitlesel halk hareketinin yaşandığı koşullarda, asıl imkânsız olan düzen içerisinde bir çözümdür.

Mümkün olan da, gerçekçi olan da ve olacak olan da Devrim’dir.

O yüzden, gerçekçi ol, imkânlıyı iste, devrimci saflara katıl!

Not : Türkiye Devrimi nasıl olacak? Bu tartışmayı sürdüreceğiz. Sizlerin de senaryolarınızı bekliyoruz. E-postalarınızı bekliyoruz.

Utku REYHAN - 16 Kasım 2012 - Ulusal Kanal

Son Yazılar