sayin_valim_cok_korktum225

Sayın valim, çok korktum!

Henüz ilkokula başlamadığımdan eminim. Rahmetli babam, nereden icabettiyse, bahçeli evimizin üst katında, dut ağaçlarının camlardan içeri girdiği salonda “Bak oğlum” dedi:

-Biz Oğuz Türklerinin Kayı boyundanız. Bunu unutma.

Şimdi benim oğlanın, Deniz’in olduğu yaşta, onun olduğu yerdeydim. İlkokul birinci sınıfta. Okula başladığımız ilk gündü. Biri söylüyor, biz tekrarlıyorduk:

-Türk’üm. Doğruyum. Çalışkanım. Yasam…

Yemin ediyorduk.

“Varlığım Türk varlığına armağan olsun.”

Babamın sözleri çınlıyordu kulaklarımda. “Bak oğlum, Biz Oğuz Türklerinin Kayı boyundanız, bunu unutma.”

Unutmadım.

Başka yeminler de ettik büyüdükçe.

Devrimci olduk. Devrim yemini ettik. “Bu uğurda, ölüm nereden gelirse gelsin, hoş geldi safa geldi” diye. Mustafa Kemal Atatürk, “Biz bizi mahvetmek isteyen emperyalizme ve bizi yok etmek isteyen kapitalizme karşı savaşmayı meslek edinmiş insanlarız” diyordu. İkinci Kurtuluş Savaşı demiştik mücadelemize.

Askere gittik. Vatan görevi. Paralı falan değil. Er olarak gittik. Eğitim dönemi sonunda, masanın üzerine serilmiş Türk bayrağının üzerindeki silaha el basarak namusumuz ve şerefimiz üzerine, Türk vatanını koruyacağımıza dair yemin ettik.

Bu sadece yeminle olsa neyse. Biz Üsküp göçmeniyiz. Ha keçi ha biz. Az daha kalsaymışız anamızın karnında, sırf inat olarak doğarmışız. Üstümüze geldikçe bu huyumuz daha da azar.

Başka şeyler de var. Kanunlara göre, tüzüklere göre yasaktır, dendiğinde canım fena halde sıkılır.

Kanun Allah’ın emri değil. Değişir. Bir şey yaparız ve değişir. Ama bize kanunları hatırlatıp uymamızı isteyenlere, Devrim Kanunları’nı hatırlatırız. Yürürlüktedir.

Ayrıca, her devrim eski kanunları yıkar, yenisini yapar.

Tüzükler… Güzel. Can Yücel, “Sosyalizm tüzük işi değildir, büzük işidir” demişti. Cumhuriyetçi olmak da öyledir. Büzük işidir.

Ankara Valisi buyurmuş: Kanunlara, tüzüklere göre yasaktır. Ne yasak olan? Cumhuriyet Bayramanı kutlamak. Atatürk anıtına çelenk koymak. Bak sen. Kurban bayramında babamın mezarına çiçek koymamı da engelleyecek misiniz?

Sayın Vali. Biz Cumhuriyet Bayramı’nı ezelden beri, kalu beladan beri kutlarız. Yine kutlayacağız. Hala anlamadıysanız. Attila İlhan’ı dinleyin. Diyor ki:

“O sözler ki çıkmıştır bir kere ağzımızdan

Uğrunda asılırız.”

Halil NEBİLER - 23 Ekim 2012 - Ulusal Kanal

http://ulusalkanal.com.tr/

Son Yazılar