gosterin_su_muhimmati_aydinlik_13ekim2012_225

Esad’ın mesajları!

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ın 8. sayfamızda yer alan sözleri önemli:


“Suriye’nin diğer sınırlarında sıkıntılar önemli ölçüde çözüldü. Ama Türkiye sınırında durum farklı. Teröristlere destek veriliyor. En büyük sorunumuz Türkiye sınırı. Türkiye, sınırını teröristlere kapatırsa Suriye halkı huzur bulacak.”

Son cümleyi “Türkiye halkı huzur bulacak” diye de okuyabilirsiniz.

Sınıra tanklar yığılıyor, jetler uçuyor, siperler kazılıyor...

Planlı biçimde “savaşa girdik gireceğiz” havası oluşturuluyor.

Öte yandan, ateşle oynadıkları kesin!

Akçakale sorusunun yanıtını hâlâ veremediler.

Oysa Esad o konuda da açık konuştu. Perşembe günü Aydınlık’ta okudunuz:

“Türkiye Suriye sınırında muhalifler var. Bu bunlardan mı kaynaklandı, yoksa Suriye ordusunun kullandığı bir mermi hedef mi şaşırdı, bunları karşılıklı tahkik etmemiz gerekiyor. Bunu sağlamak için de iki ülke Hükümetlerinin ortak çalışma yapması lazım. Bizim önerimiz Akçakale’yi birlikte araştıralım. İki ülke hükümetleri uzmanlarıyla birlikte bu konuya el koysun, gerçeği ortaya çıkarsın.”

Yanıtı, Ahmet Davutoğlu’ndan geldi:

“Marjinal bir gazetede röportajı yayınlandı. Ben onları tazminata mahkum ettirmiştim.”

Yanıt dedik de, ciddiye alırsanız!

Serhan BOLLUK - 13 Ekim 2012 - Aydınlık

****************************************************
Gösterin Şu Mühimmatı!

Tayyip Erdoğan’ın Suriye’ye ait uçakta askeri mühimmat olduğunu iddiası Rusya ve Suriye tarafından yalanlandı. Şimdi yetkililerin malzemelerin ne olduğunu açıklaması bekleniyor

Başbakan Erdoğan, Türkiye tarafından zorla indirilen Suriye’ye ait uçakta Suriye Savunma Bakanlığı’na gönderilen mühimmatın bulunduğunu iddia ederken Rusya ve Suriye’den yalanlamalar geliyor. Türk yetkililerin Erdoğan’ın “bu tür malzemeler” dediği malzemelerin ne olduğunu açıklaması bekleniyor.

Suriye’ye ait uçağın zorla Esenboğa Havalimanı’na indirilmesini ilişkin sorulan soruya Erdoğan, “İçerde maalesef bu tür malzemeler var. Bu malzemelerle ilgili çalışmalar tamamlanınca bunlara tutanaklarla el konuldu. Rusya’dan bizim MKE’nin muadili olan bir kuruluştan Suriye Savunma Bakanlığı’na gönderilen, bunlar araç, gereç, mühimmattır. Bu tür savunma sanayine ait veyahut da silah, mühimmat, araç, gereç hiçbir malzeme taşınamaz” demişti.

Aydınlık - 13 Ekim 2012

Son Yazılar