ordudaki_degisimi_pentagon_yapiyor225

(İsmet ÖZEL İle Söyleşi) "Ordu'da Değişimi AKP Hükümeti Değil Pentagon Yapıyor!"

'' Müesses nizam ordu tarafından değil Türkiye dışından korunur... Ordu'da değişim gibi görüneni Pentagon yapıyor '' Niye?


Siyasi duruşu tartışma götürse de kesin kabul edilen, İsmet ÖZEL’in Türkiye’nin yaşayan en büyük şairlerinden biri olduğudur. Onun da, aynı Ece AYHAN gibi şiirlerinde sivillik kavramı geçer.

Gazetelere yazı yazmayan, ortalarda görünmemeyi tercih eden, sadece kurucusu olduğu İstiklal Marşı Derneği’nde mesai yapan ÖZEL , ülkede yaşanan son gelişmelerle ilgili ne düşünüyor, sivilleşiyor muyuz ona göre diye sormak için kapısını çaldım.

Mustafa Kenan AYÇİÇEK >>> Şair Ece Ayhan şöyle diyor: “Sivilliği yalnız ve yalnız askerlerin tersi olarak alıp yanılsayanlar var!” Size göre sivillik nedir?

İsmet ÖZEL >>> Sivillik benim şiirlerimde geçen bir kelimedir. Dünyanın her ülkesinde ve eğiliminde eskilerin ‘müesses nizam’ dediği, ıngilizce ‘establishment’ denilen bir kurulu düzen var. Bunun sarsılmaması için tedbirler alan ve sarsanları cezalandıran bir yapı var. Bu yapının dışında kalan neyse, o sivildir.

Mustafa Kenan AYÇİÇEK >>> Bugün kim dışında?

İsmet ÖZEL >>> Kimse. Çünkü insanlar ancak müesses nizamın onlara tanıdığı alanlarda söz söylerlerse, onlara söz söyleme hakkı tanınacağını biliyor.

Mustafa Kenan AYÇİÇEK >>> Türkiye’de müesses nizamı koruyan yapı neydi sizce? Ordu mu?

İsmet ÖZEL >>> Ordu meselesi bir bilmecedir. Çünkü Türkiye’de gerçekten bir ordu var mı yok mu diye tartışmak lazım. Şöyle düşünelim. Sovyetler Birliği kurulduktan sonra bir Kızıl Ordu vardı. Kızıl Ordu rejimi korumak için yıllarca o toplumda baskı gücü olarak işe yaradı. Ama Sovyetler’in dağılmasına yakın, ne işe yaradığını anlayamadığımız bir şeye dönüştü. Türkiye’de de ordu Cumhuriyet’e giden süreçte bir işlev yüklendi, sonrasında ne olduğunu anlamak zor. Ne olduğunu anlayamadığımız gibi ne olması gerektiğini de söyleyemiyoruz.

Mustafa Kenan AYÇİÇEK >>> Sınırları korumakla yükümlü silahlı kişiler topluluğu olması gerekmiyor mu?

İsmet ÖZEL >>> Siyasetle ilgilenmeyecek manasında söylüyorsunuz. Ama nasıl ilgilenmeyecek? Mesela NATO emrindeki bir ordu siyaset yapmaz mı, NATO siyasi bir oluşum değil mi... Demek ki zaten ordu siyasi bir varlık.

Mustafa Kenan AYÇİÇEK >>> Ordu rejim muhafızı mıdır Türkiye’de?

İsmet ÖZEL >>> Ordunun rejimi mi yoksa kendini mi muhafaza ettiğini anlamak gerek önce. Zamanı bölelim: Cumhuriyet’in ilanından 27 Mayıs’a kadar giden bir ordumuz var. 27 Mayıs’tan sonraki haline ne diyeceğimizi ise bilmiyoruz. Rejim dediğiniz zaman neden söz ettiğimiz belli değil. 27 Mayıs’ta devrilen şey midir rejim, yoksa 27 Mayıs’ta gelen şey mi? Gelen şeyi anlıyorsak, Kemalist ordu olmaz!

Mustafa Kenan AYÇİÇEK >>> Siz orduyu 27 Mayıs öncesi ve sonrası olarak ayırıyorsunuz. Komutan istifası, YAŞ’ı Başbakan’ın yönettiğine dair fotoğrafla yeni bir ordunun başlangıcında olduğumuz tezine ne diyorsunuz?

İsmet ÖZEL >>> Bunlara sadece tebessümle karşılık verebilirim. Bence Türkiye’nin ülke ve millet olarak devam edip etmemesi meseleyken, ülkenin ortadan kalkması için yapılan hazırlıkları örtmek üzere bizim kafamızı hiçbir zaman aslına varamayacağımız şeylerle meşgul ediyorlar. Medya da dahil, dünyada gelecekte Türkiye’nin ne olacağına dair planlar yapanlar bizi fantastik konuları düşünmeye sevk ediyorlar.

Mustafa Kenan AYÇİÇEK >>> YAŞ toplantısındaki o sembolik fotoğraf ve istifalar fantastik mi?

İsmet ÖZEL >>> Bakın, 1826 yılında yeniçerilik kaldırılıyor. 1830’da ise Yunanistan bağımsızlığını ilan ediyor. Eğer yeniçerilik kaldırılmasaydı Yunanistan’ın bağımsız olması hayalden de öte bir şeydi. Ama asıl devlet gücü olan asker yok oluyor ve devletin önemli bir toprak parçası kopuyor. Bunu yeniçerilik matah bir şeydi diye değil, bizim bir şeylerin neden olduğunu o işler olduktan sonra anladığımızı anlatmak için söylüyorum. O nedenle şimdi olanlara bakacağız, sonra göreceğiz, en sonra da güle güle öleceğiz.

Mustafa Kenan AYÇİÇEK >>> 1826’daki yeniçeri olayıyla bugün arasında ne benzerlik var?

İsmet ÖZEL >>> Eğer Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığının devamı için Genelkurmay bir engelse veyahut destekse, buna göre tavır alınacak.

Mustafa Kenan AYÇİÇEK >>> Kim alacak?

İsmet ÖZEL >>> Irak, 1930’da bağımsızlığını ilan etmiş bir devlet. Bizim Irak’la sınırımız fiili bir durumdur, herhangi bir hukuki altyapısı yoktur. Dolayısıyla Irak’ın ABD tarafından işgali bu muallakta bırakılmış toprakların işgalidir. Türkiye bağımsız bir ülkeyse kendi bağımsızlığına dair bir mücadele vermek zorunda. Bu mücadeleyi hangi toplum gücü sağlayacak? Türkiye’nin devamı, birinin derdi olması lazım, bu kimin derdi? AKP iktidara gelinceye kadar, Türkiye Cumhuriyeti; Genelkurmay, Dışişleri ve MıT’in paslaşmalarıyla devam etti. şimdi bunun imkânsızlığına dair senaryolar üretiliyor. Bir boşluk ortamındayız, kaos bile değil bu.

Mustafa Kenan AYÇİÇEK >>> O paslaşmanın kalkması, bir daha bu ülkede darbe olmayacağı gibi hayırlı bir sonuç doğurmaz mı?

İsmet ÖZEL >>> Darbe dediğiniz şeye nereden baktığınıza bağlı. Mesela Türkiye’de ciddi sayıda insan diyor ki; “27 Mayıs darbesini, 12 Mart ve 12 Eylül’den ayrı tutalım...” Bir başka kesim 28 şubat’ı da darbe olarak algılıyor, bana göre 28 şubat diye bir şey yok. 28 şubat takvimde bir gündür, hiçbir özelliği yoktur.

Mustafa Kenan AYÇİÇEK >>> Nasıl?

İsmet ÖZEL >>> 28 şubat, devletin tabii reflekslerinden birisidir. Eğer inkılaplar yapıldıysa 28 şubat’ın yaşanması da normaldir. 27 Nisan’da olan da bunun gibi. Benim bu konularda ortamda yürüyen zihinle irtibat kurarak söz söylemem imkânsız. Çünkü kökünden itibaren işlerin başka türlü yürüdüğüne inanıyorum. 1923’te kurulan cumhuriyet bana göre zaten 27 Mayıs’ta ilga edilmiştir. O günden beri uzatmaları oynuyoruz.

Mustafa Kenan AYÇİÇEK >>> Niye öyle olsun?

İsmet ÖZEL >>> Türkiye’nin haritada olmasını izah eden her şey birer birer yok ediliyor. Türkiye diye bir devlet var, çünkü büyük Ermenistan, büyük Kürdistan, büyük Yunanistan ve Pontus yok. Bunlar olmadığı için Türkiye var. şimdi bak artık hepsi olmaya başladı. Pontus bile. Hrant Dink kim tarafından öldürüldü? Pontusçular. Çünkü onlar Trabzon’u Ermenilere vermek istemiyorlar.

Mustafa Kenan AYÇİÇEK >>> Müesses nizam el değiştirdi mi?

İsmet ÖZEL >>> Müesses nizam dünyanın her yerinde sermaye hâkimiyetine verilen addır. Sermaye hâkimiyeti değişmiyor, güçleniyor. Türkiye sermayeyi elinde bulunduranların elinde bulunan bir ülkedir. Yani milli burjuvazisi yoktur. Milli burjuvazi olmadığı gibi ıslami burjuvaziden de söz edilemez. Burjuva oldukları sürece onlar, ıslam’dan ayrılmışlardır.

Mustafa Kenan AYÇİÇEK >>> El değiştirdi mi derken, sırtını orduya dayamış, kendilerini bu ülkenin sahibi gören, yüzü Batı’ya dönük kesime “Hayır artık biz varız” diyen bir Anadolu sermayesi yok mu?

İsmet ÖZEL >>> Söyledikleriniz ninni gibi. ‘Bir güçlü ordu ve onun karşısına çıkan taşra burjuvazisi’ ancak masal başlığı olabilir. Komik. 1949’dan 90’lara kadar hepimiz dünyada bir soğuk savaş olduğuna inandık. Yoktu halbuki. Çünkü ABD ve Rusya’nın çıkarları hiçbir zaman zıtlaşmadı. şu anda AKP’nin orduyla mücadele ediyormuş gibi görünmesini de buna benzetiyorum. Yok öyle bir şey. Bu ülkenin müesses nizamı ordu tarafından değil, Türkiye dışından korunan bir şey.

Mustafa Kenan AYÇİÇEK >>> Yani?

İsmet ÖZEL >>> Orduda değişim gibi görünen hiçbir şeyi AKP yapmıyor, Pentagon yapıyor.

Mustafa Kenan AYÇİÇEK >>> Konjonktür müsaitti diyorsunuz yani. AKP yerine CHP iktidarda olsa yine bu değişim yaşanır mıydı?

İsmet ÖZEL >>> AKP’yle ordunun arasının bozuk olduğunu varsaymak gülünç bir şey. Irak’ta Türk subaylarının kafasına çuval geçirenler AKP’liler miydi? Balyoz’u da Ergenekon’u da tuhaf buluyorum. ınsanlar bir de şimdi darbeci filan gibi söylemler geliştirdi. Kim onlar? Herhalde bir tek Talat Aydemir. ıki kere teşebbüs etti, başarısız oldu. Darbeci odur. Kenan Evren de darbeci filan değil, darbe sonunda cumhurbaşkanı olan adamdır. Turgut Özal darbeci mi? Niye değil? 12 Eylül olmasaydı Özal başbakan olabilecek miydi...

Saklı kişilerin yapacağı atılım!


Mustafa Kenan AYÇİÇEK >>> Bu ülkeyle ilgili ümidiniz nedir?

İsmet ÖZEL >>> Onlar kendilerini seçerler. Türkiye mağlubiyetler tatmaya başladığından beri bu insanlar sayesinde varlığını devam ettirebildi. ıhtiyaç olduğunda bu insanlar ortaya çıkacaktır.

Mustafa Kenan AYÇİÇEK >>> Kim yapacak atılımı?

İsmet ÖZEL >>> Bu ülkenin mevcudiyetinin ne anlama geldiğini anladığımız vakit burası en yaşanılır ülke olur. Fakat bunun için Türkiye’nin bir atılım yapması gerekir. Bu atılımı yapacak güce ulaşmış kişiler arasında Başbakan ve AKP kadrosu listenin en sonunda gelir. Hatta listede yer alırsa sürpriz olur.

Mustafa Kenan AYÇİÇEK >>> Gizli bir örgütten bahsediyor gibisiniz...

İsmet ÖZEL >>> Gizli değil fakat saklı. Türkiye’de insanlar dezenformasyona uğradıkları için kendi niyetleriyle ilgili bile karmaşık bir ruh durumu yaşıyorlar. Birtakım musibetlerin çarpması halinde bu bulanıklığın, kendi niyetlerini bile tanımama sarsıntısının aşılacağını düşünüyorum.

1'inci Cumhuriyet yıkılmış, 2'inci cumhuriyet dönemi kurulma aşamasına gelmiş olabilir..

İktidar ve iktidarın işbirlikçileri zevkten dört köşe olabilir..

Ancak 2'inci cumhuriyetin varlığını ispatlaması,egemenliğini sürdürmesi için,Toplumla Milli Mutabakat anlaşması yapması gerekir..

Bununda tek yolu Yeni Bir anayasa'dır..

Yeni bir anayasa yapılmadan 1'inci Cumhuriyet'in yıkılışı İLAN edilemez..

Bu şartlar altında Yeni Bir Anayasa yazma çalışmalarına katılan Bütün siyasiler VATAN HAİNİDİR..

Her hangi bir delil veya belgeye gerek yoktur..Bu girişim Anayasal suçtur..

1'inci cumhuriyetin ve Devrimlerin devamını istiyorsanız yapacağınız tek şey AKP ile didişmek değil...Milleti uyandırmaktır...

Düşman akp hükümeti gibi görünse de :..En zararlı düşman Milletin cehaletidir...

İçinde bulunduğu durumu kavrayamayan halkımıza kızmaya hakkımız yok...

Onların görevi sadece çalışarak üretmek...

Üretileni ve Huzuru korumak,kollamak AYDIN insanların ve kurumların görevidir..

Mustafa Kenan AYÇİÇEK - 24 Eylül 2012

Son Yazılar