mugla_tgb_suriyeyle_savasa_hayir225

Sonunuz Vahdettin kadar şanslı olmayacak!

Suriye'ye yönelik savaş kışkırtıcılığı ve meclisten savaş tezkeresine karşı tepkiler devam ediyor.

Muğla'da bir araya gelen TGB ve CHP Gençlik Kolları düzenledikleri basın açıklamasıyla AKP'nin Suriye politikasını protesto etti.

Muğla Sınırsızlık Meydanı'nda gerçekleşen eyleme yüze yakın yurttaş katıldı. TGB ve CHP Gençlik kolları yöneticileri sırasıyla basın açıklamalarını okudular .

TGB'liler "Suriye'yi bölen Türkiye'yi böler" ve "Akçaova, Ankara'dan bombalanıyor" yazılı pankartlar açtılar.

"Suriye'ye emperyalist müdahaleye hayır" başlıklı basın açıklamasını TGB Muğla adına Safa Parlak yaptı.

İşte Sefa Parlak'ın okuduğu açıklamanın tam metni:

*** *** ***
Türkiye'nin bugün içinde bulunduğu durumu resmettiğimizde, yaşanılanların ne kadar tarihi bir döneme işaret ettiği açıktır. 10 yıldır süregelen bir AKP diktatörlüğü sonrası cumhuriyetimiz, artık bayrakların indirildiği, sınırların silikleştiği, Atatürk büstlerinin iplerde sallandırıldığı, düşüncelerin zindanlara hapsedildiği, silahlı kuvvetlerinin terör örgütü ilan edilip savaşma iradesinin emperyalizm tarafından yok edildiği, sıksan şüheda çıkacak şehit kanıyla sulanmış vatan topraklarının masa başlarında pare pare satıldığı bir hale gelmiştir. ABD tarafından atanan AKP hükümeti, Türk bayrağını bağımsızlığın sembolü olmaktan çıkarmış bir tahrik sembolü haline getirmiştir.

Evet arkadaşlar, içinde bulunduğumuz bu şartları göz önüne aldığımızda beklenen oldu diyebiliriz. Aldığı görevi yerine getirmekte son derece istekli olan AKP hükümeti, Suriye'ye emperyalist müdahale için gerekli tezkere kararını MHP'nin de desteğiyle meclisten geçirdi. Bu karar resmen savaş ilanıdır. Fakat ne Suriye'ye ne de Esad'a. Bu karar Türkiye'ye, tarihimize, Türküyle Kürdüyle Türk milletinin bağımsızlığına karşı savaş ilanıdır. Urfa'ya atılan bomba Suriye'den değil, Ankara'dan atılmıştır. Bunu bize en net gösteren olay ise Urfa halkının atılan bomba sonrası kaymakamlığa yürümesidir. Hatay halkının, mülteci adı altında Apaydın'da, Yayladağ'da AKP'nin Suriye'ye karşı savaşmak için eğitip, silahlandırdığı, barındırdığı çetelere karşı on binlerle meydana dolması ve Hatay'ı "Hükümet İstifa" sloganlarıyla inletmesidir.

Peki AKP neden Suriye'ye girmekte bu kadar hevesli? Onu da biliyoruz. BOP tüm bu yaşananların amaçlarını yıllar öncesinden açıkladı. Diyarbakır'ın bu projede bir merkez olacağını Tayip Erdoğan kendi ağzından söyledi. Orada kurulacak ikinci bir İsrail'in, yani Kürdistan'ın kimlerin çıkarlarına hizmet edeceğini, ne amaçlarla kullanılacağını en iyi biz biliyoruz. Bugün yaşanan ise, emperyalist güçlerin, Ortadoğu'daki menfaatlerinin karşısında kim durursa onları ezmek için bütün güçlerini seferber etmesidir. AKP ise burada yalnızca bir maşadır. Nasıl Libya'da Kaddafi'yi devirmek için şimşek hızıyla geçtiyse tezkere kararı meclisten, bugün de ABD'nin önündeki bir diğer engel Esad'ı devirmek için aynı karar yine geçti. Burada yapılan cinayettir. Mehmetçiği dış mihrakların emelleri uğruna ateşe atmak, üretimin durduğu ülkede AKP'nin ayakta kalmasını sağlayan sıcak parayı Mehmetçiğin kanını pazarlayarak sağlamak vatan hainliğidir. Bu millet buna izin vermez arkadaşlar. Türk milleti dünyada emperyalizme karşı mücadele verip kazanmış ve tüm mazlum milletlere örnek olmuş bir millettir. Tarihimiz boyunca ezilen ulusların yanında yer aldık. Bugün de alacağız. Suriye'nin bütünlüğü bizim bütünlüğümüzdür.

Cumhuriyet yıkıcısı AKP aslında tüm bu yaptıklarıyla kendi sonunu hazırlamakta ve asıl kendisini yıkacak gücü yaratmaktadır. Yıkılacak cumhuriyetimizi yeniden kuracak olanlar işte o Hatay'da ayaklanan on binlerdir, Urfa'da kaymakamlığa yürüyenlerdir, 19 Mayıs'da İstiklal Caddesi'nde üç yüz bin kişiyle yürüyen Atatürk gençliğidir. Suriye'yle savaş bu halkın ayaklanma sebebidir. Bağımsızlığının tehlikeye düştüğü durumlarda ne bu millet meşru direniş hakkını kullanmaya çekinir, ne de biz Bursa Nutku'ndan aldığımız görevleri uygulamakta. Devrim kanunları bütün kanunların üzerinde olmakla beraber, seferberlik zamanlarında da tek belirleyici kanunlardır. Artık seferberlik ilan edilmiştir. Dün denize döktüklerimizi bugün başımıza getiren AKP hükümetine sesleniyoruz buradan. Sonunuz Vahdettin kadar şanslı olmayacak. Siz ve işbirlikçilerinizi dökecek denizi bu halk her zaman bulur. Suriye sizin sonunuz olacak. Deliğe süpürülme vaktiniz gelmiştir. Bu ülke bu halk adına vereceğiniz tüm kararlar yok hükmündedir. Bas bas bağırıyoruz buradan AKP'ye. Siz bu milletin en yüce divanında, Mehmetçik Divanı'nda yargılanacaksınız. Cezanızı öyle bulacaksınız. Ve hepsinden öte tekrar haykırıyoruz suratlarınıza. Yıkılacaksınız. Yıkılacaksınız. Yıkılacaksınız !

Safa PARLAK (TGB Muğla) - 08 Ekim 2012

http://www.tgb.gen.tr/

Son Yazılar