Aranacak yere haber veriliyordu

Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, tutuklanmadan önce Adalet Bakanlığı ve HSYK’ya gönderdiği dilekçesinde defalarca bilgisayarına girildiğini vurguladı.

Cihaner, “Arama yapılacak yerlere gidilmeden örgüt mensuplarına haber veriliyordu. Bir Emniyet müdürünün arama yapacak polislere, ‘Üstünkörü bakıp çıkın’ talimatı verdiği tespit edildi” dedi.

İSMAİLAĞA Cemaati’yle ilgili yürüttüğü soruşturmada yetki krizi yaşadığı eski Erzurum Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal’ın tutuklattığı Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, tutuklanmadan önce Adalet Bakanlığı ile Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) gönderdiği dilekçede ilginç iddialarda bulundu. Cihaner’e İsmailağa Cemaati’yle ilgili başlattığı soruşturma sırasında Erzincan Jandarma Komutanlığı’ndan bir yazı gönderildi. Yazıda, kendisi hakkında ‘iftira ve karalama kampanyası’ başlatılacağı uyarısı yapıldı. Bunun üzerine Cihaner, 14 Aralık 2009’da gelişmeleri 54 belge ekleyerek Adalet Bakanlığı’na ve HSYK’ye gönderdi. Cihaner, dilekçesinde özetle şunları yazdı:

Emniyet Müdürü: Üstünkörü bakın

İzinsiz dini eğitim verilen yaklaşık 20 ilde arama ve gözaltılar için hazırlık yapılmaktayken, bazı yerlerde aramalara gidilmeden önce örgüt mensuplarına arama yapılacağı haberinin verildiği ve bir Emniyet Müdürü tarafından aramaya giden ekiplere, ‘Ayrıntıya girmeyin, üstünkörü bakıp çıkın’ şeklinde talimat verildiği yolunda konuşmalar tespit edildi. Soruşturmayı sürdürdüğüm günlerde iki şüpheli arasında yapılan konuşmalarda da benim için ‘gereğinin yapılması’ için ilgili yerlere konunun aktarıldığı belirtildi.

ABD adresinden bilgisayarıma girdiler

Hakkımda Adalet müfettişleri tarafından soruşturma yürütülürken telefonlarımın da dinlendiğini öğrendim. Şüphe üzerine adliyemiz bilgi işlemcisine yaptırdığım incelemede bilgisayarıma ağırlıklı olarak Amerika ve İngiltere’deki adreslerden girildiğini tespit ederek tutanağa bağlattım.

Ankara’da araçla dinleme yapıldı

Ankara’da bulunduğum bir sırada dosya ile bağlantılı olduğunu, olabileceğini düşündüğüm bir soruşturma nedeniyle istediğim belgelerle ilgili telefon eden Hava Kuvvetleri Komutanlığı Askeri savcılarını ziyaret ettiğimde bir obzervasyon aracının (ortam dinlemesi ve teknik takip yapabilen donanıma sahip araç) izlediğini fark ettim.

Gece bekçisine bile beni sordular

Erzincan’a döndüğümde müfettişlerden soruşturma dosyasını yazılı olarak istememe rağmen vermediler. Dosyayı yaklaşık 3 ay ellerinde tuttular. Soruşturma konusu olabilecek kişilere, kurumlara, ilgisiz kişilere sorular sordular hatta yazı işleri müdürüne bu dosyaya gelecek zarfların bana verilmeden, açılmadan kendilerine getirilmesini istediler. Hakimlere baskı yapıp yapmadığım konusunda gece bekçilerini bile dinlediler.

Emirlere uymamaları yazısı gönderildi

Erzurum Cumhuriyet Savcılığı tarafından, Erzincan Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma Komutanlığı’na gönderilen yazıda, ‘Erzincan Başsavcısı’nın yetkilerinin tarafınca kaldırıldığı’ belirtildi ve bu nedenle Erzincan Başsavcılığı’ndan gelecek emirlere uyulmaması istendi.

Saygı ÖZTÜRK -  23.02.2010 - Hürriyet

Son Yazılar