ABD’nin Ankara-Avrasya Hattı’nı Germe Ataması

Zeyno Baran, Holbrooke’un danışmanı oluyor

Zeyno Baran, Amerikan devleti içinde önemli bir yere geliyor. Daha önce ABD'nin Avrasya işlerinden sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Bryza ile evlilik yapan Zeyno Baran, gazeteci veya araştırmacı kimlikleri taşıyordu.

Baran şimdi Amerikan devletinin en önemli adamlarından biri olarak gösterilen Richard Holbrooke'un danışmanlığına getirtiliyor.

Zeyno Baran'ın en dikkat çekici özelliği AKP'ye karşı olması. Daha doğrusu Zeyno Baran ılımlı islam projesine karşı bir duruş gösteriyor ve bu nedenle AKP'nin ABD açısından Türkiye'de iyi bir seçenek olmadığını savunuyor. Baran'a göre Türkiye'de laik çevrelerle arası açık olmayan merkezde bir iktidar seçeneğinin olması gerekiyor. Baran, daha önce AKP iktidarına yönelik Türkiye'de bir darbe yapılabileceğini öne sürmüş ve bu açıklaması nedeniyle bir süre gündemde kalmıştı. O dönemde "yandaş medya" Zeyno Baran'ı hedef alan yazılar yazmıştı. Hatta Baran'a bir lakap da takılmıştı: "orducu neo-con." Ancak Baran'a takılan lakabın doğru olmadığı kısa zamanda ortaya çıktı.

AVRASYA'DAN KOPARMA NİYETLİSİ

Evet Zeyno Baran ılımlı islam karşıtı bir profil çiziyor ve laik bir görüntü veriyor ancak bütün bu durum Baran'ın Türkiye'nin milli çıkarları için olumlu bir isim olduğunu göstermiyor.

Tam tersine Baran Türkiye ile Avrasya ülkelerinin ilişkilerinin zayıflaması gerektiği ve bunun için ulusalcı çevrelerin Avrasya ile yakınlaşma fikirlerinden uzaklaşması gerektiğini belirtiyor.

Baran'a göre Ergenekon Türkiye'yi ABD'den koparıp Avrasya'yla yakınlaştırmak isteyen bir oluşumun parçası.

Kendisi bunu Sabah gazetesine 8 Eylül 2008 tarihinde söyledi:

" Rusya ekseni derken düşündüğüm Batı'dan kopuk, hatta Batı'ya karşı görüşlerin ve komplo teorilerinin halk arasında, hatta elit düzeyde, gittikçe daha fazla kabul görmesidir. Ergenekon bunun bir parçası. Ama tek sorumlu Ergenekon değil. "

Aslında bu sözler Amerikan tarafının Türkiye için duyduğu büyük endişeyi gözler önüne seriyor.

Bu nedenle çok kritik bir dönemde Türkiye'yi Avrasya'dan koparmak isteyen laik görünümlü bir ismi Holbrooke'un danışmanlığına getiriyor.

ZAMANLAMAYA DİKKAT

Zeyno Baran'ın Holbrooke'un danışmanlığına getirlidiği günlere dikkat etmek gerek.

Son günlerde belki laik bir iktidarla değil ama AKP iktidarıyla bile Amerikan tarafı Türkiye'nin Avrasya ülkeleriyle arasının açılmasına neden olacak dayatmalar yapıyor.

İki önemli örnek var. Birincisi görünürde Avrupa'nın Rusya'ya olan gaz bağımlılığını ortadan kaldırmak amaçlı olan Nabucco Projesi. Projenin hiçbir dayanağı olmadan hatta gaz tedarikçisi ülkelerin katılımı gerçekleşmeden yapılan şaşalı imza töreni perde arkasında asıl niyeti ortaya koyuyor.

Tören aslında Ankara'nın Moskova ile yakınlaşmasını engellemek hatta baltalamak için yapıldı.

Nitekim Rusya tören yapıldıktan hemen sonra Türkiye'yi Putin döneminde ilk kez "karşıt ülke" pozisyonuna soktu ve bu yönde bir açıklama yaptı.

Rusya, Putin'in devlet başkanlığı ve başbakanlık döneminde Nabucco imza törenine kadar Türkiye'yi "partner(ortak) ülke" olarak tanımlıyordu.

Çin'in Sinciang Uygur özerk bölgesinde yaşanan olaylarda yine Türkiye'nin Avrasya'yla bağlarını zedeleyen sonuçlar doğurdu.

Tayyip Erdoğan'ın olaylar için "adeta soykırım" tabirini kullanması ve Çin'in olayların kışkırtıcısı olarak gördüğü Rabia Kadir'e Türkiye'nin vize verebileceğini söylemesi Pekin-Ankara hattında gerginliğe neden oldu.

Pekin alışılagelmiş diplomatik üslubunu bir kenara atarak son derece sert bir açıklama yaptı ve Tayyip Erdoğan'ın sözlerinin "sorumsuzca" olduğunu kaydetti.

İşte tam böyle bir ortamda Türkiye'nin Avrasya ile uzaklaşması gerektiğini savunan ve merkezde görünen bir ismin Holbrooke'un danışmanlığına getirilmesi oldukça dikkat çekici.

ABD bir bakıma Türkiye'deki laik çevrelerinde karşı çıkmayacağını düşündüğü bir isme önemli görevler vererek yeni bir hamle yapıyor.

Teoman ALİLİ - 15.02.2010 - Anafor
http://www.anafor.org/

Son Yazılar