savasin_minderi_turkiye225

Savaşın minderi Türkiye, hakem aranıyor!

Rusya’dan kalkan Suriye uçağı, ABD istihbarat birimlerince “sivil havacılık kuralları dışında malzeme taşıyor” ihbarı üzerine Türkiye kara sularında 2 savaş uçağı tarafından inmeye zorlandı.


Dikkatinizi çekerim: Biri Rusya, diğeri ABD… Tıpkı 2. Dünya Savaşı’ndan sonra gelen soğuk savaş dönemleri gibi. İki büyük aktör, iki süper güç ve arada Türkiye…

Türkiye’nin buradaki konumu bu kez farklı ama. İki süper güç de doğrudan birbirleriyle dalaşmayıp, Türkiye üzerinden mesajlar gönderiyorlar.

Bu durumda Türkiye, iki şampiyon adayı serbest güreşçinin minderi konumunda. Güreş bu topraklarda yapılacak. Suriye’yi Rusya hakem olarak istiyor, ABD ve Türkiye itiraz ediyor. Onlara göre bu durumda en iyi hakemlik yapacak ülke İngiltere. Türkiye İsrail’e bile göz kırpabilir. Ama Suriye'nin hakemliğini Türkiye ve ABD kabul etmez.

Türkiye ve ABD haklı, taraf tutan bir hakemin böyle bir güreşte hakem olması düşünülemez. Bakalım Birleşmiş Milletler hakem olarak kimi atayacak?

Şimdiden el-enseler çekilmeye başlandı. Tek dalma provaları yapılıyor. İki taraf da karşısındakinin gücünü kontrol etme ihtiyacında. Güreşin iki ülkenin sınırları içinde yapılmayıp, güya tarafsız bir ülkede yapılıyor olması Türkiye’nin bölgede daha güçlü olacağı imajını yaratır gibi; oysa kazın ayağı hiç de öyle değil.

Olası bir zıtlaşmada, ilk darbeyi yiyecek olan ülke Türkiye olacak. Kendi sahasında yapılacak bir “soğuk kapışma” sıcak kapışmanın kapısını Türkiye için ardına kadar açacak.

Türkiye, Suriye uçağında neler olduğunu, hangi malzemelerin sivil havacılık kurallarına uymadığını henüz açıklamış değil. Yirmi dört saatten fazla zaman geçti, bu açıklanmadı. Minder hazırlanıyor. Güreş açık havada tutulacak. Dünyanın gözü önünde. Bu durumda, daha güreş başlamadan Türkiye’nin elindeki malzemeleri açıklaması, büyük bir olasılıkla güreşin ertelenmesine neden olacak.

Bu kimin işine gelir, kimin gelmez. Biraz da buradan bakalım.

Suriye’nin işine gelir, çünkü Rusya’dan kalkan uçakta sivil havacılık kurallarına uygun olmayan malzeme olmadığına inanıyor. Bunun aksini kanıtlayacak verilerin Türk tarafından ortaya konması ne kadar gecikirse, uluslararası camiada eli o kadar güçlenecek.

Türkiye’nin işine gelir, çünkü AKP iktidarı gerek ekonomik gerek yönetim açısından çok sıkışmış durumda. Bunu değiştirebilecek tek şey olağanüstü durum. Yani bir savaş veya savaş tehditi. Böylelikle Türkiye hem bölgede yeni bir statüye kavuşacak hem de savaş ekonomisi adı altında düzlüğe çıkmaya çalışacak.

Rusya’nın işine gelir. Yeniden bir süper güç olarak ABD’nin karşısına çıkarak dünyadaki eski saygınlığını kazanacaktır.

Üçüncü dünya ülkeleri de bu işten kendilerine pay çıkaracak, dünyanın kabadayısı olan ABD’nin önünde bir Rusya engeli görmenin rahatlığına kavuşacaktır.

ABD de farklı değil. Ekonomisi zor durumda. Obama yeniden seçilebilmek için olağanüstü maceralara girmek isteyebilir. Bunun da en elverişli ortamı Ortadoğu’dur.

Sonuçta böyle bir “soğuk savaş” ve ardından gelecek bir “sıcak savaş”ta şimdilik kaydıyla Türkiye elini güçlendirse de, sonunda bir felaketin ortasına düşecektir.

Biraz öngörülü bakmayı bilen politikacılar, kişisel çıkarlarından çok ülke çıkarlarını düşünen aydınlar bu kirli güreşe hayır demek mecburiyetindedirler.

Yoksa olan genç insanlarımıza olacak ve karanlık gelecek bıraktığımız çocuklarımız sıkıntı çekeceklerdir.

Türkiye, güreş minderini uluslararası müsabakalara açtığı andan itibaren, minder parasını bile alamayacak duruma düşecektir.

Göreceğiz…

Mümtaz İDİL - 11 Ekim 2012 - Odatv

Son Yazılar